Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania: specjalna wojskowa jednostka na ulicach miast dotkniętych epidemią

Należący do jednostki UME transporter opancerzony M113 / Fot. CC BY-SA 3.0
Należący do jednostki UME transporter opancerzony M113 / Fot. CC BY-SA 3.0

Ponad 1000 żołnierzy ze specjalnej jednostki ratunkowej (UME) patroluje ulice kilkunastu miast Hiszpanii najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa - poinformowała w poniedziałek hiszpańska minister obrony Margarita Robles. 

Decyzja o użyciu wojska została podjęta po wprowadzeniu przez rząd Pedra Sancheza stanu zagrożenia epidemią. Po wprowadzeniu stanu zagrożenia Hiszpanie mają obowiązek pozostawać w domach przez co najmniej 15 dni, z wyjątkiem wychodzenia do pracy, robienia najpotrzebniejszych zakupów, czy wizyt w banku i firmach ubezpieczeniowych.

UME, jednostka odpowiedzialna za udzielanie pomocy podczas katastrof, patroluje od niedzieli ulice Madrytu, Walencji, Sewilli, Saragossy, Leon, Las Palmas i Santa Cruz de Tenerife. W poniedziałek UME skierowano do Malagi, Burgos, Valladolid, Logrono, Huesca, Teruel i Guadalajary - powiedziała Robles.

Zgodnie z decyzją ministerstwa obrony wojsko ma być w stałej gotowości ”do podejmowania działań przewidzianych dla policji wojskowej, a także w obszarach transportu, logistyki, kontrolowania ruchu powietrznego i morskiego, odkażania i dezynfekcji urządzeń kluczowej infrastruktury technicznej i innych". W związku z zagrożeniem sanitarnym w stan gotowości postawiono także personel rezerwy wojskowej, w tym 220 sanitariuszy, których zadaniem będzie wsparcie publicznego systemu opieki zdrowotnej. Przewiduje się utworzenie mobilnych szpitali dla bezdomnych. Farmaceuci wojskowi dostali rozkaz produkowania roztworów dezynfekujących i leków generycznych.

W związku z obowiązującym stanem zagrożenia, siły zbrojne podporządkowano jednemu dowództwu - szefowi Sztabu Obrony (JEMAD), generałowi Miguelowi Angelowi Villaroya, który zapewnił, że "wojsko zostanie skierowane na terytorium całego kraju, wszędzie tam, gdzie to będzie potrzebne”."Siły zbrojne pozostają w pełnej gotowości do działania” - dodał Villaroya. Zapowiedział, że wojsko zostanie skierowane także do Katalonii i Kraju Basków. Rządy autonomiczne tych separatystycznych regionów nie godzą się na obecność wojsk hiszpańskich na swoim terenie. 

UME (hiszp. Unidad Militar de Emergencias - Wojskowa Jednostka Ratownicza) liczy 3,5 tys. żołnierzy przygotowanych do niesienia pomocy w warunkach klęsk żywiołowych, katastrof technicznych technicznych oraz incydentów terrorystycznych - także w warunkach ekspozycji na czynniki biologiczne, chemiczne i radiologiczne. Jednostka zorganizowana jest w 5 batalionów ratowniczych (hiszp. Batallon de Intervención en Emergencias, BIEM), pułk wsparcia (hiszp. Regimiento de Apoyo a Emergencias, RAEM), batalion łączności (Batallón de Transmisiones, BTUME) i grupę powietrzną (Agrupación de Medios Aéreos AGRUMEDA). Jednostki te stacjonują w pięciu bazach wojskowych: Torrejón (tu mieści się kwatera główna jednostki- Unidad de Cuartel General, UCG - oraz stacjonują 1. BIEM, RAEM, BTUME i AGRUMEDA) oraz Morón, Bétera, Zaragoza, San Andrés del Rabanedo - po jednym BIEM  w każdej. 

Jednostka wyposażona jest w szpitale polowe, samochody ewakuacji medycznej, motocykle terenowe, mobilne centra dowodzenia i łączności oraz wozy gaśnicze i specjalistyczne używane przez straż pożarną. By ułatwić wykonywanie zadań, AGRUMEDA dysponuje samolotami gaśniczymi Canadair CL-215 oraz śmigłowcami EC-135T-2 i AS532 Cougar

PAP/Defence24.pl

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. Pedro alwarez

  Po co ta szopka Kazdy pamieta,Franco i jego zabójcza dyktature Chca zastraszyc ludzi zamiast dofinansować sluzbe zdrowia A tam dziura na15-mld euro

  1. Andrettoni

   Akurat teraz to tam lewica rządzi. Dlatego zrobili 8 marca manifestację, a już wiedzieli że jest wirus. Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza. Ministrem rządu jest kobieta - niby lekarka, ale taka od ekologi, vege, LGBT i podobnych", więc pewnie uznali, że depopulacja i zmniejszenie CO2 jest dobre, a wirus jest pod ręką.

 2. Jabadabadu

  Mamy coś takiego? Bo w poprzedniej, słusznie zapomnianej epoce mieliśmy

 3. krzys

  8 marca 120 tysięczna manifa w Madrycie, który już wtedy był siedliskiem wirusa, a teraz takie środki?

 4. Marek

  Robią chłopaki, co należy.