Podczas DSEI 2015 BAE Systems prezentuje BattleView360 - nowoczesną technologię pozwalającą na obserwację otoczenia wokół wozów opancerzonych. W Londynie pokazano system zamontowany na transporterze opancerzonym CV90, ale producent zapewnia, że można go łatwo zintegrować z różnymi typami współczesnych pojazdów bojowych. Główną cechą BattleView360 ma być umożliwienie „widzenia przez kadłub wozu” zarówno w paśmie widzialnym jak, i w podczerwieni, poprzez kamery zamontowane na zewnątrz pojazdu. Jest to rozwiązanie bazujące na tym stosowanym we współczesnych samolotach myśliwskich.
System działa w czasie rzeczywistym i opiera się na technologii tworzenia map cyfrowych, która śledzi pozycje wszystkich otaczających obiektów - zarówno wrogich jak i sojuszniczych - w trybie dwu lub trójwymiarowym. Ma to umożliwić dowódcy pojazdu opancerzonego efektywne dowodzenie i wydawanie komend do innych wozów. Dowódca ma też mieć możliwość oglądania obrazów wyświetlanych u innych członków załogi. Wskaźniki technologii BatlleView360 będzie można zamontować na dowolnych pojazdach, a także na bezzałogowych statkach latających.
Dzięki zastosowaniu BattleView360 załogi wozów bojowych będą mogły w łatwy i przejrzysty sposób wyświetlać pozycję jednostek zarówno własnych, jak i wrogich, określać teren, który może być obserwowany przez nieprzyjaciela, a także planować trasy przejazdu czy przelotu bezzałogowców.
vvv
to tylko nalezy czekac az opracuja odpowiednie baterie dla szkieletow wspomaganych i nowoczesnych helmow z wyswietlaczami. Wiem ze to Sci-fi ale to bedzie kolejny krok dla jednostek specjalnych
Tako
A może mechy?
Tomek
To nie może tak wyglądać. Kamery czy inne sensory powinny być rozmieszczane na pojeździe w bardziej dyskretny sposób. W takiej formie jak na zdjęciu są zbyt łatwym celem.
tamdaradej
Prawie jak w BF - ie :) Tak na marginesie : czy ktoś zrobił symulację jak na współczesnym polu walki zadziała system zakłócania w postaci mgły , aerozoli i innych środków. Przecież tak naprawdę nie wiemy czego się spodziewać w przyszłości. Permanentne zakłócanie na pewno ograniczy systemy rozpoznania.