Reklama

Siły zbrojne

Francja: Pancerny Jaguar od środka [FOTO]

Fot. Armée de Terre
Fot. Armée de Terre

Jak poinformował koncern Nexter Systems, Sekcja Techniczna Wojsk Lądowych Francuskich Sił Zbrojnych rozpoczęła oficjalne próby nowego kołowego bojowego wozu rozpoznawczego EBRC Jaguar 6 × 6, które mają na celu jego ocenę. Po raz pierwszy przy okazji zaprezentowano tę konstrukcję z dodatkowymi osłonami przeciwpancernymi, a także pokazano jego wnętrze.

Jak dotąd wszystkie badania i testy tego wozu prowadziła Generalna Dyrekcja Uzbrojenia (DGA). Wykonano w ich trakcie m.in. pierwsze próbne strzelania z wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MBDA MMP (Missile Moyenne Portée), strzelania  z armaty automatycznej kal. 40 mm, intensywne jazdy w trudnym terenie oraz próby załadunku na barki desantowe, oraz bezpośredniego desantu na plaże. W związku z tym, że francuska armia jest głównym odbiorcą tej konstrukcji, przeprowadzi ona także swoje własne samodzielne próby. 

image
Fot. Armée de Terre 

EBRC Jaguar to nowy francuski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy opracowany zaprojektowany i produkowany przez francuskie konsorcjum koncernów Nexter Systems, Thales i Renault Trucks. Wóz ten dzięki połączeniu niewielkich rozmiarów i masy z bardzo silnym uzbrojeniem może z powodzeniem prowadzić bojowe rozpoznanie i wspierać ogniowo kołowe transportery opancerzony VBMR Griffon. Jaguary mają zastąpić obecnie używane 248 egzemplarzy kołowych bojowych wozów rozpoznawczych AMX-10RC i 59 egzemplarzy kołowych bojowych wozów rozpoznawczych ERC 90 Sagaine. Wozy te po latach służby w kraju i w czasie misji ekspedycyjnych są już mocno przestarzałe i wyeksploatowane, a co za tym idzie, wymagają pilnego zastąpienia przez nowe konstrukcje.

image
Reklama

Jego uzbrojenie stanowi umiejscowiona w załogowej wieży armata automatyczna CTA CT40 kal. 40 mm (strzelającą amunicją teleskopową) sprzężona z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (z boku wieży). Ten zestaw uzbrojenia pozwoli zastąpić wycofane już wozy VAB HOT, ale też wspomniane wcześniej wozy wsparcia ogniowego z armatami 90 i 105 mm — nowoczesna armata 40 mm w połączeniu z ppk zapewnia zdecydowanie większą siłę ognia. Opancerzenie bazowe zapewnia odporność na poziomie 4 według STANAG 4569, czyli zapewnia pełną ochronę przed bronią małokalibrową. Napęd o mocy 500 KM przy masie 25 ton zapewnia prędkość maksymalną 90 km/h i zasięg operacyjny ponad 800 km.

image
Fot. Armée de Terre

Dostawy kołowych transporterów opancerzonych VBMR Griffon i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych EBRC Jaugaur rozpoczęły się w ubiegłym roku zgodnie z zapisami pierwszej umowy, która opiewa odpowiednio na 780 egzemplarzy Griffonów i 110 egzemplarzy Jaguarów. We wrześniu br. zawarta została następna umowa na kolejnych 271 Griffonów i 42 Jaguarów. Docelowe plany zakupowe oraz zapotrzebowanie na te wozy jest szacowane odpowiednio na 2080 (w tym 1722 w układzie 6 × 6 i 358 w układzie 4 × 4) i 248 egzemplarzy tych wozów.

Reklama

Komentarze

    Reklama