Siły zbrojne

Frisian Flag 2019. Incydent z udziałem polskich F-16

Samolot F-16D Block 52+ w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Samolot F-16D Block 52+ w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Od trzech dni polskie F-16C/D z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach biorą udział w ćwiczeniu Frisian Flag. Wykonują loty z bazy Leeuwarden w Holandii. Wczoraj w trakcie lądowania jedna z polskich maszyn potrąciła antenę systemu ILS. Myśliwiec bezpiecznie wylądował i nie odniósł poważniejszych uszkodzeń.

O incydencie poinformował 3 kwietnia o godzinie 14:00 holenderski portal omropfryslan.nl. Napisano tam, że polski samolot „przeszedł nisko” nad lotniskiem, skutkiem czego uderzył o antenę radiowego systemu wspomagającego lądowanie ILS (instrument landing system). Podano wówczas, że trwają oględziny polskiego samolotu w celu ustalenia ewentualnych uszkodzeń, a także dochodzenie co do ewentualnej winy polskiego pilota. Sprawnie naprawiany był też system ILS.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło w rozmowie z Defence24.pl, że do takiego incydentu doszło. Uściśliło jednak, że miał on miejsce nie przy przelocie a przy lądowaniu polskiego samolotu. Polska strona potwierdziła też że trwa dochodzenie, dodała też, że polski F-16 nie odniósł uszkodzeń.

Czytaj też: Ile dziś są warte polskie Jastrzębie? 15 lat od kontraktu na F-16 [Komentarz]

Polskie samoloty zostały przebazowane do Leeuwarden 29 marca, a część wyposażenia do nich została tam dostarczona rzutem kołowym. Ćwiczenia Frisian Flag rozpoczęły się 2 kwietnia i bierze w nich łącznie udział 50 statków powietrznych z: Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji, plus gospodarze holenderscy.

Jak podaje DGRSZ, szczegółowe cele szkoleniowe to między innymi:

- planowanie lotów ugrupowań COMAO (Połączona Operacja Powietrzna) w realistycznym środowisku współczesnego pola walki, zgodnie ze standardami NATO;
- doskonalenie umiejętności taktycznego wykonywania lotów w grupowaniu COMAO oraz analiza po locie;
- nawiązanie współpracy pomiędzy krajami należącymi do NATO;
- podtrzymanie, wznowienie nawyków w tankowaniu samolotów w powietrzu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.