Reklama

Siły zbrojne

Grupa Wyszehradzka nie zbuduje wspólnego radaru 3D

Nowa stacja radiolokacyjna miałaby zastąpić radary typu P-37. Na zdjęciu radar tego typu w siłach zbrojnych Niemiec w latach 90. Fot. Averse/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0.
Nowa stacja radiolokacyjna miałaby zastąpić radary typu P-37. Na zdjęciu radar tego typu w siłach zbrojnych Niemiec w latach 90. Fot. Averse/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0.

Polska prawdopodobnie nie będzie uczestniczyć w projekcie wspólnej stacji radiolokacyjnej dla krajów Grupy Wyszehradzkiej, z uwagi na różnice w wymaganiach dotyczących mobilności nowego radaru – pisze serwis e15.cz.

Jak donosi e15.cz, Czechy, Słowacja i Węgry zamierzają wspólnie opracować nową trójwspółrzędną stację radiolokacyjną, w celu zastąpienia radarów typu P-37 produkcji ZSRR. W projekcie najprawdopodobniej nie będzie uczestniczyć Polska, gdyż Siły Zbrojne RP dążą do pozyskania systemu charakteryzującego się większą mobilnością.

W ramach planu przewiduje się zakup łącznie 11 stacji radiolokacyjnych dla Czech, Węgier i Słowacji, osadzonych na podwoziu samochodów ciężarowych Tatra. Z drugiej jednak strony przedstawiciele czeskich władz nie wykluczają podjęcia decyzji o pozyskaniu polskich stacji radiolokacyjnych, co miałoby przyczynić się do rozszerzenia zakresu współpracy krajów Grupy V4 w zakresie obrony powietrznej.

Pomimo deklaracji przedstawicieli poszczególnych państw współpraca przemysłowa w ramach Grupy Wyszehradzkiej przynosi jak na razie dość ograniczone efekty. Przykładem jest tutaj program modernizacji śmigłowca Mi-24, który ostatecznie nie został zrealizowany. Minister obrony Czesław Mroczek ujawnił z kolei w maju bieżącego roku, że MON prowadzi działania na rzecz wspólnego pozyskania bojowego wozu piechoty przez wszystkie państwa Grupy. 

Reklama
Reklama

Komentarze (14)

  1. zoza

    Gdzie wspolnie opracowac jak lepiej kupic u wielkiego brata i prowizja wpadnie do kieszeni

  2. gosc

    Jak pokazala sytuacja polityczna wokol spraw Ukrainy, grupy wyszechradzkiej juz nie ma. Skoro oni wola interesy z rosja niz bezpieczenstwo UE, to niech wyjda z UE i sie przylacza do Eurozajatyckiej Unii Celnej z rosja jako ich panem.

  3. AS

    Zapomnieć o tych mikrusach Wyszehradzkich z nimi niczego nie zbudujemy nawet muchy w kiblu nie ubijemy a co dopiero radar albo BWP - róbmy swoje i dla siebie.

  4. Krzysiek z Wrocławia

    Może nasze służby powinny jednak sprawdzić czyj kapitał jest zaangażowany w przemysł wojskowy naszych potencjalnych partnerów. Oby nie było jak z BWP...

  5. A_S

    Jak NATO i UE nie stanowią jedności to jak znaleźć porozumienie i wspólny interes w takiej drobnicy ja Grupa Wyszehradzka? Tu dopóki pierwsze rakiety nie spadną to grupa zachowywać się będzie jak stado rozhisteryzowanego drobiu. Każdy w swoją stronę.

  6. ssss

    Czechy, Słowacja i Węgry nie mają wojska praktycznie, Jedyne do czego by sie nam przydali, to do opracowania nowego bwp.

    1. Marek

      Jaja sobie robisz? Po co nam oni do tego? Oni w ogóle podchodzą niepoważnie do swojego wojska.

  7. elektron

    Polsce jest potrzebna broń jądrowa , termojądrowa taktyczna i strategiczna A NIE GŁUPOTY!

  8. jan

    Znowu na siłę próbujemy uszczęśliwiać państwa Czechy, Słowacja i Węgry jak oni tego nie chcą.

  9. As

    Czechy, Słowacja i Węgry niech bawią się we własnej piaskownicy. Nie od dzisiaj widać, że mają odmienne spojrzenie na sytuację geopolityczną w regionie niż reszta. A ewentualna obrona kolektywna tych krajów przez NATO powinna być adekwatna do ich aktywności i wkładu w rozwój sojuszu.

    1. totenkopf

      właśnie,ta cała grupa wyszechradzka jest gówno warta i mam nadzieję,że polska sama stworzy nowy bwp,bo mamy takie możliwości

  10. jaan

    Nie zbuduje gdyż nie mają wbrew pozorom wspólnych interesów i strategii.

  11. Piotr

    Jeżeli przesłanką będzie transport lotniczy, to chyba ktoś nie zna priorytetów naszej armii.

    1. Swiatowid

      A nasza armia ma jakies priorytety ?! Oni robia to na co dzis moda, a nie to co nam potrzebne. A potrzebne na pewno NOWE BWP z 40-50 mm armatami, 30 mm armata na pbecne warunki za slaba . Opancerzenie BWP jest zbyt odporne na trzydziestki.do tego przydaly bynsie rosyjskie systemy rakietowe ppk na podwozik kolowym typu Tigr osiem rakiet gotowych do odpalenia . Swietna bron do obrony i zasadzek, bo polska chyba nie chce byc agresorem.

    2. Alex

      A jakie sa priorytety bo ja nie wiedze zadnych na razie to kreca sie w kolko I nic sie nie dzieje

  12. z prawej flanki

    Grupa Wyszehradzka? A co to takiego?... Zupełnie nie wiem ,komu zależy na utrzymywania tej oczywistej fikcji a pomysł wspólnej budowy stacji ,to juz w ogóle kuriozum jakich mało. Ponad półwiecze historii rozwoju doskonałej polskiej radiolokacji chyba przemawia samo za siebie.

  13. sami sobie poradzimy

    Z radarami sobie poradzimy ale po cholerę razem mamy budować z tą grupą BWP gdy my już mamy gotowy prototyp a oni nic co za idiotyczny pomysł ,który cofa nas o lata wstecz ,aby wszystko rozpocząć od nowa .Dość już takim praktykom .

    1. Pawel

      Koszta prototypu sa niewielkie w porownaniu z kosztami wdrozenie do produkcji. Z drugiej strony kazda zlotowka sie liczy. W kazdym badz razie dla mnie.Pozdrawiam

    2. bucksik

      Może, jak ich włączymy do zespołu to 70% części dla nowych BWP będzie produkowanych w Polsce i montaż końcowy będzie w Polsce, itp. Mogą sobie np. gotowe kadłuby z napędem sami wyposażać w elektronikę, uzbrojenie. itp. Produkcja powiedzmy 700, a 1500 sztuk to przecież różnica - koszty produkcji inne. Zajęcie dla polskich fabryk też będzie, itp. A produkt może się stać łatwiej eksportowy, jeżeli kilka armii go posiada.

    3. lol

      Z BWP, chodzi o to żeby opchnąć im dostosowane do ich potrzeb wozy opracowane dla nas. W końcu projektowana platforma ma być modułowa.

  14. Zdzichu

    Będzie pięknie się kręcił na korwecie "Gawron".