Reklama

Siły zbrojne

GSOF Symposium: nie tylko interoperacyjności ale także zdolności do kolektywnej obrony

Fot. NATO
Fot. NATO

Obywające się co roku Global SOF Symposium jest okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń a także do budowy relacji instytucjonalnych oraz równie ważnych - osobistych mających wpływ na wzrost zaufania między sojusznkami/partnerami.

W dniach 26-28 października 2021 odbyła się w Warszawie piąta edycja Global SOF Symposium - Europe organizowana przez Global SOF Foundation, której celem jest wspieranie międzynarodowej współpracy w zakresie rozwoju Sił Operacji Specjalnych i dostosowywaniu ich zdolności do bieżących wymagań w zakresie zwalczania obecnych zagrożeń.

W spotkaniu wzięło udział około 350 przedstawicieli 23 państw, w tym Austrii, Belgii, Danii, Gruzji, Niemiec, Kanady, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Stanów Zjednoczonych.

W tym roku głównym tematem dyskusji była problematyka współczesnych zagrożeń i toczącej się wojny hybrydowej oraz możliwych sposobów skutecznego przeciwdziałania,  w tym zacieśnienia współpracy regionalnej na wschodniej flance NATO i potrzeby dalszego rozwoju potencjału sił specjalnych.

W wywiadzie udzielonym redakcji Defence24.pl w trakcie Global SOF Symposium - Europe Dr Keenan Yoho, Vice President Global SOF Fundation zaznaczył, że "dziś jesteśmy tu (...), aby mówić o interoperacyjności. Nie tylko między polskimi wojskami specjalnymi a sąsiadów i USA, ale również wszystkich krajów sojuszniczych NATO i krajów partnerskich.” Podkreślił też znaczenie wspólnych działań jednostek specjalnych nie tylko dla bezpieczeństwa danego kraju, ale dla kolektywnej obrony państw demokratycznych, szanujących prawa człowieka, które są niestety w mniejszości.

Z kolei w rozmowie redaktora Juliusza Sabaka z Csm (ret.) Rick Lamb, Director of Military Relations w Global SOF Foundation poruszone zostały także kwestie rekrutacji do sił specjalnych, utrzymania żołnierzy w służbie a także ich przejścia po zakończonej służbie do świata cywilnego. W swojej wypowiedzi Rick Lamb zwrócił m.in. uwagę na istnienie zmiany pokoleniowej a co za tym idzie zmian w motywacji do wstąpienia w szeregi sił zbrojnych i tego co ich zatrzyma w szeregach sił specjalnych.

Kolejną kwestią poruszoną w wywiadzie było przygotowanie i pomoc żołnierzom, operatorom odchodzącym z wojska. 

Jak wyjaśnił Rick Lamb, żołnierze przechodząc do cywila musi znaleźć w sobie nową motywację i nowe cele, dlatego ważne jest wsparcie go w tym procesie. „Pomagamy żołnierzom odnaleźć swoje przeznaczenie. Przechodzą oni też program szkoleniowy który pomaga im w konwersji umiejętności jakie zdobyli w wojsku na zastosowania w cywilnej pracy. […] W amerykańskim wojsku istnieje program Sky Bridge w którym Departament Obrony USA pozwala w ciągu 6 ostatnich miesięcy służby odbyć staż w firmie, na wybranym stanowisku.”

Rick Lamb wspomniał też o kwestii „5F”, czyli po angielsku: Family, Faith, Fitness, Finanse, Friends (Rodzina, Wiara, Kondycja fizyczna, Finansie i Przyjaciele). Pozwalają one zachować w życiu równowagę i stanowią ważny czynnik ułatwiający trudny proces zmiany wojskowego porządku na mniej uregulowany i sformalizowane życie cywila.

Reklama
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. codybancks

    Odbyło się , ale gdzie!!??? Czy to tajne jest !!?? Nie było pytania !!! Czas w NATO przeprowadzić symulacje , jak reagować na atak ruskich z każdej strony !! Nie wiemy jak jest od strony Morza Czarnego i Krymu !! Każdy z sojuszników NATO powinien mieć wytyczone zadania co ma robić , jak pomagać ??!! A jak przyjdzie co do czego to oni powiedzą , że to nie ich sprawa i nie ingerują w wewnętrzne sprawy innego państwa !!

Reklama