Reklama

Siły zbrojne

Filipiny kupią od Korei Południowej 12 szkolno-bojowych FA-50 Golden Eagle

Filipiny chcą kupić od Korei Południowej 12 samolotów FA 50 – fot. KAI
Filipiny chcą kupić od Korei Południowej 12 samolotów FA 50 – fot. KAI

Rząd filipiński poinformował 21 lutego, że zakończono siedmiomiesięczne negocjacje z Koreą Południową dotyczące dostarczenia 12 samolotów FA-50 za 415,7 miliona dolarów.

W oficjalnym komunikacie powiadomiono o zakupie 12 myśliwców, pomimo że FA-50 przyjęło się klasyfikować jako samolot szkolno – bojowy. Filipińczycy wyjaśnili jednak, że „ponieważ maszyna ta może przenosić rakiety krótkiego zasięgu, dlatego uznano go za samolot myśliwski krótkiego zasięgu (short range fighter aircraft)”.

Nie jest to jednak błąd, ponieważ FA-50 jest rzeczywiście najbardziej zaawansowaną wersją ponaddźwiękowego samolotu szkolno - bojowego T-50 Golden Eagle, produkowanego przez koncern Korea Aerospace Industries. Jest on m.in. wyposażony w nowoczesny radar izraelski EL/M-2032 o zwiększonym zasięgu i taktyczny system przekazywania danych. Samolot ten może przenosić uzbrojenie o wadze 4,5 tony w tym rakiety powietrze – powietrze, powietrze – ziemia, działka a nawet bomby kierowane JDAM (Joint Direct Attack Munitions). Pierwsze dwa samoloty mają zostać dostarczone 18 miesięcy po podpisaniu kontraktu, co ma nastąpić jeszcze przed 15 marca. Zakończenie dostaw przewidywane jest w 2017 r.

Siły zbrojne Filipin są uznawane za jedne z najsłabszych w regionie. Dopiero konflikt z Chinami o bogactwa naturalne znajdujące się na dnie Morza Południowochińskiego spowodował, że zaczęto realizować programu modernizacyjny filipińskiej armii. Poza zakupem samolotów za równie ważny uznaje się zakup dwóch nowych fregat.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.