Reklama

Siły zbrojne

Fot. Raytheon

Holandia przedłuża eksploatację systemów Patriot

Rząd Holandii zdecydował się na przedłużenie eksploatacji systemu rakietowego Patriot do 2040 roku. Decyzja związana jest z upływającym właśnie okresem serwisowania systemu i planem Niemiec, aby Patriot pozostał w służbie do 2025 roku. 

Zgodnie z oficjalnymi dokumentami udostępnionymi przez parlament Holandii, przeważyły względy ekonomiczne. Niemcy planują zastąpić posiadane baterie Patriot systemem MEADS do 2025 roku, a więc do tego czasu Holandia może kontynuować współpracę w zakresie obrony powietrznej ze swoim większym sąsiadem. Amsterdam jest też w pewnym sensie pod ściana, gdyż właśnie mija okres serwisowania i wsparcia technicznego trzech baterii Patriot jakie są na uzbrojeniu armii holenderskiej (czwarta została rozwiązana w ramach restrukturyzacji sił zbrojnych).

Przy tym dwie z baterii Patriot były intensywnie eksploatowane w ramach obrony sojuszniczej Turcji i wymagają gruntownych prac konserwacyjnych i remontowych. Jak podały lokalne media, może to wymagać ich wyłączenia z użycia na czas od roku do nawet pięciu lat. Dlatego niezbędne jest przedłużenie umów dotyczących wsparcia technicznego oraz serwisowania. Planowana jest również pewna modernizacja holenderskich systemów Patriot. Obecnie mowa jest o minimalnych zmianach, mających przedłużyć jego cykl życia, takich jak zastosowanie nowych, kolorowych ekranów dotykowych.

Holandia obecnie nie planuje nabycia MEADS. (...) Przedłużenie serwisowania (Patriota) jest konieczne, ponieważ okres eksploatacji holenderskich Patriotów dobiegł końca, a trzeba zadbać o to, aby system zachował sprawność operacyjną przez następne 20 lat. (…) Niemcy i Holandia blisko współpracują w wielu dziedzinach i będą nadal ściśle współpracować w obszarze naziemnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Obecnie oba państwa dysponują systemem Patriot.

Minister Obrony Holandii Jeanine A. Hennis-Plasschaert

Należy zaznaczyć, że Holandia nie prowadziła analiz alternatyw w dłuższej perspektywie czasu. Uznano jednak w obecnej chwili równoczesny zakup systemu MEADS i dalszą eksploatację posiadanych zestawów Patriot za zbyt kosztowną.  - Inwestycja w zastąpienie Patriota systemem MEADS kosztowałaby znacznie więcej, niż przedłużenie okresu użytkowania Patriota do 2040 roku – stwierdziła wprost minister obrony Holandii Jeanine A. Hennis-Plasschaert. Nie zdecydowała się ona jednak na poważną modernizację systemów Patriot, czy też doprowadzanie systemów do wyższego standardu. Mowa jest jedynie o zmianach mających usprawnić eksploatację i obsługę bez istotnej ingerencji w system. W dalszej perspektywie możliwa jest bardziej gruntowna modernizacja, realnie zwiększająca możliwości operacyjne systemu. Tego typu decyzje związane są jednak z wieloletnimi wydatkami, co do których decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Obecnie w Holandii trwają prace nad przyszłorocznym budżetem obronnym. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. lordjohn

    Intensywnie eksploatowane??? Czy wystrzeliły chociaż JEDNĄ rakietę?

    1. Ymir

      Jeździły w to i z powrotem, system radarowy operował przez czas trwania zadań, baterie stały w gotowości bojowej w Turcji itp. Myślisz że się przez to nie zużywały? Czołg może w całym swoim mechanicznym życiu ani razu strzelić ale z przyczyn eksploatacyjnych się zużyje, uważasz że jak nie strzelił to będzie po wsze czasy nówka?

  2. Roshedo

    Holandia? Czy to są Ci od wołania "pif-paf" na poligonach, bo nie ma kasy na amunicję do karabinów? :-D. No to ładnie... Taki sojusznik tow czasie "W" będzie nam potrzebny jak dziura w moście...

Reklama