Siły zbrojne
Groty za Glauberyty? Wkrótce testy subkarabinka
Wkrótce powinny rozpocząć się badania kwalifikacyjne subkarabinka rodziny MSBS, który po wprowadzeniu może częściowo zastąpić używane dziś w wojsku pistolety maszynowe Glauberyt. Wprowadzenie nowego pistoletu maszynowego nie jest natomiast planowane.
Informacje dotyczące testów znajdują się w odpowiedzi Ministra Obrony Narodowej, na interpelację pani poseł Anny Marii Siarkowskiej w sprawie subkarabinka Grot dla załóg pojazdów, śmigłowców, samolotów transportowych i okrętów SZ RP (nr 8443), opublikowanej pod koniec lipca. Odpowiadający w imieniu ministra, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, przekazał informację, że zgodnie z harmonogramem realizacji pracy rozwojowej projektu pn. „Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56)” m.in. 5,56 mm subkarabinek w kolbowym układzie konstrukcyjny zostanie poddany w III kwartale br. badaniom kwalifikacyjnym.
Pozytywne zakończenie przedmiotowych badań umożliwi gestorowi rozpoczęcie procedury pozyskania 5,56 mm subkarabinka MSBS w ramach Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, a następnie wprowadzenie sprzętu wojskowego do Sił Zbrojnych RP. Uzyskanie pozytywnego orzeczenia dotyczącego spełnia wymagań założeń taktyczno-technicznych oraz wyników badań kwalifikacyjnych, potwierdzających możliwość wprowadzenia ww. broni na wyposażenie Sił Zbrojnych RP jest kluczowym etapem realizacji pracy rozwojowej wspomnianego projektu.
Przypomnijmy, że Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) jako gestor Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS), na bazie sprawdzonej konstrukcji karabinka Grot zamierza w dalszym ciągu rozwijać ten system. Zgodnie z założeniami gestora w kolejnych latach przewiduje się pozyskanie m.in. właśnie 5,56 mm subkarabinka w kolbowym układzie konstrukcyjnym z lufą 10”.
Czytaj też: Tysiące Grotów dla "wszystkich rodzajów wojsk"
Do chwili obecnej, na mocy umów z 2017 i 2019 roku, Siłom Zbrojnym RP dostarczonych zostało ponad 36 tys. sztuk karabinków Grot, a pozostałe 14 000 kompletów zostanie dostarczonych do 2022 roku. Na mocy zaś najnowszego kontraktu z 8 lipca 2020 roku, na wyposażenie wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych RP trafi ponad 18 000 karabinków w wersji M2, których dostawy będą realizowane w latach: 2020-2026. Pojawia się więc pytanie, czy subkarabinki systemu MSBS mogłyby zastąpić pistolety maszynowe Glauberyt, wciąż używane np. jako uzbrojenie załóg czołgów czy zestawów przeciwlotniczych.
W odpowiedzi na pytania Defence24.pl, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przypomniało, że wojsko od dawna prowadzi proces zastępowania 9 mm pistoletów maszynowych Glauberyt, przede wszystkim tych starszego typu, dostosowanych do amunicji 9 mm x 18 (Makarow). Proces ten przebiega etapowo i w zależności od dostępnych środków finansowych.
Pistolety maszynowe kalibru 9 mm sukcesywnie są zastępowane przez konstrukcje wykorzystujące amunicję kalibru 5,56 mm x 45, jak w przypadku załóg kołowych transporterów opancerzonych, które zostały przezbrojone na 5,56 mm subkarabinki wz. 96 Mini Beryl. W przyszłości, po rozpoczęciu pozyskiwania nowego typu karabinków z rodziny MSBS planowane jest również wyposażanie pododdziałów DG RSZ w 5,56 mm karabinki MSBS Grot, w tym zapewne również w wersji subkarabinka.
Niemniej jednak nadal planowane jest wykorzystywanie 9 mm pistoletów maszynowych wz. 84P oraz wz. 98 na amunicję 9 mm x 19 Parabellum, jako konstrukcji spełniających wymagania (pomimo ograniczeń wynikających z braku możliwości wyposażenia tej broni w nowoczesne celowniki optyczne z powodu braku szyn montażowych, czy ergonomii i obsługi) w związku z potrzebą zabezpieczania potrzeb wybranych specjalności wojskowych, jak np. załogi czołgów czy specjaliści rodzajów wojsk.
W najbliższym czasie nie jest planowane pozyskanie nowego typu 9 mm pistoletów maszynowych mogących zastąpić obecnie użytkowane konstrukcje z uwagi na posiadane zapasy „docelowej normy eksploatacji obecnie użytkowanej broni”.
To oznacza, że jeszcze długo w rękach polskich żołnierzy będzie można zobaczyć pm wz. 84P lub wz. 98, czyli broń nie do końca spełniającą wymogi współczesnego pola walki, choćby ze względu na brak możliwości montażu akcesoriów, czy ergonomię obsługi. A w dobie powszechnego stosowania osłon balistycznych powstaje pytanie, czy w czasie wojny pistolety maszynowe w ogóle mogą być skuteczną bronią np. dla załóg wozów bojowych.
MM
Proces zastępowania 9 mm pistoletów maszynowych starszego typu dostosowanych do amunicji 9x18 trwa w SZ RP od dawna i przebiega etapowo w zależności o możliwości finansowych. 9 mm pistolety maszynowe sukcesywnie są zastępowane przez konstrukcje wykorzystujące amunicję kalibru 5,56x45 mm, jak w przypadku załóg transporterów opancerzonych, które zostały przezbrojone na subkarabinki 5,56 mm karabinek automatyczny wz. 96 MINIBERYL. W przyszłości po rozpoczęciu pozyskiwania nowego typu karabinków z rodziny MSBS planowane jest również wyposażanie pododdziałów DG RSZ w 5,56 mm karabinki MSBS GROT. Niemniej jednak nadal planowane jest wykorzystywanie 9 mm pistoletów maszynowych wz. 84P oraz wz. 98 w związku z potrzebą zabezpieczania potrzeb wybranych specjalności wojskowych, jak np. załogi czołgów czy specjaliści rodzajów wojsk. W najbliżej czasie nie jest planowane pozyskiwania nowego typu 9 mm pistoletów maszynowych mogących zastąpić obecnie użytkowane konstrukcje z uwagi na posiadane zapasy docelowej normy eksploatacji obecnie użytkowanej broni.