Reklama

Siły zbrojne

Generał Simeon Simeonov w Sztabie Generalnym

Gościem Sztabu Generalnego WP jest Simeon Simeonov - fot. Sztab Generalny WP
Gościem Sztabu Generalnego WP jest Simeon Simeonov - fot. Sztab Generalny WP

Plany rozwoju obrony przeciwrakietowej oraz możliwości pogłębienia współpracy pomiędzy siłami zbrojnymi obydwu państw to między innymi tematy polsko-bułgarskiego spotkania, które odbędzie się jutro, 12 lutego w Sztabie Generalnym WP.



Na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego WP generała Mieczysława Cieniucha oficjalną wizytę Polsce rozpoczyna szef Obrony Bułgarii generał Simeon Simeonov. W trakcie rozmów sztabowych polska strona zaprezentuje bułgarskim gościom problematykę tworzenia i funkcjonowania PKW w operacjach poza granicami państwa, transformacji polskich sił zbrojnych oraz zwiększenia mobilności Wojsk Lądowych – program Rosomak.

W ramach kilkudniowej wizyty generał Simeonov spotka się z Waldemarem Skrzypczakiem, podsekretarzem Stanu ds. Modernizacji i Uzbrojenia, Zbigniewem Włosowiczem, zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także odwiedzi Dowództwo Sił Powietrznych, 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego i Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy (JFTC).

Współpraca wojskowa

Od 1994 r. kontakty wojskowe realizowane są w oparciu o plany współpracy dwustronnej. W obszarze Wojsk Lądowych relacje te opierały się głównie na kontaktach ośrodków szkolenia artyleryjskiego realizowanych jako konferencje i seminaria, a także kontaktach wojsk inżynieryjnych w zakresie unieszkodliwiania amunicji. Marynarka Wojenna, Siły Powietrzne oraz Żandarmeria Wojskowa nie prowadziły dotychczas współpracy z partnerami bułgarskimi. We wrześniu 2012 r. Bułgaria formalnie zadeklarowała przystąpienie do Centrum Eksperckiego Policji Wojskowej Bydgoszczy w charakterze państwa  sponsorującego i skierowanie personelu do centrum w II. poł. 2013 r. Podpisanie porozumień zaplanowano wstępnie na początek 2013 r.

Oba kraje aktywnie uczestniczą w misjach międzynarodowych (Irak w latach 2004-2005, obecnie Afganistan). Udział w misjach stwarza także możliwości ściślejszej współpracy, chociażby w zakresie wymiany doświadczeń i wniosków z nich płynących. Istotnym obszarem współpracy wojskowej była wspólna służba w misji stabilizacyjnej w Iraku. Współpraca dotyczyła wykonywania zadań w ramach misji i przedsięwzięć przygotowawczych (szkolenia instruktorów, ćwiczenia zgrywające sztab dywizji itp.). Kontyngent bułgarski w Afganistanie liczy w tej chwili około 600 żołnierzy. Ponadto, Bułgaria uczestniczy w operacji UE ALTHEA w Bośni i Hercegowinie (ok. 120 żołnierzy) oraz w operacji NATO KFOR w Kosowie (10 żołnierzy w Kwaterze Głównej).

ppłk Sławomir Ratyński
Reklama

Komentarze

    Reklama