Reklama

Polityka obronna

Indyjskie kołowe armatohaubice dla Armenii?

MArG-155 (zdjęcie poglądowe)
MArG-155 (zdjęcie poglądowe)
Autor. Kalyani Strategic Systems Ltd

Serwisy ArmyRecognition oraz BW BuissnesWorld poinformowały o otrzymaniu przez indyjskie przedsiębiorstwo  Bharat Forge zamówienia na dostarczenie kołowych armatohaubic kal. 155 mm na potrzeby sił zbrojnych nieokreślonego państwa. Z informacji, które pojawiają się wokół tego zamówienia wiele wskazuje, że jest nim Armenia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wartość kontraktu wynosi 155 mln USD i zakłada on dostarczenie systemów artyleryjskich opartych o podwozie kołowe w liczbie odpowiadającej 4-5 pułkom w ciągu 3 lat (18-20 AHS na pułk). Nie został określony typ zamówionej kołowej armatohaubicy, jednak najpewniej chodzi o pojazdy MArG-155.

Zakup ten pokazuje nagły zwrot Armenii w stronę Indii jako dostarczyciela uzbrojenia, po tym, jak Rosja przestała być wiarygodnym partnerem dla Ormian. Pierwszą oznaką takiej zmiany kierunku w polityce obronnej tego kraju było pozyskanie na początku października m.in. wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Pinaka od indyjskiego przemysłu. Pozyskanie nowych armatohaubic pozwoli na wymianę przestarzałych holowanych systemów artyleryjskich jak D-1, M-30, ZiS-3, D-44 czy M-46. Ujednolici to dodatkowo wyposażenie ormiańskich artylerzystów i znacząco zwiększy ich zdolności eliminacji celów.

Reklama

Czytaj też

MArG 155 to indyjska samobieżna armatohaubica 155 mm o długości przewodu lufy wynoszącym 39 kalibrów, oparta o podwozie samochodu ciężarowego Ashok Leyland Mk.4 4x4. Premiera tego systemu artyleryjskiego miała miejsce w lutym 2020 roku, jednak nie trafił on do tej pory na stan sił zbrojnych żadnego kraju. Jak podkreśla producent, jest to jedyna armatohaubica wyposażona w działo 155/39 osadzona na podwoziu 4x4, co zmniejsza jej rozmiary względem rozwiązań opartych o samochody ciężarowe 6x6. Donośność systemu określa się na 24 km, zaś jednostka ognia wynosi 18 pocisków. Masa całego pojazdu wynosi 18 ton, co jest zbliżoną wartością np. do francuskiego Caesara 6x6

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. Szkocja

    popieran Armenie.

  2. Szwejk85/87

    Wszystko zależy do czego ma służyć. Jeśli do ognia kontrbateryjnego, to rzeczywiście, krótka rączka. Ale jeśli chodzi o mielenie ugrupowania przeciwnika w pobliżu lini frontu, to akuracik. Wrogą artylerię dalszego zasięgu można zwalczać amunicją krążącą. Takie działa mogą z powodzeniem łupnąć krótką serię po wyznaczonych celach i zniknąć, są małe i łatwo je zamaskować.

  3. szczebelek

    Za mały zasięg tego cudeńka?

Reklama