Siły zbrojne

Czołgi K2 Black Panther w Morągu [FOTORELACJA]

Fot. A. Nitka, Defence24

9 grudnia br. premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony Mariusz Błaszczak spotkali się w Morągu z żołnierzami 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej – jednostki, do której trafiły pierwsze 10 czołgów podstawowych K2 Black Panther zakupione na potrzeby naszej armii w koreańskiej firmie Hyundai Rotem.

Co prawda stare powiedzenie mówi, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni". Jednak w przypadku tej brygady dostawa nowoczesnych czołgów stanowi nie tylko zapowiedź lepszych czasów – przysłowiowej „wiosny" ale wręcz początek prawdziwej rewolucji sprzętowej. Należy w tym miejscu przypomnieć, że wcześniej batalion czołgów tej brygady stacjonujący właśnie w Morągu szkolił się na czołgach T-72 (jest zresztą pierwszą jednostką, która otrzymała je po modyfikacji), zaś dwa bataliony zmechanizowane (w tym jeden z Morąga) nadal użytkują zupełnie przestarzałe bojowe wozy piechoty BWP-1.

Fot. A. Nitka, Defence24

Tak więc dostawa tych czołgów dla 20 Brygady Zmechanizowanej podobnie jak i dla całej 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w której w skład ona wchodzi, oznacza znaczne przyśpieszenie procesu modernizacji technicznej i radykalne zwiększenie jej możliwości bojowych. Kolejne czołgi K2 trafią do tej brygady już przyszłym roku, następnie zastąpią one czołgi PT-91 Twardy obecnie eksploatowane przez 9 Brygadę Kawalerii Pancernej z Braniewa, również podległej 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Czytaj też

To nie jedyne dobre wiadomości dla 20 Brygady, w sierpniu br. poinformowano o decyzji reaktywowania w Ostródzie jednostki wojskowej, którą będzie batalion czołgów również wyposażony w koreańskie wozy K2. W ciągu najbliższych trzech lat brygada ta ma zostać wzmocniona przez nowoczesne haubice, które zastąpią skonstruowane jeszcze w Związku Radzieckim – 2S1 Goździk. Jednostka ta oczekuje również na nowoczesne bojowe wozy piechoty, które zastąpią nie mające obecnie większej wartości bojowej BWP-1.

Fot. A. Nitka, Defence24

Pojawienie się na Warmii i Mazurach czołgów podstawowych K2 jest pokłosiem podpisanej w lipcu br. umowy ramowej z Hyundai Rotem Company na pozyskanie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. Pod koniec sierpnia br. zawarto umowy wykonawczą na zakup od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2, które trafią do Polski w latach 2022-25.

Czytaj też

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową. Dodatkowo może ono być uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS).

Fot. A. Nitka, Defence24

Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynoszącą 55 ton oraz zastosowaniem zawieszenia hydropneumatycznego. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w terenie. Te wszystkie cechy z pewnością bardzo się przydadzą w trudnym terenie północno-wschodniej Polski.

Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24
Fot. A. Nitka, Defence24

Komentarze (19)

 1. Filemon19

  Podsumowując koreański ASOP CZYLI KAPS MOŻE GORSZY OD IRON TROPHY ALE ZINTEGROWANY I TAŃSZY Bundeswera płaci 48$mln za 30 sztuk ASOP ponieważ ma Leoparda Golasa Czyli 1,6 $ mln sztuka A bez tego ciężki sprzęt nadaje się dla Jawelina Na i żegnaj 18$ mln

  1. wert

   to kiedy jankesi na nas "napadną"? Czy może Jawelin to wersja rozwojowa Konkursa? Pomyślałeś że Pangolin będzie znacznie lepszy od dzisiejszych ASOP? Czy może na kanapkę z masłem kładziesz plastry masła?

 2. Piotr Glownia

  Garnizon miejski dokładnie jak w 19 wieku. Zamiast koni czołgi K2. Najbliższy poligon 5 000 lat świetlnych równie dobrze. Przykład podręcznikowy czemu żołnierz garnizonowy, który ma uniemożliwione od poniedziałku do piątku codzienne regularne zajęcia praktyczne na poligonie jest gorzej przygotowany do W od zielonego rekruta z poboru. Suto płacić zawodowemu żołnierzowi, by przez cały rok siedział skoszarowany w mieście i oczekiwać w godzinę "W", że stanie się w 1 sekundę poligonowym wygą. Do tego zwykłe garaże (po stajniach?), a nie klimatyzowane schrony przedzielone wałem piachu. Dodać, że plot tej dywizji stacjonuje garnizonem hen gdzieś tam. Nie starczy 1 duża (500 kg) bomba lotnicza by zniszczyć wszystkie 10 K2 na raz? To jest przerażający obraz zacofania infrastruktury logistycznej z epoki napoleońskiej. Polscy analitycy od strategi i taktyki po wyższych szkołach zaorali logistykę WP i jej poligony.

  1. Vixa

   Ile czołgów w ukraińskich garażach zniszczyły siły rosyjskie 24 lutego?

  2. Piotr Glownia

   @Vixa, Czy rosyjskie lotnictwo choćby zawalczyło o dominację powietrzną nad Ukrainą? Uważasz, że każdy kto zaatakuje Polskę, włącznie z samą Rosją, założy że "polscy buntownicy" rzucą broń jak Czesi w 1938 i machając okupanta chorągiewkami dadzą się przejechać, tak jak Rosjanie liczyli że będzie im dane przeżyć w Kijowie? To jest bardzo naiwne myślenie, biorąc pod uwagę, że cwańsi będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do wyznaczania celów, a nie naszego polskiego pana Zdzisia, analityka strategi i taktyki po wyższej szkole wojskowej, który brał dodatkowo kursy w moskiewskiej specjalnie przytępionej szkole dla "sojuszników" Rosji.

 3. Spinoza

  Jestem ciekaw nowinek z k9./Do jakiej jednostki zostałeś przydzielony?./ Jeśli k9 przejdzie na Ukrainę, Korea Południowa jest teraz martwym życiem./W przypadku zainstalowania systemu S400 w Korei Północnej może dojść do sytuacji, w której myśliwce Republiki Korei nie będą mogły prawidłowo latać.//Don't Worry, be happy

 4. Al.S.

  Wszystkim, martwiącym się niską masą K2, polecam opracowania na temat polskiego pancerza CAWA 1/2. Udowodniono, że kompozyt stalowo-ceramiczny daje ok 3-krotną oszczędność na masie i ok 2-krotną na grubości. Bok kadłuba K2 to solidne ok 10 cm, co widać po jego połączeniu ze stropem. Biegnie tam podłużny spaw warstwy wewnętrznej stropu, zewnętrzna warstwa pancerza nie jest przyspawana, ale zamocowana śrubami. Stal o twardości pow. 500 HB nie jest bowiem spawalna. Środek tych śrub wyznacza połowę grubości pancerza bocznego- otwory zawsze wierci się w połowie grubości elementu. Jeżeli bok pancerza L2 ma max 249 mm, to warstwowy 100mm pancerz K2 stanowi co najmniej jego ekwiwalent. Plus ochrona ERA, której L2 nie stosuje. Zawieszenie hydroaktywne i brak poprzecznych drążków skrętnych to o 10 cm niższy kadłub czyli kolejne -3 tony. K2 ma radar milimetrowy, który wykryje każdą pułapkę na jego flance, np. zamaskowany pojazd z PPK i zawczasu ostrzeże załogę. Boki są wystarczająco chronione.

  1. LMed

   No to po cholerę ci Norwegowie dostali wersję cięższą, a mon wydziwiał, że boczki mięciutkie?

  2. Spinoza

   O ile mi wiadomo, tylko wieżyczka obraca się w kierunku, który wykryje automatycznie./ Obrona podwozia wymaga od kierowcy umiejętności.

  3. wert

   sprowadzane K2 będą dopancerzane do K2 PL. Pangolin w ful wypasie to 5 ton i powinien zastąpić koreański ERA bazujący na Kontakt-5. Zawieszenie spokojnie wytrzyma a i tak będzie mobilniejszy od Leo czy Abramsa

 5. Szwejk85/87

  No świetnie ! Następny artykuł poproszę o rozpoczęciu budowy hali cięcia i spawania blach pancernych kadłuba K2pl. I jeszcze o wylaniu fundamentów pod nową lufownię u Hipolita Cegielskiego. A może coś o budowie zakładów produkujących silniki 1000KM/1500KM ? I mało brakowało a bym zapomniał !!! Amunicja !!! Tak że dwa tysiące sztuk miesięcznie ?

  1. Ogame

   Silniki niemieckie ;)

  2. LMed

   Kolego Szwejku artykuł to można napisać dowolny. Ale z fabryką to gorzej. Wierzysz że powstanie?

  3. Chyżwar

   @Ogame Muszę zmartwić cię. Nasza wersja K2 ma koreańskie silniki. MTU także nie jest już niemiecki.

 6. opozycja

  TEza- jak jakuz dostacza wsztzkei czogi, haubice samolty co zamowismy bedziemy potenga. Czy mozliwe ze sa to przygodtwania dopieri do jakies proby odbuidowy Miedzymoza? NAsza armia po uzbbronieniu przsytapi do wojny (np za 5 lat - gdy obie syrony beda wymeczone) i zawladnie pol europy. Moze fantastyka ale co jesliu taki jest plan. I pytanie na koniec - 1000 w umowie ramowej nie jest pewne. 180 to umowa handlowa czyli beda Co reszta nie wiadomo

 7. Prezes Polski

  Nadal jestem zmartwiony niską masą czołgu, co w oczywisty sposób przekłada się na słabszy pancerz. Nieco pociesza mnie dobre ukształtowanie wieży. Może nie tak dobre, jak np. w Merkavie MK4, ale lepsze niż w Abramsie. Natomiast kadłub nie wygląda zbyt ciekawie. Przypuszczam, że jest łatwy do spenetrowania przez każdy współczesny środek ppanc. Jeżeli chcemy dać czołgistom przewagę na polu walki nad sowietami, to trzeba albo dopancerzyć te boki, albo zamontować asop, a najlepiej jedno i drugie. A jego chodzi o masę: no weźcie przestańcie z tą masą. Niemcy radzili sobie z tygrysem i to na tym właśnie terenie. Ktoś naprawdę uważa, że jest teren, po którym przejedzie K2 a Abrams już nie?

  1. Stary666

   Pocieszę cię, T-90M waży około 48 ton więc K2 ze swoimi 55 tonami "standard" to kolos.

  2. Ogame

   Od frontu ma solidny pancerz ale po bokach bieda z nędzą. Żołnierze nie są dla MON po to by przeżyli bo K2PL by miał dodaną jedną oś więcej i mocniejszy pancerz po bokach a nawet może odizolowany skład amunicji. Wiesz tam nie będą w środku siedzieć dzieci polityków, generałów czy pułkowników. 1000K2 to żadna masówka w porównaniu z rosyjskimi czołgami to tak apropo jak ktoś będzie porównywał masę T90, T80 czy T72 ;)

  3. Prezes Polski

   Stary666 to mnie wcale nie pociesza. Ruscy mogą mieć pancerze choćby z tektury, dla nich załoga to tylko łatwo zastępowalny zasób,.podobnie jak sam czołg. A u nas duże straty mogą się fatalnie zemścić.

 8. apostata

  Świetne , nowoczesne czołgi charakteryzujące się dużą dzielnością terenową i siłą ognia. Już nie mogę słuchać tego dziecięcego płaczu na temat braku oddzielenia amunicji od przedziału załogi( jakby któryś poza Abramsem to miał) i słabego pancerza z boku. Bardzo dobrze wpasują się do mazurskiego teatru działań. Na przekór niektórym internetowym fachowcom w tej dziedzinie ;p

  1. RJCHK

   Wojciech Krolopp - aż się boję pomyśleć co by było gdyby w obecnej sytuacji rządziła opozycja... przemówiłby pan premier do narodu słowami "sorry taki mamy klimat " lub "Trzeba było się ubezpieczyć", "Woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa do Bałtyku.". ...

 9. Norman

  Uwielbiam te Polskie garaże dla czołgów i hałbic gdzie zostaje po 10cm na bokach prześwitu na wjazd a wjazda zajmuje 15 minut.Chętnie dał bym politykom taki garaż do ew.obsługi sprzętu, prostego sprawdzenia silnika, kół jezdnych, doladowania amunicji,akumulatorów- nie pod chmurką czy w specjalnym.warsztacie ale na miejscu parkingowym..te obiekty były dobre przed II wojną a nie współcześnie gdzie nowoczesna elekteonika i utrzymanie w nienagannym stanie wymagało by ogrzewania posadzki...w warunkach wojny mogą parkować w lesie...w warunkach przygotowywania do wojny powinien sprzęt być utrzymywany w 95% sprawności.To wymaga powierzch i ogrzewania...odprowadzania spalin...kanałów do.inspekcji dna i napędu od wewnątrz,dobrego oświetlenia.

  1. GB

   Widziałeś ruskie garaże w bazach sprzętowych i nawet jednostkach operacyjnych? Ot sprzęt od kilkudziesięciu lat stoi pod chmurką.... A później się dziwią że z kilkunastu tysięcy czołgów do remontu może nadaje się jedna trzecia.

  2. Ogame

   Chyba generałom i pułkownikom.

  3. kukurydza

   Cóż, dopiero ten pogardzany Macierewicz sprawił, że Wojsko Polskie zleciło opracowanie i przekazanie praw autorskich do projektu standardowego obiektu garażowego (modułowego) dla jednostek wyposażonych w sprzęt ciężki - od Leoparda, po Osę czy autobusy. Pierwszy taki zbudowano w garnizonie w Wesołej, teraz w budowie jest kilka. Tak samo było z projektem standardowego obiektu garnizonowego, tu z kolei iirc realizacja trwa a Zamościu na potrzeby 18 pułku OPL który dostał Narew, a garażowce niedawno skończono. Nic dziwnego, przecież za łoPOzycji jednostki wojskowe to było coś co się tnie i likwiduje, a nie rozbudowuje.

 10. Anty 50 C-cali

  Z 9 komentarzy niezadowolonych z dostawy 10 nówek, nosicieli 120mm armaty nato- do Morąga. W odpowiedziach groch z kapustą : jeden snuje o obsłudze długu za dwa lata, inny psioczy na koszty utrzymania- gdy te wszystkie 200+ haubic kosztować mają MNIEJ jak "TANIE" 50 Karakali. Których mocarstwo globalne Francja utrzymuje...20, na dzisiaj. W lutym , myślałem jak Jac- Orda nie "Z"atakuje.. Spinanie się o masę, bo jak lżejszy czołg - od Tygrysa - to trudniejszy do oskrzydlenia. hm? W obecnej fazie to T-ciak "robi" za wóz wsparcia. Jakoś russcy nie oskrzydlili tych dwu ex-naszych, w reportażu tv1, w "pukaniu" w stronę linii lasu oddalonej o całe 3 km. Polecieli w kulki , wiadomo 125mm

 11. stary wirus

  "...do której TRAFIŁO pierwsze 10 czołgów..."

  1. Anty 50 C-cali

   a Ilesz to TRAFIŁO z pobliskich Niemiec, tak od lipca, do Słowacji czy Czech?

 12. Magnat

  Ciekawe czy garaże mają przystosowane do tych K2 czy będą musiały stać pod gołym niebem

  1. Prawdziwy

   Na wizus podobne do, na szerokość,Panter.Jak nic na durś przez wrota( popatrzcie tow.,przy okazji czym się różnią wrota od drzwi)przejdą.

 13. Filemon19

  Piękne zdjęcie widać PANELE KAPS Z GRANATNIKAMI OSŁONY AKTYWNEJ to podstawa dla lekkiego czołgu. Jak pokazała wojna żaden Kontakt 5 nie przetrwa Jawelina a wieże fruwają wysoko.

  1. Rio

   powinni Cię przyjąć do redakcji, twoja wiedza jest 11/10

 14. Spinoza

  Podstawowa forma K2 nie nadaje się do walki //dodatkowe wzmocnienie..Side Reactive Armor, Side and Rear Slat Armor, Remote Controlled Weapon Stations (RCWS) 12.7mm,Trophy active protection system.// Combat weight 65 tons ..Don't Worry, Be Happy ~~

  1. Anty 50 C-cali

   do jakiej walki nadaje się podstawowa forma bwp-1, bartoszyckiej brygady, tego batalionu z Morąga? Do misji "kamikaze"!, jak w Syrii??--inna piosenka??? the things we do for love - when rain and snow start to fallinng and you fill like a part of you is dying

  2. sebaa

   No popatrz państwo które od lat 50 jest oficjalnie w stanie wojny wprowadza sprzęt który nie nadaje się do walki :P

  3. Jac

   Selena Korea to górzysty kraj gdzie 60 ton to wielki problem. Korea Północna ma znacznie gorsze czołgi. A Izrael wie że najważniejszy jest żołnierz stąd merkawy mają chronić życie obsługi.

 15. Ślązak mały

  Taki wierszyk z wojska pamiętam, gdy świat przestanie się zbroić a wojsku zabraknie etatów my swą broń oddamy na złom a ……… Najwyraźniej to jeszcze nie ten czas, a tak przy okazji, to ile polskich dzieci zmarło, bo nie było pieniędzy na ich leczenie?

  1. Szwejk85/87

   Ślązak mały ile polskich dzieci umrze jak wejdą orki ?

  2. "Pułkownik" Michał

   Tańsza własna armia od obcej. P.S. Takie analogiczne pytanie w Pana stronę. Ile polskich dzieci zginie jeśli potencjalny przeciwnik uzna, że nasza obrona jest za słaba i spróbuje ją przetestować?

  3. Jac

   Szwejk żadne orki nie wejdą. Po laniu na Ukrainie armia rosyjska nie wiem czy 10 lat będzie odrabiać straty czy więcej. Prawdopodobnie Rosja zostanie z bronią atomową i tyle. Pompy ciepła, elektryfikacja transportu, OZE i atomowe elektrownie sprawia że Rosja oprócz drewna i aluminium co będzie eksportować ? Kartofle ?

 16. szymon25

  Oby tylko nie okazałao sie za 3 lata ,ze współpraca zakończy sie na zakupie 180 sztuk bez częsciowego przeniesienia produkcji i technologii do PGz. Bez mozliwości wykonania wspólnej nowej konstrukcji z opcją sprzedaży na rynki trzecie bedzie to połowiczny sukces

  1. Andybuba

   Najprawdopodobniej tak będzie. Nie wiem czy niestety czy na szczęście. W razie przyszłej wojny to pierwsze. Ale patrząc na 'bogactwo' państwa to raczej to drugie. Zapomnieli że siła państwa to nie tylko sprzęt, ale też możliwości jego utrzymania. A na utrzymanie ponad 1500 czołgów nas zwyczajnie nigdy nie będzie stać.

  2. Booboo1234

   To właśnie podejrzewam. Umowa ramowa to nie jest umowa zakupu tylko wyrażenie chęci, a dobrymi chęciami piekło wybrukowane - w sam raz dla polityków. Sprzedali kasę wyborczą a co bedzie potem - okaże się . Pożyjemy, zobaczymy i obyśmy odszczekiwali pod stołem - nie mam nic przeciw temu.

  3. Chyżwar

   Oby.

 17. Ein

  Widać różną kompletację wozów - są takie, które mają nałożone kostki reaktywnego i pozbawione tej dodatkowej osłony. Martwi brak obu systemów aktywnej i pasywnej obrony. Widać puste otwory w pancernych obudowach jednego z systemów samo osłony - tam nic nie ma (a powinno być). Rozumiem - pierwsza dostawa, szkolenia, przetarcie, ale wersja jeszcze z Korei powinna być w standardzie wyposażenia ROKA tj. pasywny system oraz reaktywny z możliwością założenia KAPS-a później. A wariant produkowany u nas już z pełnym wyposażeniem, obejmującym system aktywny samo osłony. To jest gorzej opancerzone od Leo2PL/A5 czy M1FEP/SAPv3, także tu musi być kompensacja nowoczesnym systemem maskowania, niszczenia efektorów i reaktywny ofc w słabiej chronionych.

  1. Szwejk85/87

   Masz rację, nasze K2 muszą mieć aktywną ochronę i dodatkowy pancerz reaktywny na burtach wieży i kadłuba. Ale już te egzemplarze bez aktywnej obrony i dodatkowego pancerza są o niebo lepsze i młodsze od teciaków !

  2. Bellcross

   Ty serio myślisz, ze czołgi powinny przyjechać kompletne? Głupie maszyny rolnicze do rolnika przyjeżdzają zdekompletowane i składane na miejscu. A twoja teoria o słabości pancerza- nie ma żadnych pewnych zdjęć z wnętrza czolgu k2 a ty wiesz wszystko o wkładach pancerza specjalnego czołgu k2 - brawo ty.

  3. Bellcross

   Widać jak się znasz na czołgach …

 18. Stealthy

  Widzę ze nadal poniemieckie stodoly jako garaże wykorzystują..

  1. X

   Ale zapewne z najwyższą odrazą ;)))

  2. Szwejk85/87

   To nie stodoły, to stajnie.

  3. Craig

   Widzę, że w Moskwie żałoba.

 19. Kamil123

  Z piekielną ciekawością czekam na MSPO, żeby obejżeć wszystkie składniki kimchi :) Oczywiście w towarzystwie borsuka i abramsów w "parterze".