Reklama

Siły zbrojne

Finlandia: pancerne ćwiczenia NATO

Ćwiczenia Arrow23
Ćwiczenia Arrow23
Autor. Maavoimat/Twitter

Około 3 tys. żołnierzy i blisko 400 pojazdów pancernych w tym czołgi Leopard i Abrams, bierze udział w manewrach Arrow 23. Oprócz wojsk fińskich, obecne są siły USA, Wielkiej Brytanii oraz krajów bałtyckich. Mamy już „inne nastawienie”: członka NATO – powiedział gen. Timo Kivinen, dowódca Fińskich Sił Zbrojnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Nastawienie psychiczne zmieniło się. Jesteśmy w NATO. Mamy obowiązek bronić się nawzajem i działać razem. Do tej pory przez lata braliśmy udział w ćwiczeniach NATO jako kraj partnerski, ale już nie jesteśmy partnerem, tylko członkiem Sojuszu. To wpływa na charakter manewrów zarówno w Finlandii, jak i za granicą" – przyznał najwyższy rangą fiński wojskowy, który we wtorek osobiście przyglądał się manewrom.

Czytaj też

Jak zrelacjonował dziennik „Ilta-Sanomat", dowódca fińskiej armii, w przerwie między ćwiczeniami „zagadywał" żołnierzy, w tym amerykańskich. Kivinen, jest jednym z nielicznych Finów, który przeszedł wymagające kursy w armii amerykańskiej, m.in. w siłach powietrznodesantowych oraz w jednostce specjalnej – rangers.

Reklama

Czytaj też

Manewry, organizowane na poligonach w południowo-zachodniej Finlandii, potrwają do 14 maja. Podkreśla się, że w tegorocznej edycji na jednym polu walki spotykają się czołgi Leopard 2 – ze strony fińskiej, a amerykańską piechotę wspierają M1 Abrams oraz wozy bojowe M2 Bradley. Oprócz tego obecne są brytyjskie wozy Warrior, a ze strony krajów bałtyckich m.in. gąsienicowe transportery opancerzone M113, czy bojowe wozy piechoty CV90.

Czytaj też

Finlandia przystąpiła to natowskiego programu Partnerstwo dla Pokoju w 1994 r. Wiosną 2022 r. – w odpowiedzi na rosyjski atak na Ukrainę, fińskie władze zaczęły ubiegać się o akcesję do NATO. 4 kwietnia 2023 r. Finlandia została oficjalnie przyjęta do Sojuszu, jako 31. kraj.

Fińskie wojska pancerne dysponują około 200 czołgami Leopard 2A6 i 2A4. Wozy Leopard 2A6 zakupiono w ostatnich latach z nadwyżek armii holenderskiej, by zastąpić Leopardy 2A4, które z kolei pozyskano z nadwyżek Bundeswehry około 20 lat temu. Choć część Leopardów 2A4 przebudowano na przykład na mosty i czołgi saperskie (te dostarczono Ukrainie), a także zestawy przeciwlotnicze Marksman, to pozostałych nie wycofano, ale utrzymano w służbie. Dzięki temu, stosunkowo niewielkim kosztem, Finlandia zwiększyła liczebność swoich wojsk pancernych. Zarówno na czołgach Leopard 2A6 jak i 2A4 w Finlandii służą między innymi poborowi i rezerwiści.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama