Reklama

Siły zbrojne

Generał Andrzejczak na wysokie stanowisko w NATO?

Gen. Rajmund T. Andrzejczak. Fot. mon.gov.pl
Gen. Rajmund T. Andrzejczak. Fot. mon.gov.pl

Rekomendowałem gen. Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP, do objęcia stanowiska przewodniczącego Komitetu Wojskowego (KW) NATO - poinformował w środę szef MON Mariusza Błaszczak.

"Jesteśmy jednym z liderów Sojuszu, więc rekomendowałem gen. R. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP do objęcia stanowiska przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO. Panie Generale, wszystko w Pana rękach. Wierzę ze we wrześniowych wyborach odniesie Pan sukces. Powodzenia" - napisał w środę na Twitterze Błaszczak.

KW stanowi najwyższą władzę wojskową Sojuszu. Jego skład tworzą szefowie obrony 30 państw członkowskich NATO. W stosunku do Rady Północno-Atlantyckiej, będącej najwyższą władzą polityczną Sojuszu, KW pełni funkcję doradczą w kwestiach wojskowych.

Doradztwo to oparte jest na konsensusie wypracowanym wspólnie przez wszystkich wojskowych szefów obrony państw członkowskich NATO. KW ściśle współpracuje z Dowódcami Strategicznymi NATO w zakresie opracowania planów, formułowania zagadnień i zaleceń, które następnie przekazuje do dalszej dyskusji władzom politycznym Sojuszu jako stanowisko wojskowe. Z kolei na podstawie politycznych decyzji Rady Północno-Atlantyckiej, KW opracowuje i przekazuje Dowódcom Strategicznym stosowne wytyczne wojskowe.

Przewodniczący KW NATO jest wybierany przez szefów obrony państw członkowskich Sojuszu na trzyletnią kadencję. Jako główny doradca wojskowy przedstawia, wypracowane przez KW - na zasadzie konsensusu - opinie i wnioski Sekretarzowi Generalnemu NATO, Radzie Północno – Atlantyckiej i innym ważnym organom Sojuszu. Przewodniczący wytycza kierunki i określa tematykę prac Komitetu Wojskowego.

 

Gen. Rajmund Andrzejczak został wyznaczony 2 lipca 2018 r. na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz otrzymał akt mianowania na stopień generała broni. 12 listopada 2019 roku, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, prezydent Andrzej Duda wręczył szefowi sztabu generalnego WP gen. Andrzejczakowi nominację na najwyższy stopień w Wojsku Polskim - generała.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Jak iii

  A czemu nie Misia albo Edmunda?

 2. Niutek

  Zakładam się z każdym, że rekomendacja ministra z rządu PiS, wśród europejskich członków NATO oznacza pocałunek śmierci. Pan generał w tym momencie stracił jakiekolwiek szanse na to stanowisko.

  1. Darth Vader

   Gwiazda śmierci KOLEGO

  2. y

   Oj, możesz się zdziwić. I to bardzo...

  3. Niutek

   Zdziwiłbym się, gdyby "rekomendacja" Błaszczaka mu pomogła. Tego rządu nikt istotny na świecie nie traktuje poważnie. Nawet Trump.

 3. Kóma

  I będziemy mieć nowego Króla w SGWP - porażka !!!

  1. Kaczor

   Król przyjdzie z,WOT SPRAWA DOGADANA

  2. Kóma

   ja miałem na myśli gen. Króla Krzysztofa !!!!!

 4. Ustawiator

  Pan General nie wytrzymal tego BEŁKOTU DEGRENGOLADY i CHAOSU

  1. Zmechu 12

   A s szkoda bo rozumiał brygady zmechanizowane jak nikt inny w,armii Ale nie DGRSZ I TEN CHAOS DUDY

  2. y

   A to ciekawe. Bo chodzą słuchy, że właśnie "BYŁ człowiekiem" Dudy.

  3. Dawno powinno być podzielone jak w normalnych armiach, jak coś jest do wszystkiego to jest...

 5. Brawo MY !!!

  Polska - kraj w strukturach NATO, który posiada największą ilość generałów na tysiąc urzędników w zielonych mundurach (nie mylić z żołnierzami) oraz dorównującą proporcjami ilością kapelanów ...

  1. Sztabowiec

   Pamiętam jak pan general pokazal Topaz w DGRSZ zintegrowany z JTAC SZOK ZE ON POTRAFI I OD TEGO CZASU ZMOWA

 6. Gromik

  Po 40 latach jedyny MYŚLĄCY CZŁOWIEK w armii ALE takich pis nie KOCHA

  1. y

   I dlatego Go awansował? I dalej wspiera Jego karierę?

  2. Wolodia

   Pis KOCHA wot a general chciał go wcielić to Armii

 7. Weryfikator

  Wielka szkoda. Jest bardziej potrzebny w PL. To najwybitniejszy dowódca w WP od lat. Otwarty umysł, duża wiedza i doświadczenie. Chce się uczyć i myśleć inaczej niż schematy z czasowcPRL i wczesnej III RP. Teraz jest czas wykuwania nowych koncepcji operacyjnych dla WP, a nie bezsensownych debat w Brukseli.

  1. kmdr pirx, rez.

   Z pewnością jest bardziej potrzebny w PL. Do zalet wymienionych przez Weryfikatora dodałbym, że generał jest lubiany przez podwładnych, w tym wojsko liniowe (vide "R-Force One" :). Ale skoro jest rozkaz, żeby poszedł do Brukselki, no to niech idzie, i niech ją zmieni na swój obraz.

 8. Adam S.

  Chwali się aktywność i ambicje Polski w NATO, ale nie przesadzajmy z zadzieraniem nosa - do "bycia liderem", albo nawet "jednym z liderów" trzeba mieć nie tylko chęci, ale i potencjał. Jesteśmy średniakiem o potencjale militarnym mniejszym, niż sugerowałby nasz PKB i liczba ludności. Jest raczej słabo i przechwałki tego nie zmienią.

  1. MW

   To może trochę z niezależnych źródeł warto korzystać: w rankingu gospodarek Polska jest na 24 miejscu na świecie. W rankingu Global Power Ranking też na 24. Czyli zbroi się na tyle, na ile ją stać - mi mniej niż więcej. Więc przestań jęczeć i trochę realizmu w ocenach.

  2. fgd

   byliśmy na 18 ...

 9. Ech

  Ciekawe czy to awans dla generala ?

  1. y

   Oczywiście. Tym bardziej, że niedługo kończy mu się kadencja na stanowisku. A w WP osiągnął Już wszystko.

 10. miki

  Generał Andrzejczak leci ze stołka bo miał pomysł jak budować nowoczesną technologicznie armię, działającą w sytuacji dominacji obcych systemów antydostępowych (dlatego Homar w wersji PGZ był tak rozbudowany i miał tak rozbudowaną logistykę, chodziło o maksimum mobilności bez potrzeby budowy stacjonarnych miejsc przeładunku wyrzutni). Niestety cywilni geniusze w MON zaczęli kupować co popadnie i jak leci by tylko się wykazać przed suwerenem a to kolidowało z propozycjami generał, żeby nie robić skandalu w ten oto delikatny dyplomatycznie sposób usuwa się go ze stanowiska, Generał Andrzejczak jest dobrym oficerem z wizją rozwoju armii prześledźcie sobie jego karierę, ale od 5 lat wiodą prym niestety w wojsku generałowie z weekendowych studiów generalskich (zaoczne) gotowi przyklepać wszystko co wymyślą cywile w MON. Tak moim zdaniem wygląda powód tej nominacji, ale chciałbym się mylić

  1. Schabowy

   Spisek zaocznych generałów? DOBRE BŁASZCZAK DAŁ SIĘ NABRAĆ

  2. Lokalny kibic

   wygrać ma LIZUS BŁASZCZAKA Kibicuje na WOT

  3. https://www.defence24.pl/musimy-byc-mniej-reaktywni-gen-andrzejczak-o-nowej-koncepcji-operacyjnej-sil-zbrojnych-defence24-tv

 11. Troll z Polszy

  Szef Sztabu Generalnego był także pytany o najbardziej potrzebne zakupy sprzętu i uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP. Zaznaczył, że muszą one być realizowane zgodnie z prawem i w oparciu o kompleksowe analizy, przy czym dotyczą one też potencjalnych zmian legislacyjnych, cyklu życia i polityki przemysłowej. Dodał, że nie powinno się reagować "reaktywnie" na pojawiające się informacje czy doniesienia medialne, a przyjmować szerszą perspektywę, samemu narzucając inicjatywę. Źródło: https://www.defence24.pl/musimy-byc-mniej-reaktywni-gen-andrzejczak-o-nowej-koncepcji-operacyjnej-sil-zbrojnych-defence24-tv

 12. nalecz

  Podam cytat to nie moje słowa lecz dają do myślenia? "Dzisiaj w WP jest wśród Generałów więcej szpiegów niż przed WW2....NATO to fikcja." Nie oglądajcie się na Wschód ani na Zachód po prostu się nawróćcie. Mam wrażenie ,że tu piszą same trole mogę się mylić? Błaszczak zły Pis zły może nie najlepszy za to tamci byli luks w dokręcaniu śruby , rozkradaniu i rozsprzedawaniu wszystkiego co Polskie. Sami prawdziwi patrioci tu piszą aż miło. Pewnie chcecie Maciarewicza może pis wam go załatwi. Jaka jest nasza Armia ? Ludzie są jej potencjałem bo wartościowego sprzętu wciąż za mało amunicji jeszcze mniej. Nasi "odwieczni sojusznicy"starają się aby utrzymał się ten stan. Rozbrojone społeczeństwo bezbronne i ogłupiałe z nawykami niewolnika a politycy strach im zaufać.

 13. martin

  :) tak. bedzie wspanialym wykonawca poleceni ussraela i wysylal polakow na wojenki za ocean...

 14. Zawisza_Zielony

  Coś się stało, że generał przestał już być swój dla obecnie rządzących ... ?

 15. Michał

  Czy to ten generał, który twierdził, że wprawdzie czołgi T 72 nie mają potencjału militarnego, to jednak mają logistykę i w tym jest sens ich utrzymania. Nie wiem, czy liderem powinna być osoba, uważająca siebie za kierownika składnicy złomu.

  1. Cyberiada

   Ten sam A mówi o sobie CYFROWY

 16. Africa Corps

  Rekomendacja BŁASZCZAKA Hahahaha

 17. Sidematic

  To ten co chciał na ochotnika podbijać Okręg Królewiecki?

 18. Oficer

  Gratulacje !!!

Reklama