Reklama

Siły zbrojne

F-15 i F-16 zobaczą wrogie myśliwce w podczerwieni

Fot. 1st Lt Savanah Bray/USAF
Fot. 1st Lt Savanah Bray/USAF

Amerykańskie siły powietrzne szykują się do integracji zasobników typu Legion Pod na myśliwcach F-15C i F-16. Ten system pozwoli na wykrywanie wrogich maszyn w podczerwieni, a więc bez konieczności emisji z własnych radarów.

Legion Pod to zasobnik typu IRST (InfraRed Search and Track). Pozwala on na przeszukiwanie i wykrywanie oraz śledzenie celów powietrznych w podczerwieni. Wyposażone w Legion Pod samoloty mogą więc „widzieć” wrogie maszyny nawet w środowisku bardzo silnych zakłóceń elektromagnetycznych. Dodatkowo, nie muszą włączać własnych radarów, by wykryć nieprzyjacielskie myśliwce, przez co łatwiej mogą same pozostać niezauważone.

Amerykanie zdecydowali o zainstalowaniu zasobników Legion Pod firmy Lockheed Martin na swoich myśliwcach F-15C i F-16. Jako pierwsze mają je otrzymać właśnie maszyny F-15C. Wprowadzanie tych zasobników odbywa się w ramach skróconej procedury. Niedawno przeprowadzono pierwszy test strzelania pociskiem AIM-9X Sidewinder, cel dla którego został wskazany na podstawie danych z zasobnika.

image
Fot. 1st Lt Savanah Bray/USAF

 

Natomiast w drugiej kolejności nowe zasobniki otrzymają myśliwce F-16. Proces integracji ma jednak zostać maksymalnie skrócony, dzięki wykorzystaniu wcześniejszych doświadczeń związanych z połączeniem Legion Pod z maszynami F-15C. Przeprowadzono już pierwszy lot standardowego, operacyjnego F-16 z podwieszonym zasobnikiem.

Modernizację sensorów myśliwców F-15 i F-16 należy rozpatrywać w szerszym kontekście. Choć amerykańskie siły powietrzne wprowadzają na uzbrojenie nowe platformy – F-35A, a także F-15EX, to jednocześnie podejmowane są działania w celu wzmocnienia zdolności istniejących samolotów.

Zarówno dla F-15 różnych wersji, jak i dla F-16 realizowane są programy wymiany istniejących stacji radiolokacyjnych na nowe, w technologii AESA – z aktywnym skanowaniem elektronicznym. Rozwój zagrożeń spowodował jednak, że Amerykanie nawet na istniejących – często już mocno zużytych maszynach – instalują także alternatywne środki wykrywania celów powietrznych, jakimi są właśnie zasobniki Legion Pod.

image
Grafika: Lockheed Martin. 
Reklama

Komentarze (11)

 1. Korund

  Polecam zapoznac sie z zasobnikem podczerwieni pasywnej MiG 31 ! Zasieg wykrycia w kazdych warunkach pogodowych 250 km !

  1. Gts

   Wg rosyjskiej ulotki?

  2. J23

   przeczytaj dobrze, tam jest przecinek czyli 2,5 km w warunkach sprzyjających czyli nie "pod słońce"

  3. Marek1

   Jak ci napiszą, że potrafi również latać po Galaktyce, to też uwierzysz ?

 2. Dziadek Leon

  Matryce QWIP w Rosji produkuje SBRAS z Novosybirska, matryca 640x512 ma oznaczenie BM20. Jest porównywalna z francuska matrycą firmy Sofradir.

  1. Lelek

   pewnie zmałpowane jak termowizory Thalesa

 3. tylko pytam...

  To jest to co Ruscy na Mig29 itd mają od lat ?

  1. Fanklub Daviena

   Wcześniej było na MiG-23 w sowieckiej wersji i w wersji gorszej, uproszczonej, na MiG-23 dla Układu Warszawskiego... :)

  2. Davien

   Nie , to jest system o jakim Rosjanie moga pomarzyc nawet na swoim Su-57. MiG-29 ma proste OLS o niewielkim zasiegu

  3. yaro

   tak to jest to tylko gorsze od rosyjskiego bo amerykanie dopiero z tym zaczynają zabawę na poważnie, prawdopodobnie jest to wynik, że wszystkie Su jakie brały udział w działaniach w Syrii wyposażone w ten czujnik nie miały problemu ze śledzeniem F22 co zresztą pokazali rosyjscy piloci na fotkach robionych smartfonem w kabinie samolotu.

 4. Autor widmo

  Jeżeli jeszcze ktoś ma wątpliwości co do zasady zakupów kluczowego uzbrojenia w USA, to ma choćby w tym artykule na to odpowiedź. Nie ma chyba drugiej armii świata, która modernizowałaby istniejący sprzęt i wprowadzałaby w takim tempie innowacje techniczne. Grippeny, Eurofightery czy przyszłe europejskie samoloty 6 generacji pokazują nie tyle opóźnienie w odniesieniu do istniejących amerykańskich konstrukcji, co przepaść technologiczną w kwestii dostępu do nowych rozwiązań dla leciwych konstrukcji i w sferze środowiska ewentualnego pola walki w którym samoloty będą musiały funkcjonować.

  1. wolę gripeny

   Tja, a przeciętny samolot bojowy w USA ma ponad 28 lat.

  2. BUBA

   Przełomowa maszyną był zdaje się MiG-23M, MS/MF ML i MLD z R-73 - ten był już naprawdę samolotem na poziomie. Natomiast nie pamiętam kiedy zainstalowano teronamiernik na MiGach-25...........................................................................................................................................................

  3. ROTFL

   Byla podwieszana 'latryna' do obserwacji i innych rzeczy

 5. Dawo

  Sniper-XR na naszych F-16, pozwala wykryć MiGa-29, z odległości 60-80 km, w zależności od warunków atmosferycznych. Tutaj ten zasięg, według producenta ma wynosić nawet 180, a w wyjątkowo sprzyjających warunkach 220 km. Co więcej zasobnik ten w F/A-18, dzięki zastosowaniu nowoczesnych komputerów misji może naprowadzać za jego pomocą pociski AIM-120. W takiej sytuacji zastanawiające jest czy stacje radiolokacyjne w ich dotychczasowej formie (montowane jako podstawowy sensor samolotu), nie zbliżają się do końca swojej epoki. Tym bardziej, że systemy IRST działają pasywnie.

  1. Kostkaostka

   Ty chyba chcesz doprowadzić naszych azjatyckich "kolegów" z tego forum do zawału lub sprowokować do wypisywania dalszych bzdur :) wiesz jak "funk" teraz będzie szalał hehehehe:)

 6. yaro

  Po 20 latach amerykański inżynierowie doszli do technologii Rosjan, ciekaw tylko jestem na jakim poziomie to mają, bo jak dla mnie to poziom Rosyjski z lat 1990 - 1995 ..... Czyli dalej w tej technologii są ok 20 lat za nimi.

  1. Th

   Panie yaro... To w oddziale amerykańskiej firmy AT&T czyli Bell Labs 30 lat temu opracowano pierwszą matryce fotodetektora zbudowaną na studniach kwantowych QWIP powszechnie dzisiaj wchodzącą na wyposażenie kamer w podczerwieni także tych wojskowych. 

  2. tyle w temacie

   ru ss cy nawet nie pierdzą do technologii USA, to przepaść :)

  3. kurnachata

   Jak Cię nie lubię Davien, to się muszą z Tobą zgodzić :) ale zrozum fanklubika , to taka jego azjatycka mentalność :)

 7. Fanklub Daviena

  WOW! "Już" 40-50 lat po MiG-23, MiG-29, Su-27 Amerykanie się tego doczekali na F-15 i F-16? No ale teraz będą musieli utajnić sparingi F-35 i F-22 z F-16 i F-15, bo "niewidzialnym" teraz będzie ciężko... :)

  1. czytelnik D24

   Jakoś niemieckie Typhoony wyposażone w IRST nie poradziły sobie ani z F-22 ani z F-35.

  2. Fanklub Daviena

   Nie poradziły? Wynik starć z F-22 był remisowy! :)

  3. czytelnik D24

   Nigdy nie było żadnego remisu. Było pojedyncze zestrzelenie F-22 w zasięgu wzroku włąśnie przy użyciu Pirate. W pozostałych przypadkach wszystkie Typhoony zostały zestrzelone w BVR.

 8. Z Plejad

  Wprowadzają bo są zaniepokojeni obiektami UFO które były widoczne właśnie w podczerwieni przez F/A-18F Super Hornet.

 9. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  No wygląda że Jankesi zaczęli myśleć po ludzku.

 10. Scevola

  Przeciez 'latryna' tez to dawala. Plus kilka innych fajnych rzeczy.

 11. R

  "Wyposażone w Legion Pod samoloty mogą więc „widzieć” wrogie maszyny nawet w środowisku bardzo silnych zakłóceń elektromagnetycznych" e?

Reklama