Reklama

Siły zbrojne

ILA 2016: Makieta dookólnego radaru Patriot

Makieta stacji radarowej Patriot 360 AESA prezentowana podczas ILA2016 w Berlinie - fot. J. Sabak
Makieta stacji radarowej Patriot 360 AESA prezentowana podczas ILA2016 w Berlinie - fot. J. Sabak

Raytheon zaprezentował podczas berlińskiego salonu lotniczego ILA makietę radaru systemu Patriot 360 AESA (z aktywnym skanowaniem elektronicznym), opartego na technologii azotku galu (GaN). 

Dla koncernu Raytheon berliński salon lotniczy ILA 2016 to przede wszystkim próba powrotu do walki o kontrakt na niemiecki system obrony powietrznej TLVS (Taktisches Luftverteidigungs System). W ubiegłym roku Berlin wybrał opracowany w kooperacji koncernów MBDA i Lockheed Martin system MEADS, uznając go za bardziej perspektywiczny od dalszej modernizacji systemu Patriot.

Czytaj również: 8-10 baterii MEADS dla Niemiec

Raytheon utrzymuje że decyzja zapadła przede wszystkim za względu na większe nakłady pracy po stronie niemieckiej i zatrudnienie jakie zapewni MBDA Deuchland. Firma deklaruje, że przez spółkę córkę Raytheon Anschütz będzie nadal proponować system Patriot NG. - Na wypadek, gdyby MEADS nie zdołał osiągnąć zakładanych celów niemiecki rząd potrzebuje opcji zapasowej. (…) Obecnie planowane jest, że kontrakt zostanie przyznany pod koniec 2016 roku, jednak tak się nie stanie - uważa Luder Hogrefe, dyrektor zarządzający Raytheon Anschütz.

Amerykański koncern zaprezentował po raz pierwszy na ILA makietę radaru, opracowywanego dla systemu Patriot 360° z aktywnym skanowaniem AESA i modułami nadawczo-odbiorczymi opartymi na azotku galu. Przedstawia ona stację w konfiguracji docelowej, a więc z główna anteną i dwoma bocznymi panelami. We wszystkich tych elementach stosowane są podzespoły oparte na technologii GaN, co ma m.in. zwiększyć zasięg radaru.

Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Raytheon nie zaprezentowano prawdziwego radaru, ponieważ jego komponenty, takie jak jedyna zbudowana dotąd boczna antena (w celu pokrycia 360 stopni stacja musi dysponować dwoma), biorą udział w badaniach i testach związanym z rozwojem konstrukcji. Potrzeba jeszcze 3-5 lat od podpisania umowy do zakończenia prac rozwojowych. Do chwili obecnej Raytheon zaprezentował prototyp Patriot z anteną główną opartą na technologii azotku galu, która charakteryzuje się większym zasięgiem, ale jest zdolna tylko do sektorowego zwalczania celów.

Czytaj więcej: Zmodernizowany radar Patriot zaprezentowany

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. AS

    Kto z kim przystaje takim się staje. Teraz Amerykanie idąc tropem naszego przemysłu nie wychodzą poza makietę.

  2. magazynier

    Przodujące technologie i taki potworek. Amerykańska konkurencja wyprodukowała dla MC coś sensownego z obrotową anteną. Ale kto obróci wyrzutnię ?

    1. Koral

      Obróci się sama, jest na obrotowej podstawie. Zasięg anteny głównej jest ponad dwukrotnie większy o kącie 120 i o lepszych parametrach. Automatycznie ustawia się w wybranym kierunku. Małe anteny maja uzupełniać kąt 360 i mają dwukrotnie mniejszy zasięg ale pomimo to zasięg ich ma być przybliżony do zasięgu starych radarów. Częstotliwość odświeżania radaru jest dużo większa od radaru obrotowego w którym odświeżanie następuje co 1sekundę. Iskander pokona w tym czasie około 2km. Rozmiary nie są atutem radaru.

  3. Viktor

    Anteny oparte na GaN są w fazie testów.

  4. Tomek

    Ten radar to żart. Dookólny to taki, który "widzi" we wszystkie strony jednakowo. Jeden kierunek OK. Ale dwa pozostałe szkoda gadać. Czyli kupując coś takiego musimy wroga grzecznie prosić aby nadleciał z danej strony. Tak aby przypadkiem trafił na największą z anten.

    1. fx

      Czy ty wiesz co to jest 360 stopni a taki radar jako jedyny system będzie miał PATRIOT z tym że główny kierunek będzie o większym zasięgu. MEADS ma obrotowy a to nie jest 360 w każdej chwili.

  5. maniek

    Dlaczego żaden z naszych polskich radarów nie nadaje się do systemu Patriot?

    1. vvv

      bo nie potrafimy, nie ten zasieg, nie ten pulap, nie sieciocentryczny, nie ta technologia.

  6. Kiks

    Wygląda jak agregat z doklejonymi dyktami lub kuchnia polowa. Piękna, po prostu piękna. Znaczy ta makieta. I tyle czasu im to zajęło?

  7. Podbipięta

    No..jak mu spojrzę z prosta to czysto nasz Pl 01 Concept pana fachowca Krystowskiego.Ale toto to jakieś perspektywy może i ma.Byle nie za naszą kasę.

  8. ppp

    Śliczna ta makieta... A tak serio, nawet USA to odpuszczą i Northrop ze swoim IBCS zintegruje efektory Raytheon`a (PAC-3) i ewentualnie Stunner`a oraz własne detektory G/ATOR. Najlepiej byłoby się wstrzymać 2 lata i kupić to USA lub Niemcy, a nie jakiś narodowy system. Szkoda, że Turcy nie kupili HQ-9, bo byłby nowy NATOwski standard i straczyłoby i na 12 baterii i można by było zwalczać całe spektru celów. Natomiast ja konsekwentnie uważam, jeżeli nie mamy co w tej chwili kupować, to kupmy jedyny zachodni zestaw z radarem 360 stopni oraz pociskiem mogącym zwalczać zarówno cele areodynamiczne jak i balistyczne czyli AEGIS z SM-6. 3 fregaty AEGIS na Bałtyku byłoby znacznie większym pożytkiem niż czaple i mieczniki oraz świetnym uzupełnieniem przyszłego systemu lądowego czyli MEADS lub IBCS.

    1. ktokolwiek

      kupimy, kupimy... wybierzemy... a czy jest za co ? Czy tylko tak sobie, rozważasz ? Najprościej na kredyt - my kupimy, a zapłaci iks następnych rządów i nasze dzieci. Może należy zamiast kredytów rozważyć co ciąć w wydatkach ? A propos, to ile kosztuje taka fregata z AEGIS ? a ile np. Stadion Narodowy ? Ile kosztuje prządny zapas granatów, a ile bezsensownie rozbudowane ekrany autstradowe ? O ile co roku rosną wydatki na obronę narodową - sprzęt/szkolenia/zapasy bojowe, a o ile na biurokrację i pensje urzędnicze ogólnie w Polsce, nie tylko na obronę ? Jak to (do licha !) jest, że taki Izrael może postawić w ciągu kilku dni coś 470 tysięcy luda wyszkolonych i ubzbrojonych, świetnie znających swe miejsca, jednostkę, kolegów, sprzęt , a my może 30-40 tysięcy i to z bardzo nikłym zapasem i na ogół muzealnymi gratami - uzbrojeniem ? Taka tam, mała irytacja...

    2. Legion

      Nie zmienia faktu że jest to dalej wykastrowane 360 stopni boczne to na oko 1/3 anteny głównej więc przy tej samej technologi maja 1/3 zasięgu głównej... Pomysł fregat na Bałtyku chybiony ponieważ dzisiaj to łatwe do zniszczenia cele, a wyznacznikiem przerywalności OPL jest mobilność i możliwości ukrycia. Dodatkowo SM-6 jest za drogie w prówaniu do MEADS lub SAMP/T

    3. Jaksar

      HQ-9 to przecież kopia rosyjskiego S-300 więc jaki widzisz w tym pladiacie standart NATOwski? Dla Turków dużo bardziej interesująca jest współpraca z Ukraińskim koncernem Ukroboronprom nad opracowaniem na bazie S300PS Tureckiego systemu i certyfikatem NATOwskim co umożliwi Ukrainie i Turkom wejście na rynki zachodnie... Przypuszczam, że zaoferują kupno i Polsce która współpracę nad rozwojem Polsko-Ukraińskiego systemu odrzuciła...