Reklama

Siły zbrojne

IAI: Wielozadaniowe bezzałogowce i tarcza na morze oraz ląd [WYWIAD]

Fot. IAI.
Fot. IAI.

W rozmowie z Defence24.pl Israel Sharon, IAI Marketing, VP mówi o proponowanych Polsce systemach bezzałogowych, w tym nowej generacji systemach Tactical Heron oraz o ofercie pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Barak-MX wraz ze stacjami radiolokacyjnymi MFSTAR, które mogłyby trafić na polskie okręty Miecznik.

Jakub Palowski: IAI niedawno zademonstrowało Bezzałogowy System Powietrzny (BSP) Tactical Heron. Jakie są jego główne cechy? Jakie zadania może on wykonywać, pomimo mniejszych rozmiarów?

Israel Sharon, IAI Marketing VP: IAI Tactical Heron to nowy członek rodziny Heron. Pozwala to użytkownikowi wykorzystać wszystkie zalety rodziny BSP Heron. Tactical Heron jest zaprojektowany, by wpisywać się w wymogi Klasy 2 NATO (około 600 kg masy startowej). 

Tactical Heron wykorzystuje najnowocześniejsze technologie i będzie w stanie dzięki nim wykonywać różne misje przez nadchodzące dekady. Główne cechy to:

  • Zdolność wykonywania misji z różnymi ładunkami użytecznymi przenoszonymi jednocześnie (multi-payload), obejmuje to sensory optoelektroniczne, radary, ELINT, COMINT i inne
  • Pułap operacyjny powyżej 15000 stóp (do 24 000 stóp)
  • Setki kilometrów zasięgu - komunikacja satelitarna pozwala na uzyskanie nieograniczonego zasięgu prowadzenia działań
  • Ciche działanie (Tactical Heron wykorzystuje certyfikowany, niezawodny silnik lotniczy. Całkowicie cichy w zastosowaniach taktycznych). 

Tactical Heron sprawdzi się w dowolnym zastosowaniu paramilitarnym lub cywilnym, jak:

  • Nadzór nad gazociągami i ropociągami
  • Monitorowanie w rolnictwie
  • Poszukiwanie i ratownictwo
  • Monitorowanie drzewostanów/surowców naturalnych w zakresie uszkodzeń i kradzieży. 

Jakie inne systemy BSP ma w swojej ofercie IAI, które mogłyby być zaproponowane Polsce? Mam na myśli między innymi duże platformy i amunicję krążącą. I czy mógłby Pan powiedzieć coś o rozwoju w ujęciu ogólnym, o pracach prowadzonych przez IAI w odniesieniu do Bezzałogowych Systemów Powietrznych, biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie operacyjne?

Firma IAI przez ostatnie 7 lat nie angażowała się na polskim rynku BSP, z uwagi na brak zezwolenia ze strony Ministerstwa Obrony Izraela.

Niedawno, po odnowieniu naszej licencji dla Polski, IAI wraca do Polski ze zdwojoną energią i z najnowocześniejszą w sektorze BSP linią produktów. Dodatkowo, z uwagi na to że nie byliśmy przez pewien czas obecni na lokalnym rynku, a w tym czasie nasze systemy rozwijały się - jest to dla nas okazja by zaktualizować Państwa wiedzę na temat naszych systemów BSP.

Dziś na rynku systemów bezzałogowych, istniejące oferty BSP bazują zwykle na platformach 20-, nawet 30-letnich. Czasami użytkownik zapomina, że systemy te są już przestarzałe

Systemy IAI oparte są o aktualizowane i najnowsze technologie, powstałe dzięki naszemu dziedzictwu i doświadczeniu, jakie zdobyliśmy, gdy nasze systemy były stosowane na polu walki. Co więcej, doświadczenie operacyjne, zaimplementowane zostały na naszych BSP innych klas.

Przykładowo, Tactical Heron ze swym wielo-sensorowym ładunkiem użytecznym, jest w pełni kompatybilny i może współpracować z innymi klasami Bezzałogowych Systemów Powietrznych.

Można więc zebrać dane wywiadowcze z wielu sensorów na jednej platformie taktycznej, w toku jednego zadania. Wszystkie te informacje można przetwarzać w ramach kompleksowego centrum wywiadowczego C4I. 

Start rakiety LRAD z wyrzutni lądowej. Fot. IAI
Start rakiety LRAD z wyrzutni lądowej. Fot. IAI

IAI od lat oferuje w Polsce pociski rakietowe rodziny Barak-MX. Wraz z oficjalnym ogłoszeniem, że PGZ będzie prowadził projekt - jakie kolejne kroki IAI podejmie w kontekście Narwi?

Koncern IAI w ciągu ostatnich paru lat brał udział w licznych sesjach zapytań, związanych z aspektami technicznymi i biznesowymi. Staraliśmy się spełnić wszystkie życzenia klienta. Wygląda na to, że BARAK MX spełnia wszystkie podstawowe wymagania, a dodatkowo zapewnia sporo korzyści operacyjnych. Wynika to z tego, że system jest oparty o najnowsze technologie, ma modułową budowę, jest elastyczny, dojrzały, i sprawdzony. W dodatku do korzyści operacyjnych, biznesowo, współpraca z IAI, który jest bardzo otwarty na kooperację i wsparcie, przyczyni się w wielu aspektach do wzmocnienia korzyści, wykraczając poza zwyczajowe ramy współpracy.

IAI zatwierdził swoje zobowiązania w umowie i przedstawił szczegółowo plan. Dlatego IAI jest chętne by rozpocząć natychmiast, po podjęciu decyzji przez polski MON, wprowadzanie transferu technologii i szkolenie polskiego personelu. Wesprzemy Polskę w ustanowieniu lokalnych linii produkcyjnych i zdolności serwisowych. Polska będzie dysponować własnymi zdolnościami do konstruowania, używania i serwisowania najbardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej.

image
Fot. IAI.

W odniesieniu do morskiej obrony powietrznej, IAI oferuje nie tylko pocisk Barak-MX, ale również radary ze skanowaniem fazowym. Jak  można je zintegrować, by wspierały działania w spornym środowisku, takim jak Morze Bałtyckie? 

Radar z anteną ze skanowaniem cyfrowym MFSTAR to integralny element morskiego systemu obrony powietrznej BARAK-MX.

To pierwszy na świecie sprawdzony w boju radar ze stałymi antenami AESA, przeznaczony dla marynarek wojennych. To dojrzała technologia, ma za sobą ponad dekadę doświadczenia operacyjnego w trudnych środowiskach. Radar ten może wykrywać i śledzić jednocześnie setki celów nawodnych i powietrznych, wszystkich typów. Jest zainstalowany na ponad 20 fregatach różnych typów na świecie, albo już pływających, albo przygotowywanych. Cztery globalne marynarki wojenne wybrały technologię najnowszej, zmodernizowanej wersji, w tym marynarka Izraela (Saar 6) i marynarka Niemiec (okręty typu F124, które otrzymają zdolność BMD – zwalczania pocisków balistycznych). Ta najnowsza technologia jest dziś oferowana do wykorzystania na Morzu Bałtyckim. 

Kilka miesięcy temu IAI ogłosiło, że Barak-ER, o wydłużonym zasięgu, przetestowano przeciwko pociskom balistycznym. Czy możliwe byłoby zatem dostarczenie okrętom Miecznik, a potencjalnie także zestawom Narew, zdolności do zwalczania pocisków balistycznych?

System BARAK ER opracowany przez IAI łączy zdolności do przechwytywania celów powietrznych na dalszych odległościach, do 150 km oraz celów balistycznych. Efektor ER to część rodziny Systemów Obrony Powietrznej IAI BARAK, która zapewnia zdolności rażenia celów na różnych zasięgach. Zdolności do zwalczania celów na wydłużonym zasięgu są możliwe do osiągnięcia w części poprzez dopasowanie zdolności efektora i radaru MMR do zasięgu 150 km. Mogą one zostać wprowadzone zarówno na platformach morskich, jak i lądowych.

System walki morskiej IAI, oraz jego znaczne zdolności w zakresie obrony powietrznej zaprojektowano w ten sposób, by móc przezwyciężyć bieżące i przyszłe wyzwania w obszarach morskich, jak Morze Śródziemne i Morze Bałtyckie. Rosnący ruch morski i powietrzny w pobliżu jednostek morskich i infrastruktury krytycznej, w połączeniu ze złożonymi, wielostronnymi interesami i zróżnicowanymi zagrożeniami - jak morskie samoloty patrolowe, Bezzałogowe Systemy Powietrzne, samoloty bojowe i przenoszone przez nie uzbrojenie, przeciwokrętowe pociski rakietowe klasy sea-skimmer, również te odpalane z lądu tworzą teatr operacyjny i wyzwanie, do sprostania któremu zaprojektowany został system obrony powietrznej IAI Barak.

Dziekuje za rozmowę.

Reklama
Reklama