Siły zbrojne
F-15 i F-16 zobaczą wrogie myśliwce w podczerwieni
Amerykańskie siły powietrzne szykują się do integracji zasobników typu Legion Pod na myśliwcach F-15C i F-16. Ten system pozwoli na wykrywanie wrogich maszyn w podczerwieni, a więc bez konieczności emisji z własnych radarów.
Legion Pod to zasobnik typu IRST (InfraRed Search and Track). Pozwala on na przeszukiwanie i wykrywanie oraz śledzenie celów powietrznych w podczerwieni. Wyposażone w Legion Pod samoloty mogą więc „widzieć” wrogie maszyny nawet w środowisku bardzo silnych zakłóceń elektromagnetycznych. Dodatkowo, nie muszą włączać własnych radarów, by wykryć nieprzyjacielskie myśliwce, przez co łatwiej mogą same pozostać niezauważone.
Amerykanie zdecydowali o zainstalowaniu zasobników Legion Pod firmy Lockheed Martin na swoich myśliwcach F-15C i F-16. Jako pierwsze mają je otrzymać właśnie maszyny F-15C. Wprowadzanie tych zasobników odbywa się w ramach skróconej procedury. Niedawno przeprowadzono pierwszy test strzelania pociskiem AIM-9X Sidewinder, cel dla którego został wskazany na podstawie danych z zasobnika.
Natomiast w drugiej kolejności nowe zasobniki otrzymają myśliwce F-16. Proces integracji ma jednak zostać maksymalnie skrócony, dzięki wykorzystaniu wcześniejszych doświadczeń związanych z połączeniem Legion Pod z maszynami F-15C. Przeprowadzono już pierwszy lot standardowego, operacyjnego F-16 z podwieszonym zasobnikiem.
Modernizację sensorów myśliwców F-15 i F-16 należy rozpatrywać w szerszym kontekście. Choć amerykańskie siły powietrzne wprowadzają na uzbrojenie nowe platformy – F-35A, a także F-15EX, to jednocześnie podejmowane są działania w celu wzmocnienia zdolności istniejących samolotów.
Zarówno dla F-15 różnych wersji, jak i dla F-16 realizowane są programy wymiany istniejących stacji radiolokacyjnych na nowe, w technologii AESA – z aktywnym skanowaniem elektronicznym. Rozwój zagrożeń spowodował jednak, że Amerykanie nawet na istniejących – często już mocno zużytych maszynach – instalują także alternatywne środki wykrywania celów powietrznych, jakimi są właśnie zasobniki Legion Pod.
Korund
Polecam zapoznac sie z zasobnikem podczerwieni pasywnej MiG 31 ! Zasieg wykrycia w kazdych warunkach pogodowych 250 km !
Gts
Wg rosyjskiej ulotki?
J23
przeczytaj dobrze, tam jest przecinek czyli 2,5 km w warunkach sprzyjających czyli nie "pod słońce"
Marek1
Jak ci napiszą, że potrafi również latać po Galaktyce, to też uwierzysz ?
Dziadek Leon
Matryce QWIP w Rosji produkuje SBRAS z Novosybirska, matryca 640x512 ma oznaczenie BM20. Jest porównywalna z francuska matrycą firmy Sofradir.
Lelek
pewnie zmałpowane jak termowizory Thalesa
tylko pytam...
To jest to co Ruscy na Mig29 itd mają od lat ?
Fanklub Daviena
Wcześniej było na MiG-23 w sowieckiej wersji i w wersji gorszej, uproszczonej, na MiG-23 dla Układu Warszawskiego... :)
Davien
Nie , to jest system o jakim Rosjanie moga pomarzyc nawet na swoim Su-57. MiG-29 ma proste OLS o niewielkim zasiegu
yaro
tak to jest to tylko gorsze od rosyjskiego bo amerykanie dopiero z tym zaczynają zabawę na poważnie, prawdopodobnie jest to wynik, że wszystkie Su jakie brały udział w działaniach w Syrii wyposażone w ten czujnik nie miały problemu ze śledzeniem F22 co zresztą pokazali rosyjscy piloci na fotkach robionych smartfonem w kabinie samolotu.
Autor widmo
Jeżeli jeszcze ktoś ma wątpliwości co do zasady zakupów kluczowego uzbrojenia w USA, to ma choćby w tym artykule na to odpowiedź. Nie ma chyba drugiej armii świata, która modernizowałaby istniejący sprzęt i wprowadzałaby w takim tempie innowacje techniczne. Grippeny, Eurofightery czy przyszłe europejskie samoloty 6 generacji pokazują nie tyle opóźnienie w odniesieniu do istniejących amerykańskich konstrukcji, co przepaść technologiczną w kwestii dostępu do nowych rozwiązań dla leciwych konstrukcji i w sferze środowiska ewentualnego pola walki w którym samoloty będą musiały funkcjonować.
wolę gripeny
Tja, a przeciętny samolot bojowy w USA ma ponad 28 lat.
BUBA
Przełomowa maszyną był zdaje się MiG-23M, MS/MF ML i MLD z R-73 - ten był już naprawdę samolotem na poziomie. Natomiast nie pamiętam kiedy zainstalowano teronamiernik na MiGach-25...........................................................................................................................................................
ROTFL
Byla podwieszana 'latryna' do obserwacji i innych rzeczy
Dawo
Sniper-XR na naszych F-16, pozwala wykryć MiGa-29, z odległości 60-80 km, w zależności od warunków atmosferycznych. Tutaj ten zasięg, według producenta ma wynosić nawet 180, a w wyjątkowo sprzyjających warunkach 220 km. Co więcej zasobnik ten w F/A-18, dzięki zastosowaniu nowoczesnych komputerów misji może naprowadzać za jego pomocą pociski AIM-120. W takiej sytuacji zastanawiające jest czy stacje radiolokacyjne w ich dotychczasowej formie (montowane jako podstawowy sensor samolotu), nie zbliżają się do końca swojej epoki. Tym bardziej, że systemy IRST działają pasywnie.
Kostkaostka
Ty chyba chcesz doprowadzić naszych azjatyckich "kolegów" z tego forum do zawału lub sprowokować do wypisywania dalszych bzdur :) wiesz jak "funk" teraz będzie szalał hehehehe:)
yaro
Po 20 latach amerykański inżynierowie doszli do technologii Rosjan, ciekaw tylko jestem na jakim poziomie to mają, bo jak dla mnie to poziom Rosyjski z lat 1990 - 1995 ..... Czyli dalej w tej technologii są ok 20 lat za nimi.
Th
Panie yaro... To w oddziale amerykańskiej firmy AT&T czyli Bell Labs 30 lat temu opracowano pierwszą matryce fotodetektora zbudowaną na studniach kwantowych QWIP powszechnie dzisiaj wchodzącą na wyposażenie kamer w podczerwieni także tych wojskowych.
tyle w temacie
ru ss cy nawet nie pierdzą do technologii USA, to przepaść :)
kurnachata
Jak Cię nie lubię Davien, to się muszą z Tobą zgodzić :) ale zrozum fanklubika , to taka jego azjatycka mentalność :)
Fanklub Daviena
WOW! "Już" 40-50 lat po MiG-23, MiG-29, Su-27 Amerykanie się tego doczekali na F-15 i F-16? No ale teraz będą musieli utajnić sparingi F-35 i F-22 z F-16 i F-15, bo "niewidzialnym" teraz będzie ciężko... :)
czytelnik D24
Jakoś niemieckie Typhoony wyposażone w IRST nie poradziły sobie ani z F-22 ani z F-35.
Fanklub Daviena
Nie poradziły? Wynik starć z F-22 był remisowy! :)
czytelnik D24
Nigdy nie było żadnego remisu. Było pojedyncze zestrzelenie F-22 w zasięgu wzroku włąśnie przy użyciu Pirate. W pozostałych przypadkach wszystkie Typhoony zostały zestrzelone w BVR.
Z Plejad
Wprowadzają bo są zaniepokojeni obiektami UFO które były widoczne właśnie w podczerwieni przez F/A-18F Super Hornet.
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
No wygląda że Jankesi zaczęli myśleć po ludzku.
Scevola
Przeciez 'latryna' tez to dawala. Plus kilka innych fajnych rzeczy.
R
"Wyposażone w Legion Pod samoloty mogą więc „widzieć” wrogie maszyny nawet w środowisku bardzo silnych zakłóceń elektromagnetycznych" e?