Siły zbrojne
Francuskie FREMM najlepszymi okrętami ZOP? Nagroda od amerykańskiej marynarki
Francuskie fregaty typu FREMM „Provence” i „Languedoc” zdobyły nagrodę „Hook’em”, przyznawaną przez amerykańską marynarkę wojenną za najlepszą umiejętność wyszukiwania i śledzenia okrętów podwodnych podczas działań na potrzeby 6. Floty USA. Jest to już trzeci taki przypadek w historii od 1975 roku, a więc od kiedy ustanowiono to wyróżnienie.
Po raz drugi z rzędu i po raz trzeci w historii, amerykańska 6. Flota przyznała francuskim okrętom nagrodę „Hook'em" za „zademonstrowanie swojej perfekcji w zwalczaniu okrętów podwodnych, zaobserwowanej przez marynarkę wojenną USA podczas wspólnych manewrów na Morzu Śródziemnym w ostatnich miesiącach". Poza fregatami typu FREMM wyróżnienie otrzymał dodatkowo sztab dowodzenia francuskiej, lotniskowcowej grupy uderzeniowej CTF 473 (Combined Task Force).
Nagroda „Hook'em" jest przyznawana okresowo najlepszej jednostce wspierającej 6. Flotę marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (znaną również jako US Naval Forces Europe) za umiejętności i skuteczność w prowadzeniu operacji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Nagroda ta została ustanowiona przez wiceadmirała Fredericka C. Turnera w grudniu 1975 roku dla uhonorowania okrętów nawodnych, okrętów podwodnych oraz eskadr lotniczych 6. Floty USA, wykazujących się wyjątkowymi umiejętnościami w operacjach ZOP. Po zakończeniu „Zimnej Wojny" (w 1991 roku) zrezygnowano z nadawania tego wyróżnienia, by do niego wrócić w 2016 roku za kadencji admirała Jamesa G. Foggo III (który był wtedy dowódcą 6. Floty USA).
Czytaj też
O przyznaniu tegorocznej nagrody fregatom „Provence" i „Languedoc" oraz sztabowi grupy CTF 473 zadecydował obecny dowódca 6. Floty USA admirał Eugene Black. Oba te okręty na co dzień działają pod taktycznym dowództwem grupy zadaniowej CTF 373, jednak Amerykanie mieli możliwość zapoznania się z umiejętnościami ich załóg podczas wspólnych manewrów na Morzu Śródziemnym.
Rok wcześnie podobne uznanie zdobyły dwie inne, francuskie FREMM-y: „Bretagne" (D-655) i „Auvergne" (D-654) oraz sztaby grup zadaniowych CTF 470 i CTF 473. Z kolei w 1991 roku Amerykanie przyznali wyróżnienie „Hook'em" francuskiej flotylli lotniczej Flottille 21F, która działała z lotniska Nîmes-Garons morskimi samolotami patrolowymi Atlantique 2.
Dwukrotne nagrodzenie przez Amerykanów francuskich zdolności w dziedzinie ZOP jest swoistym przyznaniem, że fregaty FREMM w wersji ZOP są obecnie najlepszymi okrętami w swojej klasie w siłach NATO. Francuzi doceniając zagrożenie ze strony okrętów podwodnych konsekwentnie wprowadzali do swojej marynarki wojennej najpierw sześć okrętów w tej wersji. Cztery z nich już nagrodzono co oznacza, że nie chodzi jedynie o same fregaty FREMM, ale również o ich bardzo dobrze wyszkolone załogi.
Potwierdziły się również dobre oceny stawiane francuskim systemom zwalczania okrętów podwodnych. Na Morzu Śródziemnym sprawdziły się więc: zarówno okrętowy, podkilowy sonar UMS 4110, pasywno-aktywny sonar holowany CAPTAS-4 (Combined Active and Passive Towed Array Sonar), jak i opuszczany sonar FLASH w który wyposażono śmigłowce pokładowe NH-90 Caïman NFH.
Trzeba dodatkowo pamiętać, że fregaty FREMM o wyporności około 6000 ton są jedynymi okrętami nawodnymi z europejskich krajów NATO, które mają możliwość atakowania celów lądowych za pomocą rakiet manewrujących. Potwierdzono to bojowo 14 kwietnia 2018 roku, gdy z okrętu „Languedoc" odpalono w sumie trzy pociski MdCN (Missile de Croisière Naval) na cele znajdujące się na opanowanym przez terrorystów terytorium Syrii.