Siły zbrojne
Czesi odbierają wóz wsparcia dla Leopardów 2
Czechy odebrały pierwszy z dwóch wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel od Niemiec otrzymywanych w ramach procedury Ringtausch. Będą one przeznaczone do wpierania pozyskiwanych wraz z nimi czołgów Leopard 2A4.
Czechy otrzymały wspomniany wóz (wraz z dostarczonymi wcześniej 14 Leopardami 2A4) od Niemiec w zamian za przekazanie Ukrainie około 40 egzemplarzy T-72M1 z rezerwy sprzętowej Armády České republiky (AČR). Mimo, że Berlin podaje to jako przykład procedury Ringtausch, to Praga zdecydowała o dostarczeniu do Kijowa poradzieckich czołgów tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku, zanim przygotowano taką procedurę wymiany sprzętu wojskowego u naszego zachodniego sąsiada. Tym samym zakończona została pierwsza partia wymiany pomiędzy Czechami i Niemcami.
It is here 🇨🇿
— Daniel of Bohemia 🇨🇿 (@Danny_elMayor) November 29, 2024
First BPz3 Buffel ARV is now at Přáslavice barracks. It will serve in 73rd tank battalion along with Leopards 2A4 and later 2A8.
This ARV is for free and donated by German government to Czechia as a gift for its help to Ukraine. pic.twitter.com/jXxuC1LKF4
W lutym tego roku Czesi otrzymać mieli ponownie ofertę otrzymania od Niemiec ciężkiego sprzętu pancernego (14 Leopardów 2A4 i 1 Bergepanzer 3) w zamian za dostarczenie Ukrainie kolejnego wsparcia. Nie wiadomo, czy miała to być forma rekompensaty za przekazane w kwietniu ubiegłego roku 12 kolejnych czołgów T-72M1 (łącznie Ukrainie dostarczono 62 egzemplarze pochodzące z zapasów AČR), czy też za dostawę do Kijowa pozostałych tego typu wozów znajdujących się w linii (20 sztuk). Umowę w tej sprawie zawarto pod koniec lipca. Dostawy sprzętu w ramach niej zakończą się do końca 2026 roku.
Bergepanzer 3 Büffel to niemiecki wóz zabezpieczenia technicznego opracowany przez niemiecki koncern Rheinmetall na bazie czołgu Leopard 2A4. Powstał w celu zabezpieczenia działań operacyjnych czołgów Leopard 2, które z racji na kolejne modernizacje stawały się zbyt ciężkie dla pojedynczego Bergepanzera 2. Jednostkę napędową wozu stanowi silnik identyczny z tym, jaki jest w pojeździe bazowym, czyli wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Do samoobrony pojazdu służy uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Bergepanzer 3 może za pomocą swojej wyciągarki kabestanowej umiejscowionej na ramieniu dźwigu podnieść obiekty o masie do 35 ton. Wozy tego typu znajdują się na stanie armii m.in. takich krajów jak Niemcy, Kanada, Węgry, Hiszpania, Grecja czy Holandia.
Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101