Reklama

Siły zbrojne

Filipiny przerabiają szybkie łodzie desantowe na szturmowe

Filipińczycy organizują dywizjon szybkich łodzi szturmowych do atakowania jednostek nawodnych – fot. Militaryphotos
Filipińczycy organizują dywizjon szybkich łodzi szturmowych do atakowania jednostek nawodnych – fot. Militaryphotos

Filipińska marynarka wojenna planuje przygotować swój dywizjon łodzi MPAC do atakowania jednostek nawodnych, które naruszą wody terytorialne Filipin. 

Przeróbka ma dotyczyć wielozadaniowych łodzi MPAC (multi-purpose attack craft), które mają być przygotowane do nękania i atakowania obcych jednostek pływających i później do wykonania szybkiego odskoku. W tym celu MPAC-i mają być wyposażone w sensory dalekiego zasięgu (radary i głowice optoelektroniczne) oraz cięższe uzbrojenie (w tym działka, granatniki i rakiety krótkiego zasięgu). Obecnie są to tylko karabiny maszynowe.

Przeróbce będzie sprzyjała konstrukcja tych aluminiowych jednostek, które już obecnie mogą się poruszać z prędkością do 45 węzłów w promieniu 300 Mm. Mając długość 16,5 mi szerokość 4,76 m są one obsługiwane przez pięć osób załogi i mogą obecnie transportować do 2 ton ładunku lub 16 żołnierzy wraz z całym ekwipunkiem. Co więcej jednostki te zachowują pełną sprawność operacyjną nawet przy stanie morza 3.

Filipiny mają obecnie sześć łodzi MPAC, z których trzy były przekazane z Tajwanu (wersja Mark I), a trzy zostały zbudowane w filipińskiej stoczni Propmech Corporation (wersja Mark II).

Reklama

Komentarze (1)

  1. z35m

    A na Bałtyk i zatokę gdańską by się takie nadawały? Jak wygląda relacja koszt/efekt w takim wypadku?

Reklama