Reklama

Siły zbrojne

Indie kupią kolejne 200 haubic K9 Thunder?

K9 Vajra-T
Indyjskie armatohaubice samobieżne K9 Vajra-T
Autor. Press Information Bureau/Government of India

Jak donoszą lokalne media, indyjski resort obrony narodowej planuje zakup kolejnych południowokoreańskich armatohaubic samobieżnych K9 Thunder w lokalnym wariancie K9 Vajra-T. Obecnie indyjska armia posiada na uzbrojeniu 100 egzemplarzy tych systemów, ktore stanowią podstawę uzbrojenia podddziałów artylerii samobieżnej.

Reklama

Według nieoficjalnych doniesień mowa o 200 dodatkowych egzemplarzach tych armatohaubic za łączną kwotą ponad 1,5 miliarda USD. Zamówienie na nie miałoby zostać złożone jeszcze w tym roku, a ich produkcja lokalna na mocy realizowanej już licencji miałaby zostać uruchomiona już w przyszłym roku z terminem realizacji do 2028 roku. Co warte podkreślenia jeszcze w ubiegłym roku wspominano o planach zakupu dodatkowych K9 Vajra-T w liczbie ok. 40 egzemplarzy pozwalającej na uzbrojenie jednego dodatkowego pułku artyleriii.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Historia indyjskich K9 Vajra-T rozpoczęła się nieco ponad dekadę temu gdy władze Indii i Korei Południowej w marcu 2012 roku zawarły porozumienie w zakresie współpracy przemysłowo-wojskowej. Jednym z jej aspektów był zakup armatohaubicy samobieżnej K9 Thunder w wersji dostosowanej do lokalnych wymagań. Stosowne porozumienie w zakresie uruchomienia licencyjnej produkcji w Indiach zawarły Samsung Techwin (obecnie Hanwha Defense) i Larsen & Toubro. Na jego mocy strona południowokoreańska dokonała transferu technologii, a strona indyjska wprowadziła aż 50% lokalnie produkowanych komponentów do nowych indyjskich armatohaubic. Następnie konstrukcja ta odbyła dwuletnie testy porównawcze z rosyjskim konkurentem w postaci armatohaubicy samobieżnej 2S19 Msta-S. Próby te a zakończyły się zwycięstwem K9 Thunder dzięki lepszemu dostosowaniu do działań w obszarach wysokogórskich i pustynnych.

Ostatecznie w kwietniu 2017 roku indyjski resort obrony zawarł kontrakt na dostawę 100 egzemplarzy K9 Vajra-T za kwotę ok. 310 mln USD. Na jego mocy Hanwha Defense miała dostarczyć pierwszych 10 egzemplarzy wyprodukowanych w Korei, a kolejnych 90 miało powstać lokalnie na mocy licencji w zakładach Larsen & Toubro. Pierwsza partia 10 K-9 Vajra-T wyprodukowanych w Indiach została dostarczona w listopadzie 2018 roku, a dostawy ostatniego - setnego - egzemplarza zrealizowano w lutym ub.r. przed wyznaczonym terminem. Zakup kolejnych 200 egzemplarzy tych armatohaubic nie powinien zatem stanowić większego problemu dla rodzimego przemysłu Indii, a pozwoli na utrzymanie linii produkcyjnych przez kolejne lata i intensywny rozwój tych zakładów.

Czytaj też

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Systemy te znajdują się na uzbrojeniu użytkowników eksportowych takich jak: Estonia, Finlandia, Indie i Norwegia, a jego nabyciem zainteresowanych jest kilka kolejnych państw. Obecnie najnowsze wersje tych systemów są oferowane także Australii i Wielkiej Brytanii.

Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów o zasięgu 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboow i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Reklama
Reklama