Reklama

Siły zbrojne

F-35 wylądował w Dęblinie

Fot. Jacek Siminski
Fot. Jacek Siminski

W Dęblinie wylądował włoski myśliwiec F-35. Maszyna przybyła do Polski w związku z podpisaniem umowy międzyrządowej na zakup tych myśliwców.

W Dęblinie odbyła się uroczystość związana z podpisaniem umowy międzyrządowej ze Stanami Zjednoczonymi, w sprawie dostawy 32 myśliwców F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Wartość umowy to 4,6 mld dolarów, czyli ok. 17,8 mld złotych. Oprócz tej kwoty MON będzie musiał ponieść wydatki związane z pozyskiwaniem infrastruktury i uzbrojenia.

Dostawy rozpoczną się w 2024 roku. Pierwsze samoloty przez pewien czas będą służyć do szkolenia w amerykańskiej bazie Luke, po czym przybędą do kraju. Wstępnie przewiduje się, że pierwsze myśliwce pojawią się w Polsce w latach 2025-6. Pełną gotowość obie eskadry, wyposażone w 32 maszyny, osiągną do roku 2030, natomiast wstępna zdolność operacyjna będzie ogłoszona w roku 2028.

Przylot F-35 do Dęblina to już druga wizyta maszyn tego typu w Polsce. Pierwszy raz te myśliwce pojawiły się w Powidzu, w ramach ćwiczeń sił powietrznych USA, w 2019 roku. Maszyny F-35A zastąpią przestarzałe, posowieckie MiG-29 i Su-22.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Kolumeta

  Ciekawe gdzie będą stacjonowały te samoloty, bo chyba nie w Malborku!?

  1. chateaux

   Najprawdopodobniej w Miroslawcu

  2. To już lepiej w Malborku...

  3. Mateusz Ryński

   Hej Malborku jest pobliżu od Rosji (Kaniligrad) wolałby w Świdwinie i Mińsku mazowieckim.

 2. Tur

  Operacyjne za 8-9 lat do tego vzasu już nie będą żadną rewelacją. I tak jak f-16 skończą karierę. Na marginesie zaplacilismy najdrozej wśród innych odbiorcow . no i bez ofsetu.

  1. Normalny

   Skąd masz takie wiadomości że najdrożej. Podaj źródło informacji. A za ofset trzeba słono płacić

  2. chateaux

   I tylko przez przypadek, Korea Pld. zaplacila 9.9 mld dol za 40 sztuk.

 3. Palmel

  Rosjanie szybciej rozpracują F35 dzięki WRE w Kaliningradzie ale już wiedzą jak je zestrzeliwać Izrael w lutym 2018 stracił jednego

  1. Truck

   Za to do su 57 nie trzeba strzelać one same spadną

  2. Syrokomla

   Niestety nasze lotnictwo dziś silne jest tylko na papierze...większość F 16 została zużyta,część poszła na części dla innych sprawniejszych, mig 29 jako świetny niegdyś samolot w stanie agonalnym...lepiej zakupić F 16 niż F 35,i bazować na większej ilości maszyn.Prawda jest taka ,że jest gorzej niż w 39 r. W porównaniu do tamtych i dzisiejszych czasów,to wtedy Nasi piloci na P 7 i P 11 dokonywali mimo gorszego od Luftwaffe sprzętu cudów.Dzis w razie konfliktu z Rosją nie mają na czym dokonać cudów,a samoloty bojowo zostały by zużyte lub stracone bardzo szybko.Zostaly by już tylko słynne drzwi od stodoły dla Naszych lotników.Przykre ale chyba prawdziwe...

  3. X

   Stracił F-16 ....

 4. BieS

  Osobiście widziałbym 32 F/A-18 i dokupienie 4 eskadry F-16, zamiast F-35, a najpierw zająć się obroną plot.

 5. Analityk

  Rosjanie zemdleli że strachu. Rząd przyjął wiadomość o skutkach lądowania z satysfakcją i pełna aprobatą.

 6. Pismen

  Z polskich kręgów rządowych przeciekła informacja że w czasie ładowania tego f 35 prezydent Putin schował się że strachu w szafie. Rząd polski przyjął tę wiadomość z satysfakcją.

 7. mobilny

  Lepiej byłoby przeznaczyć te pieniążki np. na Narew i dalsze F-16. O ile wtedy bylibyśmy silniejsi

  1. Kapitan

   W ogóle?

  2. mobilny

   Mając opl i F-16? Tak! Spokojnie środki by wystarczyły lub prawie wystarczyły zarówno na następne F-16 jak i Narew.

  3. Davien

   Doprawdy?? No popatrz a F-16 kosztuje praktycznie tyle samo co F-35 natomiast mozliwosci znacznie mniejsze:)

 8. Rhotax

  Godzina lotu F35 to 90 tys. -- kto za ten lot z Włoch zapłacił ?

  1. CdM

   Tło do zdjęć PAD musi kosztować. Jak Funfacja Narodowa robi godzinny film złożony z przemówień premiera, to też kosztuje skromne 30 mln (dla porówmania, duża produkcja fabularna "Miasto 44", z mnóstwem statystów, efektów, rekwizytów itp. - 22 mln). Ale spoko, podatniku zapłacisz.

  2. Dudley

   Jak to kto? Kupujący, w tym wypadku polscy podatnicy. To rodzaj reklamy i jak każda inna reklama idzie w koszty produktu, za który płaci kupujący. W niektórych produktach udział promocji jest większy jak koszt wytworzenia.

  3. Davien

   A skad ci sie te 90 tys wzieło?? Całkowity koszt godz lotu dla F-35 to 37-44 tys usd.

 9. Michał

  Pamiętajmy, że ten samolot zastępuje AWACS w czasie pokoju do monitorowania Kaliningradu, a w czasie wojny może wskazać cele, albo sam zaatakować.

  1. Dudley

   Sam siądź za sterami i leć na Kaliningrad, głupich nie brakuje ja widać. Chcesz posłać samoloty z paroma małymi bombkami w komorach czy z jedną większa,nad obszar najsilniej broniony w europie? No może obrona plot Moskwy jest silniejsza. Zastępuje awaca ? Ty widziałeś w życiu samolot kontroli przestrzeni powietrznej? To równie dobrze można porównać łopatę do koparki, obie służą do kopania.

  2. Dudley

   Sam siądź za sterami i leć na Kaliningrad, głupich nie brakuje ja widać. Chcesz posłać samoloty z paroma małymi bombkami w komorach czy z jedną większa,nad obszar najsilniej broniony w europie? No może obrona plot Moskwy jest silniejsza. Zastępuje awaca ? Ty widziałeś w życiu samolot kontroli przestrzeni powietrznej? To równie dobrze można porównać łopatę do koparki, obie służą do kopania.

  3. Palmel

   Rosjanie szybciej rozpracują F35 dzięki WRE w Kaliningradzie ale już wiedzą jak je zestrzeliwać Izrael w lutym 2018 stracił jednego

 10. Max

  Komentarze pod tym artykułem pokazują, że idziemy w końcu w dobrym kierunku. A trolle niech sobie obszczekują.

  1. Piotr ze Szwecji

   Zgadzam się. Następny krok w dobrym kierunku. Choć dokupienie dalszych F-16 (do 100), czy zakup licencji i produkcja paru setek (do 300) lekkich bombowców odrzutowych (A10, Master, Textron), też nie powinna uchodzić nikogo uwadze. Szczególnie, że limit zbrojeniowy nałożony na Polskę, to ledwie połowa lotnictwa wymaganego do prowadzenia 1 lokalnego konfliktu. Obrona Polski to właśnie taki 1 konflikt lokalny. Martwi mnie brak 4% PKB na wojsko, bo wbrew zapewnieniom polityków lewicy skorej do likwidacji wojska, to Polska nadal ma to swoje położenie geograficzne w Europie.

  2. jw

   Masz pan słuszną racje.

  3. Dudley

   A co powinni robić ograniczeni umysłowo, dla których każde odmienne zadnie to wrogie działanie?

 11. Patriota

  Jak dla mnie pomysł średnio trafiony ,jak dla mnie lepsza opcją było by zakup bądź wypożyczanie gripenow w wersji E/F a za resztę kasy dokupiona opl .

  1. ryba

   jaka reszte kasy? grippen kosztuje tyle co f 35 hehe

  2. bolo

   Za jaką resztę?

  3. tomek

   bravo , 100% sie zgadzam

 12. Kminek

  Dwie eskadry myśliwskie i jedna "uderzeniowa" zostaną zastąpione przez dwie przełamania opl

  1. Jakub

   Su, to może co najwyżej przełamać ale się...

  2. anakonda

   ale wcześnie bedzie musiało sie namyślić

  3. Antytroll

   Jeden ten samolot jest więcej wart niż cała eskadra tego postsowieckiego złomu

 13. ziok

  Samoloty F-35 będą na wyposażeniu Najjaśniejszej ok 2030 roku. Patrząc na rozwój technologii radiolokacyjnej za 10 pójdzie ona tak do przodu, że samolot ten straci swoje utrudnione wykrywanie i co w tedy? Biliardy które są potrzebne na leczenie ludzi bo padają jak muchy i cmentarze pełne bo nowotwory i raki , pójdą jak zawsze w błoto.

  1. rED

   No to co znów SU-57 okażą się niepotrzebne?

  2. Wppr

   Juz bedzie su67 samolot 6 generacji bez analogow.

 14. ...

  rosjanie sie ciesza . wlasnie zrobili z naszej armii biedaka.

  1. Ukulele

   Ale w jaki sposób zrobili? Skoro stać nas na taki sprzęt to chyba jednak nie zrobili

  2. Czesio

   Trzy kropki ma absolutną rację, kupimy sobie drogie samoloty i to byłoby na tyle, na nic więcej nas nie będzie stać a nasza armia ma dużo pilniejsze potrzeby w sensie modernizacji, obrona ppanc i opl powinny być tutaj priorytetem, a nie myśliwce 5tej generacji.

  3. T7g

   Kto tu jest badaniem - porównaj sobie su57 do f35 hahaha

 15. Are

  Dlaczego za tło dla amerykańskiej ambasador służy włoski samolot? Ciekawe co Włosi z tego mają?

 16. hanys

  BRAWO!!!!!!

Reklama