Reklama

Siły zbrojne

Egipska armia kupuje artylerię z Korei

K9 Thunder
Autor. Hanwha Defense

Jak donoszą lokalne media, południowokoreański koncern Hanwha Defense zawarł kontrakt z Ministerstwem Obrony Arabskiej Republiki Egiptu na dostawy armatohaubic samobieżnych K9 Thunder dla egipskiej armii.

Reklama

Nie sprecyzowano jednak żadnych szczegółów kontraktu oprócz jego łącznej kwoty kontraktu, która miała wynieść ok. 1,65 mld USD. Umowa ma obejmować bliżej nieokreślony zakres transferu technologii i przekazania licencji na produkcję lokalną. Zamówione armatohaubice mają być wykonane w specjalnej egipskiej wersji K9EGY, która jest dostosowana do egipskioch wymagań. Warto podkreślić, że jest to pierwszy klient K9 Thunder w Afryce i na Bliskim Wschodzie, co może przełożyć się na kolejne sukcesy eksportowe w tych rejonach świata.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W czasie międzynarodowych targach zbrojeniowych EDEX 2021, które odbyły się w dniach 29 listopada - 2 grudnia br. w Kairze południowokoreańska spółka Hanwha Defense zaprezentowała swoją armatohaubicę samobieżną w nowej wersji K9EGY w kamuflażu pustynnym, która ma spełniać wymagania egipskiej armii. Kraj ten swoje zainteresowanie tym lufowym system artyleryjskim wyraża już od ponad dekady. W 2010 roku egipska armia przetestowała K9 Thunder i była zainteresowana ich pozyskaniem jednak transkacja nie doszła do skutku ze względu na zbyt wysokie koszty transferu technologii.

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Systemy te znajdują się na uzbrojeniu użytkowników eksportowych takich jak: Estonia, Finlandia, Indie i Norwegia, a jego nabyciem zainteresowanych jest kilka kolejnych państw. Obecnie najnowsze wersje tych systemów są oferowane także Australii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj też

Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów o zasięgu 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Z kolei egipskie wojska lądowe eksploatują amerykańskie armatohaubice samobieżne M109 (w wersjach A2, A5 oraz A2 przezbrojonej w sowiecką haubicę D-30 kal. 122 mm) i M110 (w wersji A2). Dodatkowo uzupełniają je improwizowane armatohaubice kołowe w postaci wojskowych samochodów ciężarowych Ural-375 z haubicę D-30 kal. 122 mm oraz wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ z haubicą M-46 kal. 130 mm.

Reklama
Reklama