Siły zbrojne

Holandia podnosi budżet obrony i kupuje więcej F-35

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Holenderskie ministerstwo obrony opublikowało projekt budżetu obronnego na rok 2020, jaki przedstawiono parlamentowi. Jest on wyższy o 4%, jego ogólna wartość wynosi 11,035 mld euro. Przy tej okazji Holendrzy poinformowali o planowanym zwiększeniu liczby kupowanych myśliwców F-35 o dziewięć egzemplarzy.

Holenderska minister obrony Ank Bijleveld-Schouten podkreśliła, że obecnie kluczowe wyzwania dla jej resortu to remonty i modernizacja posiadanego sprzętu oraz zakup nowych typów uzbrojenia. W 2019 roku poziom finansowania wynosi 1,35% PKB, ale zapowiadany jest jego stały wzrost w stronę wymaganego przez NATO poziomu 2% PKB. Jak podkreśla pani minister, Holendrzy przyzwyczaili się do wolnego i bezpiecznego życia i rezygnowali z wydatków na obronę. Jednak zmiany geopolityczne w ostatnich latach pokazują, że „zagrożenia stały znacznie bardziej nieprzewidywalne i złożone”.

Wśród najistotniejszych wyzwań wymieniono między innymi zakup kolejnych dziewięciu samolotów 5. generacji F-35A. Dotąd Holandia zamówiła 37 samolotów, z których osiem ma zostać dostarczonych w 2019 roku, kolejnych 24 w latach 2020-2022 a trzy zamówione w październiku ubiegłego roku mają trafić do kraju w 2023 roku. Gotowość operacyjną mają osiągnąć w 2024 roku. Zgodnie z informacją przekazaną przez Bijleveld-Schouten – Holandia będzie miała niedługo dwie eskadry maszyn (F-35 – przyp. red.), a "NATO pyta o trzecią". Tak więc docelowo liczba holenderskich samolotów tego typu to 46-48 maszyn.

Oprócz kolejnych F-35 wśród priorytetów pani minister wymienia modernizację czterech korwet w zakresie systemów radarowych i kierowania ogniem, ale również pozyskanie nowych samolotów szkolnych, które zastąpią wysłużone, turbośmigłowce Pilatus PC-7. Planowana jest również modernizacja śmigłowców wielozadaniowych NH90. W zakresie długoterminowego rozwoju istotną rolę odgrywają remonty infrastruktury, modernizacja systemu teleinformatycznego oraz odnawianie zapasów amunicji.

Komentarze