Reklama

Siły zbrojne

Europejski szturmowiec skończył 40 lat

Fot. Jerry Gunner/flickr
Fot. Jerry Gunner/flickr

Minęło ponad 40 lat od pierwszego lotu samolotu wielozadaniowego Tornado, wykorzystywanego do chwili obecnej w siłach zbrojnych Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, a także Arabii Saudyjskiej. Poszczególne odmiany maszyn tego typu mogą być używane do przełamywania obrony powietrznej przeciwnika, wykonywania uderzeń na cele naziemne lub pełnić rolę myśliwca przechwytującego. Samoloty Tornado pełnią także ważną rolę w sojuszniczym systemie NATO Nuclear Sharing.

Według komunikatu spółki Panavia 14 sierpnia bieżącego roku minęło 40 lat od pierwszego lotu maszyny Tornado. Łącznie wyprodukowano prawie 1000 samolotów tego typu, a ostatni z nich został dostarczony w 1998 roku do Arabii Saudyjskiej. Maszyny tego typu są obecnie wykorzystywane w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Arabii Saudyjskiej. Były one wielokrotnie używane bojowo w Iraku, na Bałkanach, w Afganistanie i w Libii.

Samolot wielozadaniowy Tornado powstał jako wspólny projekt przemysłu zbrojeniowego Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Na wyposażenie Republiki Federalnej trafiły maszyny w dwóch odmianach – uderzeniowej IDS i walki elektronicznej/rozpoznawczej ECR. Te ostatnie są przeznaczone m.in. do przełamywania obrony powietrznej przeciwnika, także z wykorzystaniem pocisków przeciwradiolokacyjnych HARM. Samoloty uderzeniowe Tornado są z kolei zdolne do wykorzystania m.in. zasobników szybujących Taurus KEPD 350, a także taktycznych bomb jądrowych B61, co czyni je istotnym elementem programu NATO Nuclear Sharing.

W Wielkiej Brytanii wykorzystywane są obecnie wyłącznie uderzeniowe samoloty Tornado, przenoszące m.in. pociski powietrze – ziemia Brimstone, bomby kierowane laserowo czy zasobniki Storm Shadow. Mogą one także wykonywać misje rozpoznawcze. Myśliwskie Tornado F.3 zostały wycofane ze służby w 2011 roku. Siły powietrzne Włoch, podobnie jak Luftwaffe wykorzystują maszyny w odmianach uderzeniowej i walki radioelektronicznej. Również włoskie Tornado są przeznaczone do przenoszenia bomb jądrowych w ramach programu Nuclear Sharing. Arabia Saudyjska używa samolotów tego typu w wariancie uderzeniowym i jako myśliwce przechwytujące.

Przedstawiciele firmy Airbus Defence and Space zapewniają, że istnieje możliwość utrzymania maszyn Tornado w eksploatacji nawet do 2035 roku. Są one stopniowo zastępowane przez samoloty Eurofighter Typhoon, a w przyszłości część zadań wykonywanych przez Tornado w Wielkiej Brytanii i we Włoszech realizować będą F-35. Jednakże, po wycofaniu maszyn tego typu Niemcy mogą być zmuszeni do rezygnacji z programu NATO Nuclear Sharing, biorąc pod uwagę, że Eurofightery najprawdopodobniej nie zostaną dostosowane do przenoszenia broni nuklearnej.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. 89wk

    W 1945 zrzucono bombe z B 29. Dzis trzeba specjalne zabiegi robic do przenoszenia wolno lecacej bomby w nowoczesmym samolocie.

    1. x

      Poczytaj sobie, jak przygotowywano Enole Gay do zrzutu bomby A...

  2. Przeor

    No cóż ten samolot miał tylu zwolenników ilu przeciwników. Dla wielu będzie to latająca szafa jak Phantom - wszystko można do niej włożyc ale to i tak nie uczyni z niej dobrego samolotu.

    1. @ Przeor

      Panavia Tornado spokojnie może walczyć w powietrzu z naszymi latającymi grzmotami, czyli F-16.Owe maszyny są zdecydowanie lepsze niż nasze amerykańskie cudeńka.Ciekawe, czy nasze w ogóle wystartują, gdyż w przeszłości był problem, ponieważ myszy pogryzły przewody i był klopsik.

  3. Boleslaw Loleslaw

    Mozna je sprzedac Ukraincom, maja swoje lata, a Ukraincom wszystko jedno czy spadnie nowy samolot czy stary. Dotychczasowi uzytkownicy niech oddadza je w cenie zlomu a wyprodukuja nowe.

  4. Maciej

    Znakomita konstrukcja, wspaniały samolot o dobrych parametrach i właściwościach bojowych.Jeden z najlepszych samolotów, w swojej klasie na świecie.Szkoda, iż przechodzi stopniowo do historii, ale wszystko niestety przemija.Takie życie.

  5. żorżyk

    powinniśmy przejąć Tornada oraz amerykańskie taktyczne ładunki nuklearne, jakby Putin zaczął prężyć muskułki to od razu lot prosto na Moskwę!

    1. rozbawiony

      Jesteś taki inteligentny, że niechybnie musisz być jakimś bliskim krewnym ola, może nawet nim samym... :-)))

  6. bolo

    Polskie F 16 zastąpią niemieckie Tornado w nuclear sharing.