Reklama

Siły zbrojne

Euronaval 2014: Niepenetrujący peryskop od SAGEM

Prezentowane w Paryżu po raz pierwszy razem modele niepenetrującego masztu optoelektronicznego (z lewej) i niepenetrującego peryskopu bojowego Serii 30– fot. M.Dura
Prezentowane w Paryżu po raz pierwszy razem modele niepenetrującego masztu optoelektronicznego (z lewej) i niepenetrującego peryskopu bojowego Serii 30– fot. M.Dura

Francuski koncern SAGEM zaprezentował po raz pierwszy niepenetrujący peryskop bojowy Serii 30. Wiadomo już, że znajdzie się on na wyposażeniu najnowszych południowokoreańskich okrętów podwodnych typu KSS-II i francuskich Suffren. Jest on przez wielu specjalistów uważany za jeden z najlepszych na świecie.

W Paryżu koncern SAGEM po raz pierwszy oficjalnie przedstawiła niepenetrujący peryskop bojowy AOM Serii 30 (Attack Optronic Mast). Przypomnijmy, że wcześniej prezentowano jedynie opracowany przez Sagem niepenetrujący maszt optoelektroniczny SOP Serii 30 (Search Optronic Mast).

Oba urządzenia różnią się oczywiście średnicą i sposobem przeszukiwania przestrzeni (w przypadku SOP Serii 30 mamy bowiem obserwację panoramiczną, a maszt obraca się automatycznie), ale jak się jednak okazało nawet w peryskopie bojowym charakteryzującym się z zasady niewielką średnicą udało się Francuzom umieścić praktycznie takie same sensory, jak w o wiele szerszym maszcie optoelektronicznym. Zastosowano również te same pokrycia tłumiące fale radarowe.

W AOM Serii 30 standardowo umieszcza się kamery: termowizyjną trzeciej generacji na pasmo średnie 3-5 μm oraz telewizyjną dużej rozdzielczości. Istnieje jednak możliwość zastosowania dodatkowej kamery telewizyjnej światła szczątkowego, dalmierza laserowego oraz kamery termowizyjnej krótkofalowej SWIR (shortwave infrared) na pasmo 0,9-1,7 μm. Na szczycie peryskopu znajduje się mała kopuła w kształcie walca, mieszcząca anteny systemu GPS oraz urządzeń rozpoznania elektronicznego. Jednak rodzaje zastosowanych systemów antenowych zależą tak naprawdę tylko od klienta.

Peryskop bojowy jest niepenetrujący, a więc do minimum skrócono długość kanału optycznego, nie ma potrzeby przebijania się przez kadłub sztywny, a do połączenia się z wnętrzem okrętu potrzebne są jedynie dwa przewody. Przy czym zastosowano ten sam interfejs i protokoły, jakie wykorzystano w maszcie SOP.

Jak dotąd wiadomo, że maszty i peryskopy bojowe Serii 30 zostały kupione przez Koreę Południową dla oceanicznych okrętów podwodnych typu KSS-III. Będą one też na pewno na wyposażeniu nowych francuskich uderzeniowych okrętów podwodnych typu Suffren z napędem atomowym, budowanych w ramach programu Barracuda. Co więcej mogą one również zostać zastosowane na przyszłych okrętach podwodnych polskiej Marynarki Wojennej i to nie tylko na jednostkach typu Scorpène. Peryskopy i maszty SAGEM są bowiem również montowane bez problemu na modernizowanych okrętach konstrukcji szwedzkiej i niemieckiej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. antyagent wpływu

    Zaraz jmw napisze, że "amerykańskie są lepsze" a "najlepsze robi LM"...

    1. Legion

      Powiedziałbym święta prawda....

Reklama