Jak donosi serwis Flight Global, 14 czerwca odbyła się ceremonia wycofania ze służby ostatnich samolotów typu Mirage F1 z francuskich sił powietrznych. Ostatnią jednostką, eksploatującą maszyny tego typu była 2/33 eskadra rozpoznawcza stacjonująca w Mont de Marsan. Wycofane samoloty to rozpoznawcze Mirage F1 CR oraz dwumiejscowe Mirage F1B.

Samoloty myśliwskie Mirage F1 były eksploatowane w siłach powietrznych Francji od pierwszej połowy lat 70. XX wieku. Były one wielokrotnie używane bojowo, między innymi w Afryce, a także w Afganistanie. Jeszcze w ubiegłym roku rozpoznawcze Mirage F1 wykonywały zadania w Afryce, w ramach operacji Serval prowadzonej przeciwko rebeliantom w Mali. Ich służbę we Francji zakończy przelot w defiladzie z okazji święta narodowego 14 lipca.

Warto pamiętać, że myśliwce Mirage F1 były eksportowane do szeregu krajów w Afryce, Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Europie, z czym wiązał się ich aktywny udział w lokalnych konfliktach zbrojnych. Eksportowe myśliwce Mirage F1 były używane bojowo m.in. przez Republikę Południowej Afryki, Irak, Maroko i Kuwejt. W 2011 roku po otrzymaniu rozkazu ostrzelania demonstrantów libijscy piloci myśliwców Mirage F1 uciekli na Maltę.

Jednym z najistotniejszych epizodów w historii samolotów Mirage F1 była ich służba w irackich siłach powietrznych. Irackie myśliwce Mirage F1EQ brały udział w szeregu walk powietrznych, wykorzystując zarówno pociski powietrze – powietrze krótkiego (Matra R.550 Magic) jak i średniego zasięgu (Super 530F i Super 530D). Jednocześnie jednak były one wykorzystywane do ataków na cele nawodne w czasie „wojny tankowców”, używając słynnych pocisków AM 39 Exocet. Wreszcie, irackie Mirage’y były używane do ataków na cele naziemne, w tym z użyciem środków precyzyjnego rażenia – rakiet kierowanych laserowo AS.30L, a także pocisków przeciwradiolokacyjnych ARMAT.

Można więc postawić tezę, że w latach 80. irackie Mirage wykonywały wachlarz zadań charakterystycznych dla samolotów wielozadaniowych, z walkami powietrznymi z użyciem pocisków powietrze – powietrze średniego zasięgu i przełamywaniem obrony powietrznej przeciwnika włącznie. W czasie wojny w Zatoce Perskiej wobec przewagi powietrznej państw Koalicji część irackich pilotów uciekła do…Iranu, choć po operacji Pustynna Burza Irak nadal utrzymywał w służbie maszyny tego typu. Jak wspomniano wcześniej, myśliwce Mirage F1 znajdowały się także na wyposażeniu sił powietrznych Kuwejtu.

Więcej informacji na temat wykorzystania myśliwców Mirage F1 w wojnie iracko – irańskiej można znaleźć w publikacji Toma Coopera i Farzada Bishopa „Iran-Iraq War in the Air, 1980-1988”.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Krzysztof P.

    Świetny film :)