Siły zbrojne
Francuska armia nabędzie nowe moździerze samobieżne
Jak poinformował dziennik La Tribune, Ministerialny Komitet Inwestycyjny francuskiego Ministerstwa Sił Zbrojnych podjął decyzję o przyjęciu na uzbrojenie kolejnej wersji nowego transportera opancerzonego VBMR Griffon, w wersji moździerza samobieżnego.
Nowy moździerz samobieżny powstanie w wyniku integracji moździerza Thales 2R2M kal. 120 mm (w wariancie pojazdowym noszącym nazwę MEPAC) na podwoziu transportera opancerzonego Griffon, który zostanie zamontowany wraz z półautomatycznym systemem ładowania w przedziale desantowym, zaopatrzonym w rozsuwany na boki, dwuskrzydłowy dach. Szybkostrzelność systemu ma wynosić 10 strz./min., a większa precyzja względem holowanej wersji tego moździerza ma zostać otrzymana dzięki zastosowaniu hamulca odrzutu. Zajęcie pozycji do prowadzenia strzelań i jej zwinięcie ma zająć jedynie kilka sekund i pozwolić na błyskawiczną zmianę stanowisk ogniowych w celu uniknięcia ryzyka ognia kontrbateryjnego. Załoga pojazdu ma składać się z kierowcy, dowódcy, działonowego i ładowniczego.
Moździerz 2RM2 został opracowany przez koncern Thales Defence. Dysponuje szeroką gamą granatów moździerzowych kal. 120 mm, a zasięg prowadzonego ognia wynosi 9 km przy użyciu amunicji standardowej i 14 km z amunicją z dodatkowym napędem rakietowym. System ten jest używany w armii francuskiej w wersji holowanej i samobieżnej, a także eksportowany do Arabii Saudyjskiej, Malezji, Omanu, Włoch i innych państw.
Wprowadzenie na uzbrojenie tego systemu pozwoli na wycofanie moździerzy samobieżnych opartych na kołowych transporterów opancerzonych VAB i wprowadzenie do służby kolejnej wersji świeżo wprowadzanego na uzbrojenie kołowego transportera opancerzonego Griffon i zapewnieni ich podstawowej wersji bezpośredniego wsparcia ogniowego.
Zwiad Ogolnowojskowy
Sprzęt bojowy produkcji francuskiej bywa czasami w światowej czołówce. Czego nie można powiedzieć o ,,bohaterskiej" armii tego państwa.
jm
Francuzi to bojowy i odważny naród. Druga wojna światowa i "odpuszczenie" to była świadoma decyzja - po hekatombie z pierwszej wojny zdecydowano, że należy oszczędzać naród. A u zrobili powstanie warszawskie.
rosołak
Zastanawiąjce że taka wielka armia przechodzi na mniejsze transportery 3 osiowe
De Retour
VAB miał 2 I 13 ton. Następca ma 3 i 25 ton. Więc różnica na plus jest x 2.
Davien
VAB-a ma pan pokazanego na pierwszym zdjeciu i ma tam układ 6x6 Była wersja 4x4 ale nie pod możdzierze. Masa wersji 6x6 to 14800kg
De Retour
6x6 to wersja eksportowa. Francja to 4x4. I o niej mowa.
fcuk
Będą mieć "Raka" za pół ceny. Bilans koszt - efekt, to lekcją której nasi decydenci wciąż nie przerobili.
ccc
Czy to prawda, że "bohaterska" armia francuska sama wyzwalała swój kraj w czasie II WŚ ???
Profesor
Wyzwalała.... tak jak w pierwszej wojnie światowej. Rękami amerykanów i anglików.
Marek1
Tak. Jednym z Aliantów była armia francuska pod d-twem gen. de Gaulle licząca w grudniu 1944r 1 mln żołnierzy. Powielasz brednie o "tchórzostwie" francuskich żołnierzy z niewiedzy, czy może jesteś frankofobem ? Tchórzami i zdrajcami w 1939/40r było kilkunastu polityków i generałów rządzących wówczas Francją, a nie żołnierze i oficerowie armii. W kampanii 1940r żołnierze francuscy walczyli z Wermachtem nie mniej dzielnie niż polscy w 1939r. Poległo ich wtedy ok 100 tys.(w kampanii wrześniowej WP straciło ok 66 tys zabitych). Warto najpierw poznać fakty zamiast powielać brednie ...
dokk
Profesjonalni francuscy politycy podjęli strategiczną decyzję, o nie marnowaniu zasobów na wojnę między Niemcami i Wielką Brytanią o dostęp do szlaków komunikacyjnych na atlantyku.
Marek1
Warto dodać, ze za cenę jednego Raka można by zakupić prawie prawie 3 2RM2 wraz z amunicją, o której nasi żołnierze z Raków mogą tylko POMARZYĆ. Obecny praktyczny zasięg SM Rak to maks. 7 km. No, ale za to jak pięknie wyglądają Raki na defiladach ....
Zbigniew
Autor opisując tu francuski sprzęt obronny mógłby odnieść jego cechy do właściwości naszych Raków, warto porównywać narzędzia i wyciągać wnioski.