Reklama

Zabierając głos szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Gocuł przypomniał: spotykamy się bezpośrednio po zakończeniu warszawskiego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który był ważnym wydarzeniem na rzecz budowania międzynarodowego środowiska bezpieczeństwa.

Generał Gocuł podkreślił również: takim ważnym wydarzeniem dla Sztabu Generalnego WP jest dzisiejsza uroczystość, w trakcie której grono kadry i pracowników zasila generał dywizji Michał Sikora. [...] Jestem przekonany, że będzie Pan Generał silnym wsparciem dla naszych działań i dla mnie osobiście, jako Pierwszy Zastępca.

Szef Sztabu dodał: przed Sztabem czas wytężonego wysiłku na rzecz implementacji zapisów wskazanych i twórczo rozwiniętych na szczycie NATO w Warszawie. Sztab Generalny WP z definicji zajmuje się planowaniem operacyjnym, programowaniem rozwoju oraz utrzymaniem posiadanych, rozwijaniem i budowaniem nowych zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podsumował Generał.

Kończąc wystąpienie szef Sztabu Generalnego WP, w imieniu swoim oraz żołnierzy i pracowników powitał gen. dyw. Michała Sikorę w murach SG WP, który zastąpił gen. dyw. Anatola Wojtana (30 czerwca przeszedł w stan spoczynku).

Minister Antoni Macierewicz podziękował wszystkim oficerom służącym w Sztabie Generalnym WP za - jak mówił - olbrzymi, historyczny wkład w szczyt NATO, którego roli w historii Polski nie sposób przecenić.

Dziesiątki lat trwały wysiłki, by osiągnąć ten moment, w którym to Polacy sami będą mogli decydować, jakie wojska sojusznicze w Polsce mogą być, a jakie nie mogą być. Przez dziesiątki lat było tak, że o tej obecności decydowały zewnętrzne mocarstwa. Przez lata było też tak, że było takie obce mocarstwo, które sobie rościło prawo weta, i to weto było przez długi czas respektowane i uwzględniane przez naszych sojuszników, ale także przez rządzących. To się raz na zawsze skończyło. Do tego już nie ma powrotu – powiedział minister.

O tym, z kim będziemy współdziałali, o jaką pomoc będziemy prosili, kto ramię w ramię będzie z nami bronił Ojczyzny, będziemy decydowali my sami i nikt więcej – dodał. Jak ocenił szef MON to jest moment przełomowy - na drodze do odzyskiwania niepodległości przez Polskę. - Od tej chwili można powiedzieć, że sami w pełni decydujemy o swoim losie.

Dziękuję za zaufanie i deklaruję realizację zadań na najwyższym poziomie merytorycznym – powiedział podczas wystąpienia obejmujący stanowisko I zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Michał Sikora.

Generał dywizji Michał Sikora urodził się w 1961 roku. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej (1984), Wyższego Kursu Doskonalenia Oficerów Wojsk Radiotechnicznych (1990), Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie (1993), studiów podyplomowych w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Szczecińskim (1998) oraz Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej (2005). 

Służbę wojskową rozpoczął w 27. batalionie radiotechnicznym na stanowisku inżyniera stacji radiolokacyjnej w 271. kompanii radiotechnicznej w Kołbaskowie. Od 1989 roku już dowodził tą kompanią. W 1993 roku, po ukończeniu studiów w AON, został dowódcą 25. batalionu radiotechnicznego w Debrznie, a w 1995 roku dowódcą 28. batalionu radiotechnicznego w Gryficach. 

W 2001 roku objął stanowisko szefa Oddziału Szkolenia w Szefostwie Wojsk Radiotechnicznych Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Następnie został dowódcą 6. Brygady Dowodzenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Śremie.Dwa lata później objął stanowisko zastępcy dowódcy 2. Brygady Radiotechnicznej w Bydgoszczy, a po ukończeniu PSPO (AON), w 2005 roku został dowódcą tej brygady. 

W 2008 roku przejął dowodzenie 3. Brygadą Radiotechniczną we Wrocławiu oraz został nominowany na stopień generała brygady. Od 2009 roku pełnił służbę wojskową w Dowództwie Sił Powietrznych, na stanowisku szefa Wojsk Radiotechnicznych, by dwa lata później zostać wyznaczonym na stanowisko szefa Wojsk OPL i Radiotechnicznych.

Od sierpnia 2013 roku był szefem Zespołu ds. Inspektoratu Rodzajów Wojsk Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego RSZ. Od 1 stycznia 2014 roku do 4 marca 2016 roku pełnił obowiązki na stanowisku  Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.

1 sierpnia 2015 roku odebrał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała dywizji.Z dniem 5 marca 2016 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

11 lipca 2016 roku w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza objął stanowisko I zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Sławek

    Najlepszy dowódca, który dowodził 3 BRt :), wielkie gratulacje

    1. adamca

      czy dowodził na polu walki

  2. zia

    B.dobra zmiana. Oby rzeczywiście przełożyła się na przyśpieszenie technicznej modernizacji wojska

  3. za

    Rzeczywiście dobra zmiana dla wojska w tym tak potrzebnego przyśpieszenia technicznej modernizacji SZ w zakresie C4ISR

  4. oficer

    B.trafna ocena "jaikolega". Dołączam się do gratulacji dla generała Sikory

  5. jaikolega

    Gratulacje Panie Generale !!! Uważamy że jest to dobra oraz niezbędna nominacja i także początek rozwoju rodzajów wojsk przede wszystkim w zakresie systemów informatyki i łączności które tamtejszy pion odpowiedzialny za ten obszar trzymał w niebywałej stagnacji. Dobrą oznaką w tym zakresie jest także istotna zmiana kadrowa dokonana ostatnio w tym pionie - to też super decyzja kadrowa !!!