Reklama

Siły zbrojne

Czy Indie kupią swoje Kryle?

Autor. Vayu Aerospace Review, Twitter

Wojska lądowe Indii (Bhāratīyan Thalasēnā) ogłosiły wymagania, jakie powinien spełniać kołowy system artyleryjski, jaki ma zamiar nabyć na potrzeby swoich jednostek artylerii. Ma on zostać pozyskany z oferty rodzimego przemysłu w ramach polityki zakupowej „made in India”, która od lat jest hasłem przewodnim wielu programów modernizacyjnych armii indyjskiej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pozyskany kołowy system artyleryjski musi posiadać armatohaubicę kal. 155 mm o długości lufy przynajmniej 52 kalibrów, minimalnej donośności wynoszącej 5 km, zaś maksymalny zasięg prowadzonego ostrzału musi przekroczyć 38 km. Trwałość lufy powinna wynosić przynajmniej 1500 wystrzałów przy zastosowaniu pełnego ładunku miotającego, przy możliwości strzelania każdym typem amunicji kal. 155 mm. Masa maksymalna nowego systemu artyleryjskiego bez załogi ma wynosić maksymalnie 30 ton, a jego przewidywany czas służby to minimum 20 lat.

Na początku listopada został przedstawiony nowy indyjski kołowy system artyleryjski posadowiony na podwoziu samochodu ciężarowego HMV 8x8 15009. Uzbrojenie bazuje w głównej mierze na armatohaubicy ATAGS (Advanced Towed Artillery Gun System). Możliwe, że Indie pozyskają więcej niż jeden typ kołowych armatohaubic, choćby w wariancie 6x6, który będzie przeznaczony dla jednostek niższego szczebla lub operujących w specyficznym terenie.

Reklama

Czytaj też

Omawiany system miał zostać specjalnie zaprojektowany do stosowania na terenach pustynnych, górskich i na dużych wysokościach. Przeszedł on już testy terenowe i ogniowe, osiągając donośność na poziomie 45 km. Został on osadzony na podwoziu ciężarówki wojskowej BEML 8x8 opracowanej i wyprodukowanej przez indyjską firmę Ashok Leyland. Została ona opracowana na bazie czeskiej Tatry T815 (używanej już przez armię indyjską jako baza do kilku systemów uzbrojenia). Pojazd jest wyposażony w opancerzoną kabinę, która zapewnia ochronę przed ostrzałem z broni strzeleckiej i odłamkami pocisków artyleryjskich. Załogę stanowi 7 żołnierzy. W tylnej części nośnika znajduje się uzbrojenie główne w postaci armatoahubicy ATAGS kal. 155 mm i przewodzie lufy o długości 52 kalibrów. Jednostka ognia wynosi 24 pociski wraz z ładunkami miotającymi. System ten może być wyposażony w automat ładowania.

Czytaj też

Szybkostrzelność systemu to 3 pociski na minutę, jednak może on wystrzelić je w 30 sekund, wtedy konieczna jest przerwa w prowadzeniu ognia. Przez godzinę według producenta system ten może oddać 42 pociski przy zachowaniu odpowiednich przerw. Elewacja działa wynosi do 72°, zaś zakres wychyłu na boki to około 25°. Przygotowanie do prowadzenia ognia ma wynosić mniej niż 80 sekund od zatrzymania pojazdu, zaś opuszczenie pozycji ogniowej ma zajmować mniej niż 85 sekund. Maksymalna prędkość pojazdu na drodze wynosi 80 km/h, zaś w terenie 40 km/h.

Czytaj też

MArG-155 (zdjęcie poglądowe)
MArG-155 (zdjęcie poglądowe)
Autor. Kalyani Strategic Systems Ltd
Reklama

Komentarze

    Reklama