Reklama

Siły zbrojne

Górski Karabach: przeciwlotnicze Tor i Osa zniszczone [WIDEO]

Fot. Khustup/CC BY-SA 3.0
Fot. Khustup/CC BY-SA 3.0

Ministerstwo Obrony Republiki Azerbejdżanu opublikowało dwa nowe materiały wideo prezentujące ataki przy pomocy bojowych bezzałogowych statków powietrznych lub amunicji krążącej na należące do armeńskiej armii samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe 9K33 Osa i 9K332 Tor-M2KM.

Ataków dokonano jeszcze przed zawieszeniem broni. Pierwszym nagraniu prezentowany jest atak na armeński samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9K332 Tor-M2KM. System ten w przeciwieństwie do wcześniejszy nagrań dokumentujących ataki na armeński sprzęt wojskowy tego typu nie znajduje się na otwartej przestrzeni lub okopanej pozycji, a na drodze w pobliżu wioski. Materiał wideo prezentujący całą akcję został wykonany przy pomocy innego rozpoznawczego drona.

Widoczny na nim jest system Tor-M2KM z pracującą stacją radarową, który porusza się w stronę pobliskich zabudowań i wjeżdża do jednego z garaży. Tam jednak zostaje szybko porażony aż dwukrotnie przez amunicję krążącą, a same ataki zostają dokonane zarówno w otwartą bramę wjazdową jak i w dach budynku, co doprowadza do całkowitego zniszczenia celu.

Na drugim nagraniu widoczne jest z kolei uderzenie na armeński samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9K33 Osa. Tym razem atak prowadzony jest na umocnione stanowisko ogniowe znajdujące się w otwartym polu. Na nagraniu udokumentowano sposób maskowania swoich wozów bojowych przez armeńskich żołnierzy. Sam system Osa jest ukryty na pozycji ogniowej pod narzutą maskującą, a w sąsiednim wykopie znajduje się cel pozoracyjny w postaci najprawdopodobniej zniszczonego wojskowego samochodu ciężarowego. Załoga odkrywa jednak swój zestaw i uruchamia go, co kończy się uderzeniem ze strony bojowego bezzałogowego statku powietrznego TB2 Bayraktar i jego zniszczeniem.

Przytłaczająca większość uderzeń z powietrza dokonywanych przez stronę azerską na armeński sprzęt wojskowy w konflikcie w Górskim Karabachu była dokonywana przez bezzałogowce. Wśród nich można wymienić zarówno systemy amunicji krążącej izraelskiej produkcji takie, jak Harop, Skystriker i Orbiter-1K, a także bojowe bezzałogowe statki powietrzne tureckiej produkcji TB2 Bayraktar. Uderzenia te prowadzone były z wykorzystaniem rozpoznawczych dronów i charakteryzują się dużą skutecznością, a użyte środki były trudne do neutralizacji.

Na uzbrojeniu armeńskich sił zbrojnych znajduje się kilka typów samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Obok należącej do nowej generacji zestawów Tor i starszych Os są to też systemy 9K37 Buk M1-2. Wozy te stanowią podstawę obok armeńskiej obrony przeciwlotniczej armii obok dwóch lub trzech dywizjonów przeciwlotniczych uzbrojonych w systemy obrony przeciwlotniczej S-300PS. W wyniku obecnej odsłony konfliktu w Górskim Karabachu armeńska armia poniosła ciężkie straty w sprzęcie wojskowym, w tym szczególnie w zestawach przeciwlotniczych.

image
Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. Robson

    Bo nie Patriotami i S400 strąca się drony, co nie zmienia faktu, że rafinerie i elektrownie atakowały obok dronów także stare, postsowieckie, chałupniczo modernizowane rakiety.

    1. rED

      Co opowiadasz Patriotów tam nie było.

  2. Sojer

    Nie mieli szans z takim nastawieniem. Drony wygrały wojnę. Słaba obrona przeciwlotnicza przegrała.

    1. rED

      To nie Słaba "obrona przeciwlotnicza" tylko masowe użycie dronów. Żaden kraj na świecie nie jest na to przygotowany. Gdyby Ormianie mieli taką ilość dronów (no wiadomo że Rosja by im tyle nie sprzedała) Azerowie by też by padli. W takich warunkach każda obecna opl jest słaba. Oczywiście to się zmieni za spr. hi.tech ale w takich krajach jak te nie prędko.

  3. Veritas

    W dniu 14 kwietnia 2018 roku siły tzw. koalicji pod przywództwem USA przeprowadziły atak na wybrane cele w Syrii. W odparciu ostrzału przez amerykańskie, brytyjskie i francuskie pociski samosterujące wzięły udział syryjskie systemy obrony powietrznej produkcji radzieckiej i rosyjskiej. Skuteczność tych systemów przeciwlotniczych przedstawia się następująco: Pancyr-S1: 25 wystrzelonych rakiet / 23 trafienia, Buk-M2: 29/24, 2K12 Kub: 21 trafień, Strrzała-10: 5/3 trafienia, 9K33 Osa: 11/5, S-125 Peczora: 13/5, S-200 Wega: 8/0. Pod względem rejonizacji efektywność ataku przedstawia się następująco: Międzynarodowy Port Lotniczy w Damaszku - wystrzelono 4 pociski / 4 zostały przechwycone, lotnisko wojskowe Al Dumayr - 12/12, baza lotnicza Baly - 18/18, lotnisko wojskowe Shayarat - 12/12, baza lotnicza Mezzeh - 9/5, lotnisko wojskowe Homs - 16/13 oraz obiekty wojskowe Barzah i Jaramani - 30/7. Powyższe dane zostały przedstawione przez Ministerstwo Obrony FR wskazują na fakt, że skuteczność syryjskich systemów obrony powietrznej podczas omawianego ataku wyniosła w przybliżeniu 70 procent. Według danych Pentagonu wystrzelonych zostało ogółem 105 pocisków samosterujących, w tym: 85 amerykańskich JASSM-ER i Tomahawk oraz 20 brytyjskich Storm Shadow i francuskich SCALP. Żadna ze stron nie podała danych odnośnie zastosowania środków walki radioelektronicznych oraz wystąpienia usterek technicznych.

  4. Robson

    Elektrownię w Jizan w Arabii Saud chroniły Patrioty PAC-3, choćby niewiem jak Davien zaklinał rzeczywistość i klepał to w kółko, przerzucając się Syrią.

Reklama