Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

DSEI 2019: Brimstone na lądowym robocie

Ilustracja: MBDA
Ilustracja: MBDA

Na wystawie zbrojeniowej DSEI 2019 w Londynie MBDA pokazuje bezzałogowy pojazd lądowy (UGV) THeMIS UGV, zaprojektowany przez firmę Milrem Robotics, wyposażony w wyrzutnię pocisków rakietowych Brimstone. Koncepcja ta wpisuje się w przyświecającą konstruktorom Brimstone’a koncepcję wszechstronności zawartą w haśle „Jeden pocisk dla wielu nosicieli”.

Uzbrojony w wyrzutnię z sześcioma pociskami Brimstone pojazd bezzałogowy stanowi odpowiedź na potrzeby  brytyjskich wojsk lądowych, ponownie zainteresowanych zdolnościami do zwalczania licznych formacji pancernych w konfliktach o wysokiej intensywności. Zaspokojenie potrzeb związanych z takimi zdolnościami wymaga wdrożenia systemów artyleryjskich o dużym zasięgu rażenia, działających niezależnie od pogody, zdolnych do pokonania wszystkich znanych układów samoobrony pojazdów pancernych, strzelania salwą i zwalczania obiektów znajdujących się w ruchu. Zdaniem producenta, Brimstone spełnia wszystkie te założenia.

THeMIS to pojazd bezzałogowy estońskiej firmy Milrem, charakteryzujący się niskim poziomem wytwarzanych hałasu i ciepła, potrafiący pokonywać trudny teren i pozwalający operatorowi zachować bezpieczną odległość. Otrzymując dane, przesyłane przez zdalnego operatora za pośrednictwem standardowych bezpiecznych wojskowych łączy wymiany informacji, system taki będzie w stanie atakować cele znajdujące się w zasięgu wzroku i za przeszkodami, korzystając z dwóch trybów naprowadzania – radarowego i laserowego.

Modułowa, podnoszona wyrzutnia mieści kilka pocisków, które mogą być użyte do błyskawicznego atakowania kilku celów jednocześnie. Dzięki wysokiej zwrotności w locie samego pocisku Brimstone konstruktorzy uniknęli konieczności zastosowania wieży obrotowej, co upraszcza integrację wyrzutni z nosicielem.

Projekt integracji wyrzutni Brimstone z pojazdem THeMIS stanowi kontynuację poprzednich prac z posadowieniem wyrzutni pocisków MMP na podwoziu pojazdu zdalnie sterowanego. Obie bronie rakietowe stanowią rozwiązania komplementarne, zapewniające precyzyjne rażenie celów pancernych na średnich i dalszych dystansach.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Myky

    ZSSW 30 powinno się zintegrować też z Brimestone jako przyszłościowym pociskiem dopiero wprowadzanym i ewentualnie Javlin

    1. Wesolek

      Najprostsze pytanie to "po co"?? Mając Spike o zasięgu 4km? A może, idąc twoim tropem dołożyć im jeszcze ze 4 rakiety od Langusty?

Reklama