Reklama

Siły zbrojne

Dragon-19 rozpoczęty

Uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia DRAGON. Fot.st. szer. Michał Chudziński
Uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia DRAGON. Fot.st. szer. Michał Chudziński

Rozpoczęło się największe tegoroczne ćwiczenie taktyczne - DRAGON-19. To ćwiczenie o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu RSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Skala i założenia ćwiczenia są  odpowiedzią na współczesne zagrożenia.

Dowódca Generalny podczas uroczystości rozpoczęcia ćwiczenia podkreślił, że przygotowania do ćwiczenia Dragon-19 trwały kilkanaście miesięcy. „Za nami wielomiesięczne przygotowania, setki godzin planowania i organizacji, kompletowania niezbędnej dokumentacji (…) potężna praca setek zaangażowanych osób. Ćwiczenie Dragon-19 jest doskonałą okazją do sprawdzenia integracji narodowych i sojuszniczych struktur dowodzenia” – zaznaczył generał Mika. Jak dodał, rozpoczęcie manewrów to dla ich uczestników, tak naprawdę, zwieńczenie pracy planistycznej oraz sprawdzenie realizacji założonych celów i przygotowania. 

 Ćwiczenie Dragon-19 jest największym ćwiczeniem w 2019 roku odbywającym się na terytorium Polski. Ćwiczenie realizowane jest przy wsparciu sił sojuszniczych NATO i jest połączone z szeregiem innych ćwiczeń: Noble Jump , Baltops, Capable Logistician, Tobruq Legacy, certyfikacją Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) oraz Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR – CJ CBRND TF (Combat Joint CBRN Defence Task Force.

Kierownik ćwiczenia, dowódca generalny RSZ, generał broni Jarosław Mika

Generał zwrócił uwagę, że „podczas ćwiczenia będziemy mogli obserwować całe spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki na terenie całej Polski i nie tylko. Zaangażowanie różnych komponentów zarówno lądowych, morskich, powietrznych, jak i wojsk specjalnych bez wątpienia przyczyni się do sprawdzenia, ale również do udoskonalenia i weryfikacji procedur, które mają zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO”.

Głównym ćwiczącym jest 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, zwana również „Czarną Dywizją”, której przyporządkowana jest większość wydzielonych sił i środków oraz komponentów zadaniowych z jednostek podporządkowanych DGRSZ i innych.

image
Przemawia dowódca ćwiczenia gen. broni Jarosław Mika. Fot. st. szer. Michał Chudziński

Podczas ćwiczenia Dragon-19 zostanie przeprowadzona certyfikacja Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) oraz Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR – CJ CBRND TF (Combat Joint CBRN Defence Task Force) wchodzących w skład zestawu Sił Odpowiedzi NATO 2020. Główną jednostką VJTF-20 jest 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, natomiast 4. pułk chemiczny stanowi zasadniczy wkład Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Paweł

    "przygotowania do ćwiczenia Dragon-19 trwały kilkanaście miesięcy !!!" A do wojny ile potrwają? Czy zdążymy? Wywołani do tablicy...

Reklama