Koncerny MBDA Deutschland i Rheinmetall zaprezentowały na wystawie ILA Berlin Air Show wspólnie opracowany autonomiczny zestaw przeciwlotniczy, który jest przystosowany do zamontowaniu na pojazdach i może być wykorzystany w czasie ruchu. Najprawdopodobniej będzie on oferowany niemieckim siłom zbrojnym - może być integrowany z transporterami Boxer.
Istotą prezentowanego rozwiązania jest zintegrowanie przeciwlotniczej rakiety krótkiego zasięgu Mistral, produkowanej przez koncern MBDA, z wieżą MPCS (Modular Propelling Charge System) koncernu Rheinmetall. W ten sposób uzyskano kompaktowy moduł bojowy, który bez problemu może zostać zamontowany nawet na niewielkich pojazdach, jak np. transporter opancerzony Boxer, i to ze stosunkowo dużym zapasem pocisków gotowych do użycia.
Cechą stworzonego w ten sposób zestawu jest wykorzystanie już gotowych do produkcji i sprawdzonych w działaniu podsystemów i komponentów (w tym najprawdopodobniej zmodernizowanym pocisku Mistral 3). Ograniczono w ten sposób ryzyko i koszty wdrożenia. Oparto się przy tym na „systemie o zunifikowanej architekturze, pozwalającej na łączenie czujników i pocisków, co zapewnia bezpieczne rozpoznanie i zwalczanie istniejących zagrożeń w postaci małych i bardzo małych celów” (drony i obiekty stealth).
Według koncernu MBDA: „Rozwiązanie to (...) integruje się z architekturą systemu TLVS [Taktisches Luftverteidigungssystem], jako kolejny potencjalny element zintegrowanej obrony powietrznej”. Ma ono również charakteryzować się zdolnością do zwalczania celów powietrznych podczas ruchu wyrzutni oraz bardzo krótkim czasem reakcji.
W komunikacie wskazuje się, że nowy system mógłby służyć jako następca zestawu LeFlaSys z pociskami Stinger (pojazdy gąsienicowe Ozelot), używanego przez Bundeswehrę. Przypuszczalnie zostanie on zaoferowany niemieckim siłom zbrojnym, używającym KTO Boxer i wdrażającym system TLVS, które w ubiegłym roku poinformowały o prowadzeniu prac analitycznych dotyczących pozyskania systemu OPL krótkiego zasięgu nowej generacji. Z kolei w tym roku ujawniono, że analizy w tym zakresie będą prowadzone wspólnie z Holandią.
Czytaj więcej: Bundeswehra zmodernizuje "dolne piętro" obrony przeciwlotniczej
marcin
Oni coś robią. My ciągle na furmance.
Jan Zrzędalski
Na stronie MBDA jest faktycznie garść informacji i broszurka ale z konkretnych danych jest tylko średnica pocisku (90 mm), waga głowicy (3 kg - swoją drogą ile ma piorun?) i prędkość (930 m/s) ale ani słowa o zasięgu.
Mg
No właśnie, kiedyś szukałem i nie znalazłem. Ostatnie wersje mają podobno sporo zwiększony zasięg. Ciekawe jak się ma on do pułapu/zasięgu Groma/Pioruna. BTW na tym forum sporo jest osób, które mają małą wiedzy i piszą bzdury.
RR
NA Wikipedii podają zasięg do 6 km. Brak danych pułapu. Prędkość 2,6 Macha.
panzerfaust39
Te rakiety rzeczywiście są wstanie zestrzelić jakiś samolot czy tylko udają że do czegoś się nadają jak większość sprzętu wydłubanego w Niemczech i Europie
Vvv
Mistral ma ciężka głowice i dobry zasięg wiec przy celnym trafieniu posle samolot lub śmigłowce na glebe
N@t
No proszę hybryda a Amur?
Déjà vu
No, nareszcie rozwiązania przeciwlotnicze NATO zaczynają doganiać sowieckie rozwiązania z lat... 60-tych! :-)
Mg
Jaki zasięg/pułap ma Mistral, bo nie mogę tego znaleźć
Max Mad
Poważnie? Po prostu wejdź na stronę producenta i tam masz wszystkie dane.