Siły zbrojne

ILA 2014: T-129 ATAK czyli Mangusta po turecku

Fot. J.Sabak/D24
Fot. J.Sabak/D24

Śmigłowiec szturmowy T-129B ATAK, będący tureckim wariantem maszyny AgustaWestland  A-129 Mangusta, stanowi istotny element ekspozycji podczas salonu lotniczego ILA 2014. Umieszczona w centralnej części kompleksu wystawowego maszyna należy do pierwszych przyjętych na uzbrojenie sił zbrojnych Turcji. 

T-129 ATAK powstają w zakładach Turkish Aerospace Industries na podstawie umowy podpisanej w 2007 roku z firmą AgustaWestland. Co istotne, TAI posiada prawo do dalszego eksportu produkowanych przez siebie maszyn. Od A-129 Mangusta różnią się one przede wszystkim mocniejszymi silnikami LHTEC CTS 800-4A, turecką awioniką, systemami obserwacyjnymi i uzbrojeniem.

Poza działkiem 20 mm składają się na nie pociski niekierowane 70 mm, ale też rakiety kierowane laserem Cirit kalibru 70mm, oraz przeciwpancerne pociski kierowane typu Mizrak-U o zasięgu 8 km (turecki odpowiednik ppk Hellfire II). Oba typy rakiet projektu i produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Zestaw uzupełniają pociski powietrze-powietrze Stinger, przeznaczone do samoobrony.  

T-129B ATAK to nowość, zarówno na lotniczych wystawach jak i na uzbrojeniu sił zbrojnych Turcji. Pierwsza partia maszyn tego typu trafiła do linii w kwietniu bieżącego roku.  Łącznie Ankara planuje wprowadzić do służby co najmniej 51 maszyn tego typu. Do standardu T-129B zostanie też doprowadzonych 6 śmigłowców T-129A, należących do wczesnej wersji niezdolnej do używania pocisków Mizrak i Cirit. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.