Reklama

Siły zbrojne

Drony i Rosomak BMS ruszą w tym roku

Fot. chor. Rafał Mniedło.
Fot. chor. Rafał Mniedło.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce jeszcze w tym roku podpisać umowy na system zarządzania polem walki Rosomak BMS oraz bezzałogowe systemy powietrzne krótkiego zasięgu Orlik. W obu tych programach wcześniejsze postępowania unieważniono, a obecne procedury skierowano do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Oddział Mediów poinformował, że w kwietniu rozpoczęto postępowanie na pozyskanie bezzałogowców klasy mini typu Wizjer. Z kolei podpisanie kontraktu na drony klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik planowane jest w czwartym kwartale tego roku.

Postępowanie na drony Wizjer zostało skierowane do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Podobną decyzję już wcześniej resort obrony podjął w odniesieniu do programu Orlik. Obecnie prowadzone są w nim negocjacje z jednym wykonawcą – konsorcjum kierowanym przez PGZ, złożonym też z PIT-Radwar i WZL nr 2.

image
Bezzałogowiec E-310/PGZ-19R. Fot. A. Hładij/Defence24.pl. 

Dotyczą one zakupu bezzałogowców typu E-310/PGZ-19R. Program Orlik jest o tyle istotny, że będzie to pierwsze wdrożenie na szerszą skalę do Wojska Polskiego dronów klasy taktycznej, o zasięgu około 150-200 km. Obecnie w WP używane są przede wszystkim drony klasy mini (głównie polskie FlyEye i izraelskie Orbitery, a także krajowe systemy Neox) oraz system amunicji krążącej Warmate.

Jedynym użytkownikiem cięższych dronów są Wojska Specjalne, które maja na wyposażeniu amerykański system Scan Eagle. Niedługo zostanie on zastąpiony przez zestaw BlackJack. Dopiero jednak realizacja programu Orlik rozwiąże problem rozpoznania na dalszych odległościach. Jest to tym bardziej istotne, że w tym roku powinien zostać zawarty kontrakt na system artylerii rakietowej Homar, a BSP Orlik jest podstawowym środkiem rozpoznania.

MON zapewnił też, że jeszcze w drugim kwartale tego roku powinna zostać podpisana umowa na system zarządzania polem walki Rosomak BMS. Program będzie realizowany przez konsorcjum z liderem PGZ. Zakłada on pozyskanie, w kilku etapach, systemu zarządzania polem walki dla łącznie pięciu batalionów zmotoryzowanych, wyposażonych w KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30.

W przyszłości jednak BMS powinny otrzymać również inne jednostki. Z kolei transportery Rosomak znajdujące się na uzbrojeniu wspomnianych pięciu batalionów są planowane do modernizacji poprzez doposażenie wież Hitfist-30 w wyrzutnie ppk Spike-LR.

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o anulowaniu poprzednich postępowań na Rosomak BMS oraz drony Wizjer i Orlik jeszcze w 2016 roku. Przeprowadzono ponowną ocenę występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP), w wyniku której zamówienia te skierowano do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Ta decyzja pociągnęła jednak za sobą opóźnienie realizacji tych postępowań. Jeszcze w lipcu 2017 roku resort obrony informował, że kontrakty na system Rosomak BMS i BSP Orlik zostaną podpisane w ubiegłym roku, co jednak nie nastąpiło.

Ostatnie deklaracje MON wskazują na możliwość rozpoczęcia realizacji tych dwóch istotnych z punktu widzenia Sił Zbrojnych (a w szczególności Wojsk Lądowych) programów jeszcze w tym roku. Zakupy bezzałogowców klasy taktycznej mają skokowo zwiększyć potencjał rozpoznania, a systemu BMS – możliwości dowodzenia i zarządzania walką do poziomu batalionu. Podobne rozwiązania są już wprowadzane na szeroką skalę w innych armiach na świecie.

Reklama

Komentarze (24)

 1. derkaczyk

  Mam pytanie takie a jak sa wskazywane cele dla Homara powyżej 40 km . Czy w Reginie są jakieś drony które mogą to robić.

 2. Gts

  Oba te przetargi to przyklad jak uwalilo sie dobre rozwiazania podmiotow prywatnych zeby mozna byko defraudowac kase w panstwowych zakladach i dac stanowiska rodzinom. Oczywiscie na ustach slogan o tym ze prywatne to nie strategiczne, ale kazdy wie ze to zwykle wycieranie sobie geby.

  1. Mr. B

   Pan wie, ja wiem, dużo innych osób wie o co w tym chodzi ale co z tego wynika...że nasza armia popada w ruinę (może zbyt mocne słowo) . niestety widać jak na dłoni że kierownictwo mon zamisat inwestować w silną armię woli w większej części polegać na wojskach USA jakoby one będą nas bronić w razie W. Niestety to tak nie działa umiesz liczyć liczy na siebie czyli na swoją nowoczesną (której my nie posiadamy). Kupowanie rakiet patriot owszem bardzo potrzebny ale to wg. mnie wygląda to na płacenie swoistego abonamentu USA za pobyt ich wojsk u nas a to tylko początek.

  2. raffffffff

   Nie tylko my tak robimy. Norwegia płaci za obecność wojsk USA i dobrze robi. Niemcy pewnie też po cichu płacą za bazy. A jak Polska chce wreszcie zrobić to co inni to oczywiście jest be. Armia popada w ruinę m.in. dlatego, że kasy już nie laduje się tyle co kiedyś. U.S. Army też nie ma lekko.

  3. picia

   WB electronics w 24% jest wlasnoscia skarbu Panstwa , WB dostao juz zamowienie na 1000szt Warmate ,tak wiec jak nie wiesz o czym piszesz to zwyczajnie nie pisz

 3. Ok bajdur

  Jest gotowy Jaśmin ale zamiast rozmawiać z producentem, to wszędzie ładuje się PGZ. Jak zakupy w Polsce mogą być ekonomicznie uzasadnione jeśli łańcuch dostawców jest wydłużony?

  1. prawdziwie polski.....ziemniak

   Jaśmin jest chyba zbyt mało.....polski ;)))

 4. PKP kargo

  Wisła, Narew, Homar... Jak dojada kto, jak doleca helikoptery, jak wypłyną lodzie gdy nie będzie obrony opl...samolty i rakiety będą latały jak będą chciały... A trzeba pamiętać, że nasz kraj jest sfotografowany z każdej strony... A potencjalny przeciwnik ma dużo, rakiet i dużo samolotów i broń atomowa... A MY chcemy kto w jakieś bms dozbrajac? Po co by go rakieta rozwaliła...czy w mon zdają sobie sprawę, że potencjalny przeciwnik ma plan deeskalacyjnego zrzucenia atomu na nasz kraj?!!!?? Meble do domu kupuje się na koniec wpierw stan surowy zamkniety

 5. Bartek

  Bez urazy ale PGZ to powinno miec zakaz ustawowy dotykania sie do modernizacji armii. Za trzy lata i miliard zlotych dowiemy sie że trzeba kolejnych 3 lat i 3 miliardow...

  1. Lazy Lazer

   Tylko 3 ??? Pobozne zyczenie ...

 6. stary

  Powtórka z rozrywki. BMS Teldatu gotowaa MON zamawia w PGZ coś, czego nie ma.Podobnie drony- WBE ma drony a MON swoje w PGZ.Efekt - zero dostaw.

  1. Zajac

   To nieistotne co MON chce ! Wazne za co placi, A MON juz nie ma grosza z 40+ mld zl 2018 ...

 7. noniewm

  To śmieszne Takie przetargi powinny się odbywać w tydzień To nie jest flota okrętów podwodnych

 8. Ja

  A SPIKE do rosomaków?

  1. Marek1

   Ja - jak widać dla kolejnego już MON-u ppk na KTO to kwestia 5-rzednej ważności. Priorytet ma NAJwiększa orkiestra wojskowa w Europie, PUŁK reprezentacyjny WP, śpiewająco-gadajace ławki, sponsorowanie innych ministerstw, WOT i marnotrawienie całego, niewielkiego budżetu MW na budowę jednostek pomocniczych(holowniki, zbiornikowce, ratowniki, itp) o ZEROWEJ wartości bojowej. SKANSEN sprzętowy o nazwie WP ma się dzięki MON wręcz świetnie, z roku na rok przybywa muzealnych obiektów.

  2. Mr B

   Marek1 - pozostaje jeszcze kwestia IU i niekończących się dialogów do dialogów przecież to jawna dywersja jest...że nikt za to się nie wziął.

 9. tom

  czekamy na spika w wieży a nie model samolociku wystrzeliwany z gumy modelarskiej

  1. Paweł

   Już się nie doczekamy.

  2. Wkurzony ratownik

   A ja myślałem, że na to i na to

 10. Muniek

  Szkoda że Wizjer nie został ogłoszony jako postepowanie otwarte - kiedy PIT-Radwar na oczy widział odpowiedniego BSP..? Oczywiście, PGZ dołoży swoje 40%, będziemy mieli drogo i ...drogo

 11. Patcolo

  Pożyjemy, zobaczymy. Żyjemy w czasach w których słowo ministra nic nie znaczy

  1. RO Bot

   Returned value=TRUE!

 12. As

  Nijak nie mogę sobie wyobrazić, że nasz potencjalny agresor tak mocno pracujący nad wszystkim co daje przewagę w wojnie elektronicznej, rozwijający przy formacjach specjalistyczne oddziały dopuści do tego aby była możliwość puszczania takich zabawek jak drony tej klasy jakie jesteśmy w stanie poskładać z chińskich części.

  1. zeus89

   Nie wiem kogo dokładnie masz na myśli mówiąc \"nasz wróg\" ale jeśli chodzi ci o Rosję to przykład z Syrii pokazał, że bez problemów przeleci nad nimi wszystko.

 13. Lord

  Faktycznie - MON=planuje się : ). Hitler w swoim bunkrze przed śmiercią, też operował nie istniejącymi jednostkami nawet armiami, które miały go ocalić.

 14. Zenek

  jak PGZ zrobi użyteczny BMS to ja jestem Św. Mikołaj.

  1. Koleszek

   A rozdajesz prezenty?

 15. Polak Maly

  Powinnismy kupić Mante z WB Elektronic. Ale pewnie kupimy jakies badziewie z PGZ.

  1. ROBERT T

   SKARP PAŃSTWA MA JUŻ UDZIAŁY W WB.

  2. R.

   Raczej WB ELECTRONICS, chyba że nazwa się zmieniła. Proponuję uprzejmie popatrzeć i zapoznać się jak wygląda proponowany projekt i jego techniczne rozwiązanie, a nie oceniać produkt. Osobiście rozwiązania Manty nie znam, zatem się nie wypowiadam, może jest OK (a to co w prasie to jakby mało jak dla mnie). Ponadto proszę zwrócić uwagę, że Skarb Państwa ma pewne i to niemałe udziały w spółce WB Electronics (24 proc. akcji, wartość 128 mln zł) - szumnie ogłoszono to wydarzenie. Pomyśl (i przemyśl) najpierw co wypisujesz Polaku na temat innych instytucji.

  3. Extern

   Albo bardziej tradycyjny FlySar z radarem. Szkoda że grupa rekonstrukcyjna sanacji tak się boi \"prywaciarza\".

 16. attikus

  Mamy dwa sprawdzone systemy ,które są na wyposażeniu armii -a pchamy się w nieznany system - gdzie tu sens wojskowy i ekonomiczny -paranoja ocierajaca się o sabotaż

  1. dropik

   to inna klasa dronów , ale fakt , że to Miś z PGZ .

  2. hermanaryk

   Jeśli chodzi o zabezpieczenie kontrwywiadowcze, paranoja jest bardzo pożądaną cechą.

 17. Paweł

  Autor wspomina, że ma to być konieczne dla Homara. OK. A gdzie wskazywanie celów dla naszych rakiet NSM? Już zapomnieli? Mamy mercedesa, który można wykorzystać na chwilę obecną w 10%.... w dobrym układzie.

 18. Marek1

  Jak widać paranoja AM w pełni udzieliła się obecnemu kierownictwu MON, które nadal z uporem idioty ignoruje gotowe już i sprawdzone rozwiązania z poza PGZ. Zbierający doskonałe recenzje BMS Jaśmin z Teldatu jest tu jaskrawym przykładem patologicznego uporu monowskiego betonu. MB&Co. podobnie jak poprzednicy wolą NIE kupić NIC lub sprzęt dużo gorszej jakości i droższy, byleby produkowany przez elektorat pracujący w spółkach PGZ.

  1. JSM

   Nie mogli kupić tego Teldatu? A przynajmniej ze 35%? Byłoby z korzyścią i dla Armii i dla Teldatu. A i Antoni nie zbierałby jobów za sabotaż.

  2. Pimke

   Obecna ekipa chce tylko sprzet pgz. Siemoniaki za to nie kupowaly nic. Co lepsze? Jednak pgz.

  3. dropik

   A jak minister się sprawdził na poprzednim stanowisku ? Tak samo lub gorzej będzie na nowym ;)

 19. ito

  Nowe polskie zawołanie bojowe: \"MON planuje\". Rosomak dojrzał już do modernizacji midlife, a ciągle nie uzyskał podstawowych przewidzianych na dzień dobry możliwości (np. PPK). Pierwsze drony szczebla taktycznego PLANUJE SIĘ wprowadzić. A gdzie piętro operacyjne? Rozpoznanie strategiczne? U sojuszników? Sojusznicy mają własne priorytety i własne interesy. Śmiejemy się z SU22 że \"ślepy bokser\", a cała polska armia jest w tej sytuacji. Amerykanie mają nas bronić? Jak wyżej- własne priorytety i własne interesy, im martwy balast niepotrzebny.

 20. Rekomendujący

  Dobór dostawców SpW (szczególnie tak ważnego i złożonego) oraz wydatkowanie dużych środków publicznych na jego zakup powinny być realizowane przez dawno zidentyfikowanych (także przez IU) krajowych producentów posiadających rzeczywiste kompetencje, osiągnięcia w danej dziedzinie i niezbędne uprawnienia. Dlaczego jest inaczej i do czego to prowadzi świadczą o tym chociażby dotychczasowe długotrwałe niepowodzenia zaopatrzeniowe w tym zakresie, które co bardzo dziwne spowodowali głównie ci na których się nadal \"gra\" w tych tematach - rekomenduję to wnikliwie zbadać, wyciągnąć wnioski i zrobić raz na zawsze porządek w tym obszarze. Inaczej będziemy nadal bezmyślnie i bardzo kosztownie brnąć w ślepą uliczkę.

 21. Wojak

  A kiedy Spike??? Bez rakiet nasze oddziały zmotoryzowane są bezbronne!!!

 22. Grzyb

  No I chwalić Boga, niech się w końcu coś zacznie realizować, bo szlag człowieka może trafić z tymi analizami, pracami badawczo koncepcyjnymi i unieważnianymi przetargami!

 23. Grzyb

  No I chwalić Boga, niech się w końcu coś zacznie realizować, bo szlag człowieka może trafić z tymi analizami, pracami badawczo koncepcyjnymi i unieważnianymi przetargami!

 24. sylwester

  pomarzyć dobra rzecz , jeden z ważniejszych programów w naszej armii a jak nie było tak nie ma ,

Reklama