Reklama

Siły zbrojne

Czystka w północnokoreańskiej armii

Kim Jong-Un zmienił najwyższego dowódcę północnokoreańskiej armii na zaznaczonego na zdjęciu generała Ri Yong-Gila – fot. Rodong Sinmun
Kim Jong-Un zmienił najwyższego dowódcę północnokoreańskiej armii na zaznaczonego na zdjęciu generała Ri Yong-Gila – fot. Rodong Sinmun

Władze w Północnej Korei oficjalnie potwierdziły odsunięcie najwyższego dowódcy północnokoreańskich sił zbrojnych. 

Plotki o usunięciu 75 letniego szefa sztabu generalnego Kim Kyok-Sika i zastąpieniu go przez generała Ri Yong-Gila krążyły już od sierpnia. Oficjalnie mówi się, że wymiana nastąpiła z powodu wieku jednak najprawdopodobniej jest to element toczącego się od miesięcy procesu umacniania władzy przez Kim Jong-Una, który w tym czasie zdążył wymienić już blisko połowę wysokich urzędników państwowych.

Pierwsze potwierdzenie dymisji nastąpiło, gdy oficjalne media wymieniając wysokich rangą wojskowych towarzyszących Kim Jong-Unowi podczas wizyty w pałacu Kumsusan (mauzoleum gdzie leżą zabalsamowane zwłoki Kim Il-Sunga i Kim Jong-Ila) wymieniły pomiędzy nimi generała Ri Yong-Gila jako szefa sztabu generalnego północnokoreańskiej armii.

Istnieją podejrzenia, że generał Kim Kyok-Sik został zwolniony już trzy miesiące po tym, jak został głównodowodzącym, co jest o tyle dziwne, że zaliczał się do grupy najbardziej radykalnych wysokich rangą oficerów. To właśnie on miał wydać rozkaz ostrzelania wyspy Yeonpyeong w listopadzie 2010 r, gdy był jeszcze dowódcą czwartego północnego korpusu armijnego. 

Reklama

Komentarze

    Reklama