Reklama

Siły zbrojne

Francja: tragiczne zderzenie śmigłowców podczas ćwiczeń

Fot. D. Jean-Raphaël/armée de Terre
Fot. D. Jean-Raphaël/armée de Terre

W rejonie jeziora Carcèsn na północ od Saint Tropez rozbiły się dwa lekkie śmigłowce Aérospatiale Gazelle francuskich sił zbrojnych. W katastrofie zginęło 5 osób, a jedna uważana jest za zaginioną. Przyczyny tragedii nie są znane.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce około godziny 6:30 rano 2 lutego 2018 roku w lesie nieopodal jeziora Carcès, około 30 km od Saint-Tropez podczas lotu ćwiczebnego. Dokładne okoliczności zdarzenia nie zostały jeszcze podane przez francuskie siły zbrojne, ale najprawdopodobniej doszło do zderzenia w locie dwóch śmigłowców Aérospatiale Gazelle. Maszyny należały do szkoły lotnictwa wojsk lądowych EALAT (fr. Ecole de l’Aviation Légère de l’Armée de Terre) w pobliskim Cannet des Maures i brały udział w ćwiczeniach.

W tym czasie w rejonie wypadku znajdowało się co najmniej 20 żołnierzy francuskich, którzy natychmiast rozpoczęli akcję poszukiwawczo-ratowniczą. W krótkim czasie dołączyły do nich lokalne służby cywilne. Śmigłowce rozbiły się w gęstym lesie i uległy niemal całkowitemu zniszczeniu. Dotąd potwierdzono śmierć 5 spośród 6 osób które znajdowały się na ich pokładach. Szósta osoba została uznana za zaginioną.

Zniszczone w wypadku śmigłowce Aérospatiale Gazelle to lekkie maszyny o masie 1,8 tony znajdujące się w służbie francuskiej od 1973 roku. Od tego czasu są intensywnie wykorzystywane we wszystkich operacjach międzynarodowych, misjach NATO i UE oraz w szkoleniu personelu. Gazelle służą jako maszyny szkolne, rozpoznawcze i nosiciele uzbrojenia (w tym działek 20 mm i ppk HOT). Ostatni wypadek z udziałem tych maszyn miał miejsce w 2003 roku gdy śmigłowiec Gazelle uderzył w linię wysokiego napiecia w rejonie Caylus. Wówczas zginęły 4 osoby. 

Aérospatiale Gazelle są jednymi z najbardziej wyekploatownych typów maszyn i mają zostać zastąpione, wraz z innymi śmigłowcami lekkimi francuskiej armii, sił powietrznych i marynarki, jednolita platformą Airbus Helicopter H160 wybrana w programie HIL (fr. Hélicoptère Interarmées Léger).

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Przemek 1999

    Napis na śmigłowcu jest dość dziwny...

  2. Tyberiusz

    Bardzo dobrze ze Macierewicz nie kupil tego francuskkiego zlomu

    1. Marcin

      Jakby ktoś umiał czytać to by zrozumiał że chodzi o helikoptery Gazelle, poza tym wypadek - w tym przypadku zderzenie to raczej aspekt załogi był tutaj czynnikiem.

    2. Boczek

      Chyba nie wyczułeś sarkazmu...

Reklama