Siły zbrojne

Eurosatory 2014 - Thales prezentuje lekki pojazd Hawkei

Na wystawie Eurosatory 2014 firma Thales Australia zaprezentowała najnowszą wersję eksportową lekkiego pojazdu opancerzonego Hawkei.

Hawkei zalicza się do klasy czterokołowych lekkich pojazdów opancerzonych LPV (Light Protected Vehicle). Został on opracowany w ramach fazy 4 programu modernizacji australijskich wojsk lądowych, której głównym zadaniem było znalezienie następców dla obecnie wykorzystywanych i nie dających żadnej osłony załodze samochodów terenowych Land Rover.

Pierwszych sześć pojazdów Hawkei zostało dostarczonych w 2013 r. i przechodzą one intensywne testy sprawdzające w najtrudniejszych warunkach terenowych. Australia chce w sumie kupić 1300 Hawkeiów i kontrakt na nie ma być podpisany w 2015 r.

Dwa pojazdy Hawkei zostały dostarczone w 2013 roku w wariancie dowodzenia – czterodrzwiowym z 6 miejscami w środku. Pozostałe pojazdy były w wersji transportowej oraz rozpoznawczej. Są one dwudrzwiowe z trzema miejscami do siedzenia (włącznie z kierowcą) i z tylną przestrzenią ładunkową.

Hawkei to pojazd z ochroną balistyczną - specjalnie wzmocniony przeciwko wybuchom min. Pomimo, że w pełnym opancerzeniu waży około 10 ton, porusza się on po drogach utwardzonych z prędkością 115 km/h i ma zasięg 600 km.

Thales podkreśla, że dzięki modułowej konstrukcji, w zależności od wymagań klienta można w miarę łatwo zmienić lub uzupełnić pokładowe wyposażenie elektroniczne lub uzbrojenie i co najważniejsze – przenieść produkcję do innego kraju.

Komentarze (5)

 1. Andrew

  Fakt mamy swoje, a nawoływanie do zakupu sprzętu z zagranicy to propaganda producętów z innych krajów. Akurat nasz przemysł ma zdolności w tym zakresie.

 2. Wojtekus

  Szkoda ze nasz przemysl nie jest wstanie zaprojektowac i zbudowac cos takiego od podstaw, ale mam nadzieje ze jesli zostanie wybrany Hawkei, powtorzy to sukces Patri. Mozemy sie stac waznym partnerem w UE dla Austrialijczykow. Tylko czy MON go wybierze bo jesze sie okaza ze nie "plywa" :)

  1. Maciek199815

   A AMZ-Kutno co robi? Dzik Tur Tur 2 Tur 3 Żubr P Żubr WD i inne.

 3. Rock

  Jedna z najnowocześniejszych konstrukcji na świecie. Jest to oczywiste zaprzeczenie Honkerów, Dzików i im podobnych konstrukcji, użytkowanych wcześnej przez naszą armię. Już chyba najwyższy czas, aby polskie siły zbrojne zaczeły użytkować pojazdy, które zapewnią bezpieczeństwo dla naszych żołnierzy i zwiększą efektywność realizowanych zadań.

  1. asd

   Bredzisz. Mamy Żubr WD, Żubr Transportowy, TUR I, TUR II, TUR III a ostatni Bóbr więc niepotrzebne nam jakieś gnioty z zagranicy nieprzystosowane do działania w terenie i klimacie Europy środkowo-wschodniej.

 4. Edo

  Many swoje

 5. jjjjj

  Ładny jest !!