Siły zbrojne

Drony z USA dla polskich specjalsów

Scan Eagle - fot. US Navy
Scan Eagle - fot. US Navy

Amerykański Departament Obrony finansuje eksploatacje 10 lekkich samolotów bezzałogowych Scan Eagle, wykorzystywanych przez polskie Siły Specjalne. Foreign Military Sale o wartości ponad 7,2 mln dolarów dotyczący ich serwisowania, obsługi i szkoleń podpisano 17 września z firmą Insitu Inc.

Jak czytamy na stronach Departamentu Obrony USA, producent dronów typu Scan Eagle zobowiązał się dostarczyć części zapasowe i dokumentację, oraz zapewnić szkolenie w zakresie wykorzystania operacyjnego i obsługi technicznej. Czas realizacji tej umowy kończy się we wrześniu 2014 roku. 

Kontrakt dotyczy 10 UAV Scan Eagle i jednego systemu naziemnego, jakie USA przekazało polskim Siłom Zbrojnym w ramach pomocy militarnej w 2010 roku. Polska stała się tym samym pierwszym zagranicznym użytkownikiem maszyn tego typu. Scan Eagle to lekki pojazd bezzałogowy, przeznaczony do realizacji długotrwałych zadań rozpoznawczo-patrolowych. Jest on zdolny do pozostawania w powietrzu przez 20 godzin, poruszając się z prędkością patrolową 90 km/h. Napęd drony stanowi silnik tłokowy, a start następuje z pneumatycznej wyrzutni. 

Na przełomie 2010  i 2011 roku maszyny tego typu rozpoczęły służbę w Afganistanie, wspierając jednostki specjalne działające w ramach Polskiego Kontynentu Wojskowego Afganistan. Scan Eagle znajdują się na wyposażeniu Jednostka Wojskowa Nil, należącej do Wojsk Specjalnych. 

Komentarze