Reklama

Siły zbrojne

F-35 na japońskim lotniskowcu

F-35B na okręcie lotniczym / Fot. USMC (Public Domain)
F-35B na okręcie lotniczym / Fot. USMC (Public Domain)

Należące do Korpusu Piechoty Morskiej USA samoloty krótkiego startu i pionowego lądowania F-35B wykonują starty i lądowania z pokładu japońskiego śmigłowcowca Izumo - pierwszej jednostki tego państwa, która jest przystosowana do przyjmowania tej klasy statków powietrznych.

Przebudowa Izumo do wersji mogącej przyjmować F-35B rozpoczęła się późną wiosną ubiegłego roku. Chodziło przede wszystkim o wzmocnienie pokładów tak, by mogły wytrzymać strumienie wylotowe silników lądującej maszyny oraz jej nacisk jednostkowy na pokład. W najbliższym czasie podobnej przebudowie ma ulec drugi japoński okręt należący do tego samego typu co wypierający 27 tys. ton Izumo – JS Kaga.

Dla tych okrętów, a być może także kolejnych (obecnie w Tokio dyskutowana jest budowa „statków matek” czyli prawdopodobnie klasycznych dużych lotniskowców) Japonia planuje zakupić 42 F-35B (z czego osiem już zakontraktowano, pierwsze dostawy w 2024 roku), ale jak na razie nie przyjęła tych maszyn do służby. Lądowania i starty w wykonaniu pilotów US Marines są więc niezbędne, aby jednostka mogła osiągnąć gotowość operacyjną. Jest to ważne także z uwagi na potrzebę interoperacyjności między samolotami i okrętami sojuszników. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wydzielony element eskadry USMC służy właśnie na odbywającym tournée po Pacyfiku nowym brytyjskim lotniskowcu Queen Elizabeth.

Reklama
Reklama

Amerykańskie samoloty mają startować i lądować na JS Izumo w dniach 3-7 października i na co dzień należą do jednostki stacjonującej w bazie Iwakuni eskadry VMFA 121. Japoński okręt stoi zacumowany w tej bazie, co oznacza że są to dopiero pierwsze, najprostsze próby przyjmowania F-35B na pokład. 121. Eskadra Uderzeniowa to doświadczona jednostka i pierwsza na świecie, która osiągnęła gotowość operacyjną na F-35B. Jej piloci za sterami Lightningów II zasiedli jeszcze w 2012 roku, a do Japonii zostali przebazowani w roku 2017.

Co warte podkreślenia, przebudowa Izumo na lekki lotniskowiec, zdolny do przyjmowania F-35B, została wykonana na razie tylko częściowo. W roku 2022 planowane są kolejne inwestycje o wartości 60 mln USD. Inwestycje te obejmą m.in. zakup systemu do precyzyjnego lądowania Joint Precision Approach and Landing System (JPALS) Raytheona za 32,2 mln USD. Dopiero później ma nastąpić przebudowa przedniej części pokładu, która ułatwi starty samolotów, a także część hangarowa.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. LL

    JS Kaga - piękna, historyczna nazwa. :)

    1. Davien

      I co z tego, zwyczajna nazwa okretu.

    2. asdfgh

      Wysokie morale, rola reprezentacyjna, polityka informacyjna... takie tam... Niby tylko nazwa ale gdyby zdarzył się cud i znaleźlibyśmy się w posiadaniu nawet najlepszych jednostek to miałbym mieszane uczucia czytając np.: - Manewry NATO. Polska wysyła Łyskę, Nura i Kaczkę Krzyżówkę. - Przystanek Woodstock będzie bronił polskiego wybrzeża - ORP Waldemar Pawlak powraca z misji

    3. Davien

      NO popatrz i mamy Orkany, Orła, itp w polskiej flocie:)

  2. Herr Wolf

    Siły obronne a szykują napaść!!

    1. chateaux

      Na kogo, na Rosję?

    2. Valdore

      Pomyliło ci sie z barbarzyńskimi hordami Rosji.

    3. Gnom

      Nie znasz powiedzenia, ze: "najlepsza obrona jest atak" - nie dziw się (szczególnie Japończykom w końcu i w 1931 r., i w 1939 r., i w 1941 r. oni tylko się bronili przed zagrożeniem ze strony ... )!

  3. Chyżwar

    No i niebawem ukończą lekki lotniskowiec, który niby nie ma być lotniskowcem. Potem jeszcze jeden taki a na końcu klasyczne, które też "nie będą" lotniskowcami.

    1. Wsa

      Aha...no i?

    2. co z tego?

      no i?

  4. chateaux

    Japońska marynarka wojenna nie używa przedrostków. Nie ma wiec żadnych "JS" w nazwach okrętów. To tylko anglosaska prasa dodaje je, na wzór nazw okrętów brytyjskich i amerykańskich.

    1. Edda

      No i?

  5. Mike

    Amerykańskie myśliwce na japońskim lotniskowcu. Yamamoto się w grobie przewraca ;)

    1. GB

      Ba... I do tego Yamamoto został zestrzelony przez myśliwce P-38 Lightning, a przecież tak się nazywa F-35.

    2. Matt

      Yamamoto nie był specjalnym zwolennikiem wojny z USA więc myslę, że obecny stan rzeczy by Mu odpowiadał.

    3. Mitt

      No i dlatego się przewraca

Reklama