Reklama

Siły zbrojne

Francja: "morskie" testy wozów bojowych

Fot. Armée de Terre
Fot. Armée de Terre

Francuskie kołowe transportery opancerzone VBMR Griffon oraz kołowe bojowe wozy rozpoznawcze EBRC Jaguar, które są obecnie wdrażane do służby we francuskiej armii w ramach programu Scorpion przeszły pozytywnie testy kwalifikacyjne w zakresie zdolności do przerzutu drogą morską w rejonie Tulonu we Francji.

Wspomniane próby odbyły się z wykorzystaniem pierwszych dostarczonych egzemplarzy obu typów wozów należących do francuskich wojsk lądowych z wykorzystaniem okrętów transportowych francuskiej marynarki wojennej. W ramach testów pojazdy dokonywały próbnych wjazdów i zjazdów z pokładów do szybkich barek desantowych oraz bezpośredniego desantu na plaże.

Zakres prowadzonych badań i testów został ustalony przez ekspertów  francuskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia (DGA) i został przeprowadzony w porozumieniu i współpracy z producentami obu tych pojazdów. Wyniki prób potwierdziły rezultaty uzyskane wcześniej za pomocą cyfrowych symulacji komputerowych, świadczące o zdolności tych wozów do transportu morskiego. Kolejnym etapem prób morskich będą analogiczne badania i testy prowadzone z wykorzystaniem okrętu desantowego na początku 2020 roku.

Dostawy kołowych transporterów opancerzonych VBMR Griffon i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych EBRC Jaugaur rozpoczęły się w br. zgodnie z zapisami pierwszej umowy, która opiewa odpowiednio na 780 egzemplarzy Griffonów i 110 egzemplarzy Jaguarów. Docelowe plany zakupowe oraz zapotrzebowanie na te wozy jest szacowane odpowiednio na 2080 (w tym 1722 w układzie 6 × 6 i 358 w układzie 4 × 4) i 248 egzemplarzy.

Griffony w założeniu mają zastąpić "flotę" obecnie używanych blisko 2650 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych VAB w kilku różnych wersjach, a Jaguary odpowiednio 248 egzemplarzy kołowych bojowych wozów rozpoznawczych AMX-10RC i 59 egzemplarzy kołowych bojowych wozów rozpoznawczych ERC 90 Sagaine.

Scorpion stanowi przykład umiejętnie prowadzonego programu masowej i generacyjnej wymiany podstawowego, starzejącego się uzbrojenia będącego na wyposażeniu sił zbrojnych na nowoczesne i przystosowane do wymagań współczesnego pola walki odpowiedniki przy jednoczesnym zachowaniu potencjału ilościowego i jakościowego. W ostatnim czasie oba wozy doczekały się pierwszego odbiorcy eksportowego, jakim jest Belgia, która podpisała umowę na dostawę 382 Griffonów i 60 Jaguarów dla rodzimych wojsk lądowych.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Fanklub Daviena

  A dlaczego ten pojazd na zdjęciu ma 40mm zamiast najlepszejszych na świecie wg tutejszych "znafców" 30mm? Przecież wg was 30 mm "jest optymalne" bo "rozwala wszystko co ruskie" i ma duży zapas amunicji? :)

  1. Clan of Xymox

   Zapytaj się producenta albo zamawiającego.

  2. Davien

   Funku jakbys nie zauwazył to francuski pojazd uzbrojony w standardowe we Francji i WB działko CTA CT40 znacznie lepsze od waszych 57mm. A jakbys nie wiedział ATK44 to broń z USA, ale niby skąd miałbys miec taka wiedzę:)

Reklama