Reklama

Siły zbrojne

F-35B startuje z rampy

fot. BAE Systems
fot. BAE Systems

Brytyjczycy poinformowali o przeprowadzeniu przez ich pilota pierwszego startu ze specjalnej rampy samolotu skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Był to jednocześnie pokaz technicznej gotowości tego statku powietrznego do działania z pokładu brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth.

Reklama

Inauguracyjny start z rampy odbył się 19 czerwca br. w bazie lotnictwa morskiego Patuxent River w stanie Maryland. Był to początek pierwszej fazy prób, która ma w sumie trwać dwa tygodnie.

Jej celem ma być potwierdzenie zdolności samolotu F-35B do bezpiecznego i skutecznego startu z rampy - podobnej do tej, jaką będą posiadały nowe brytyjskie lotniskowce. Jednostki wykorzystują taką rampę, by pozwolić na start z krótkiego pokładu myśliwcom z większym obciążeniem (większą ilością uzbrojenia i paliwa).

Przy okazji Brytyjczycy podkreślają rolę koncernu BAE Systems w „…projektowaniu, opracowaniu i produkcji zarówno samolotu, jak i lotniskowca” co ma zapewnić bezproblemową integrację statku powietrznego na okręcie.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. Dominick

  Czy można w tym teście pominąć fakt, że tuż za rampą jest asfalt, a nie woda? Zważywszy, że ciąg silnika musi być większy niż masa samolotu, a "odepchnąć" się od wody, a od asfaltu to różnica...

  1. Mat

   Nie wiem czy orientujesz się w fizyce na tyle "dobrze" czy coś powtarzasz, ale wg mojej wiedzy samoloty z silnikiem turboodrzutowym od niczego się nie odpychają ( najlepszy przykład to start z pasa startowego ).

 2. antyF-35

  MiG-15 z rampy startował sześćdziesiąt parę lat temu. ;)

  1. tyr

   I od tamtej pory sąsiedzi nie wprowadzili nic nowego.

  2. Więcisław

   Ale nie lądował pionowo.

Reklama