Reklama

Siły zbrojne

Jednym z proponowanych następców hiszpańskich M113 będzie pojazd bazowy saperskich Castorów, czyli platforma gąsienicowa ASCOD.

Hiszpanie szukają nowych transporterów opancerzonych

Pod koniec grudnia Amparo Valcare, będący sekretarzem stanu w ministerstwie obrony Hiszpanii ogłosił rozpoczęcie poszukiwania przez tamtejsze wojska lądowe następcy gąsienicowych transporterów opancerzonych M113.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Program, który ma rozpocząć się w tym roku ma na celu wymianę gąsienicowych transporterów opancerzonych M113, które są już rozwiązaniem przestarzałym, ale bardzo licznie występującym w hiszpańskiej armii. Tamtejsze wojska lądowe obecnie użytkują około 1200 egzemplarzy tego pojazdu w wielu wariantach począwszy od opancerzonego wozu ewakuacji medycznej, wozów dowodzenia M577A2, kończąc na nośnikach przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW/Spike. Program zakłada dostawy nowych wozów w latach 2027-2035 wymianę 600 M113, najpewniej w pierwszej kolejności w wariancie transportera opancerzonego.

Czytaj też

Szczególnie zainteresowane wzięciem udział w programie jest konsorcjum TESS, które obecnie dostarcza na potrzeby hiszpańskich jednostek kołowe pojazdy bojowe rodziny Dragón 8 × 8 m.in. w wariancie kołowego bojowego wozu piechoty czy pojazdu saperskiego. Ma ono proponować w ramach następcy M113 wóz będący bazą dla pojazdów saperskich Castor, czyli platformę gąsienicową ASCOD. W odróżnieniu od wersji specjalistycznej ta propozycja ma posiadać automatyczną, elektrohydrauliczną skrzynię biegów Sapa ACT 850, która została stworzona z myślą, o pojazdach których masa mieści się w granicy 45 ton, zatem jak najbardziej bojowych wozów piechoty.

Reklama

Czytaj też

Proponowany pojazd ma posiadać wiele elementów wspólnych z rodziną kołowych pojazdów Dragón 8x8 w tym m.in. system łączności, BMS czy bezzałogowy system wieżowy Escribano. Ostatni element wskazuje, że przewiduje się możliwość wdrożenia tego pojazdu jako drugiego gąsienicowego bojowego wozu piechoty obok obecnie użytkowanego Pizzaro. Możliwe jest także zastosowanie w nowym pojeździe kompozytowych gąsienic czy nowoczesnego systemu autodiagnostycznego.

M113 w wariancie rakietowego niszczyciela czołgów.
M113 w wariancie rakietowego niszczyciela czołgów.
Autor. Outisnn/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. MAXPL

    2027 2035 to nawet polskie zakłady by wysię wyrobiły zrobić 600 sztuk bwp a borsuk to bym im akurat pasował przecież to góry I pełno wody do okoła

Reklama