Reklama

Siły zbrojne

„Flagowy” F-16 przechwycił rosyjskiego szpiega

Fot. Flyvevåbnet
Fot. Flyvevåbnet

Duński samolot F-16 przechwycił w miniony poniedziałek rosyjski samolot szpiegowski, lecący w pobliżu duńskiej przestrzeni powietrznej. Przechwytująca maszyna była pomalowana w niecodzienny sposób. Z okazji osiemsetlecia duńskiej flagi F-16 nosił na sobie jej barwy - czerwień i biel.

Duński samolot wystartował w celu przechwycenia rosyjskiego samolotu Ił-20M, przelatującego w bezpośredniej bliskości duńskiej przestrzeni powietrznej. Maszyna dokonała udanej identyfikacji wzrokowej samolotu rosyjskiego, po czym eskortowała go przez pewien czas, nadzorując przestrzeganie powietrznej granicy. Ił-20M nie wleciał w duńską przestrzeń powietrzną.

image
Fot. Flyvevåbnet

Przechwytujący F-16 nosi malowanie specjalne z okazji osiemsetlecia duńskiej flagi - pomalowano go na kolor czerwony, a przez kadłub i skrzydła przechodzą, krzyżując się, białe pasy. Na stateczniku pionowym widoczna jest liczba 800, natomiast na kadłubie znajduje się numer taktyczny E-191. Tak pomalowana maszyna prezentowana już była na pokazach lotniczych, malowanie to zostanie zachowane do końca służby tego samolotu.

image
Fot. Flyvevåbnet
Reklama

Komentarze (13)

 1. twój płacz rani me serce

  No i czytałem o tych silnikach i nie ma tam ani słowa o tajemnej technologii chłodzenia gazów wylotowych. Więc czy jesteś w stanie wytłumaczyć co to za technologia i jak to działa?

 2. Tia, na dopalaczach... A rozgrzanych elementów płatowca to już nie widzisz...

 3. oni

  Maszyna dokonała udanej identyfikacji wzrokowej samolotu rosyjskiego :))))))))))))))))))))))))))))))))). Ił-20M nie wleciał w duńską przestrzeń powietrzną. I wszystko

 4. Jeremiasz

  To ten jedyny i sprawny F16, bo reszta efów jest w zapaści technicznej a piloci ćwiczą na smartfonach. Sukces Danii jedyny po 1945 r.

  1. GB

   A skąd to wiesz? Dania ma 24 F-16A i 6 F-16B. Te samoloty wielokrotnie brały udział w walkach. Z reguły wysyłano ich kilka sztuk, np. w 2016 roku wysłano 7 sztuk do bombardowań PI w Syrii. A to znaczy że ze względu na zagrożenie rosyjskie większość pozostałych musiała być technicznie sprawna.

 5. GB

  Nie można zobaczyć czegoś czego nigdzie w necie nie opublikowano, proste? Z kilku powodów. 1. rosyjskie kamery termowizyjne są beznadziejne i a amerykańskie wspomniane myśliwce nie świecą. 2. Wiadomo przecież, że gdy F-22 zbliżyły się do rosyjskich bombowców lecących w stronę Alaski to były w zasięgu wzroku i systemów wykrywania rosyjskich Su-35. Biedni rosyjscy piloci pokazali filmik z kamery dziennej, ale już NIE z kamery termowizyjnej, gdyż ta nic nie potrafiła wykryć. 3. Wiadomo także, że nawet francuskie całkiem niezłe systemy termowizyjne nie potrafią wyłapać różnicy temperatur na kadłubie F-22. Tu są całkiem fajne filmiki z walk powietrznych między Rafale, a F-22. Taka różnica.

 6. GB

  Lepsze jest jak belgijski stary acz zmodernizowany F-16A MLU przechwycil rosyjskiego najnowszego przestarzalego Su-34. Belgowie opublikowali zdjęcie i mimo że kamera termowizyjna już stara to dokładnie widać jak niektóre części układu napędowego świecą (nie chodzi o dysze bo te świecą zawsze)i to tak że kadłub się nagrzewa i doskonale to widać w podczerwieni. Dzięki temu te Su-34 to są tylko zwykłe cele dla rakiet na podczerwień. Zważywszy że takie same silniki mają Su-27/30/34 to należy się spodziewać że mają podobną wadę.

  1. Obalaczbredni

   A widziałeś taki obraz dla f22 i f35 poszukaj to się zdziwisz jak świecą jak latarnie te cuda w tym radar w f35. I zobacz w jakich ujęciach zrobiono to zdjęcie ? Z tylu z przodu tych silników nie zobaczysz a w kadłubie grzeją chłodnice oleju

  2. twój płacz rani me serce

   Tia, to popatrz sobie jak wyglądają F-35 czy F-22 nagrywane na kamerach IR. Co do celu dla rakiet na podczerwień...W Syrii AIM-9X został zmylony flarą przez starego SU-22, o czym donosiły CNN i magazyn Popular Mechanics. I to tyle w kwestii twoich wynurzeń.

  3. R

   GB na stanowisku, wada silnikow :) Za to na F-16 siedzi malutki belg i polewa kadlub woda.

 7. ArWus

  Czy słowo przechwycił należy tłumaczyć udało mu się dolecieć do samolotu wroga?

 8. GB

  Odmawiasz prawa decydowania Dani tego co może robić na swoich wodach terytorialnych i w swojej morskiej strefie ekonomicznej?

 9. Nie sam

  Jak tak lubisz Rosjan to się tam przeprowadz

 10. sam

  Przypominam jak to jeszcze nie tak dawno okazało się ,że Amerykanie szpiegowali własnych sojuszników podsłuchując ich rozmowy telefoniczne. Ale wszystko było ok bo oni zawsze dokonują rozpoznania, ale nie szpiegują bo to robią tylko Rosjanie.

 11. Kapustin

  Ruscy monituja i sprawdzają nadajniki umieszczone na rurach nord stream

 12. dwójmyślenie

  Dlaczego szpiegowski, analogiczne amerykańskie maszyny nazywacie rozpoznawczymi.

  1. Kiks

   A co on tam rozpoznawał w świetle blokowania przez Danię trasy NS2?

  2. kolibr

   Nasze i sojusznicze to rozpoznawcze, potencjalnego wroga, szpiegowskie. Czego tu nie rozumieć?

  3. CCC

   Zapytaj o to ruskiego dyplomatę, którego ostatnio za szpiegostwo wywalono z zaprzyjaźnionej z Rosją Białorusi.

 13. Marcinho

  Świetnie wyglądający samolot!!! News o przechwyceniu Rosjan stał się newsem- ciekawostką o duńskim samolocie... i dobrze, pięknie wygląda ta maszyna :D

Reklama