Siły zbrojne
Czerwcowa Nowa Technika Wojskowa już w sprzedaży
…A w niej m.in. rosyjskie nowości z defilady zwycięstwa w Moskwie, zbrojeniowe zakupy odradzającej się armii Iraku, relacja z belińskiego airshow ILA i francusko-rosyjska batalia o okręty desantowe Mistral.
Tegoroczna parada zwycięstwa w Moskwie i innych rosyjskich miastach miała charakter wyjątkowy, co oczywiście wiązało się z wydarzeniami na Ukrainie. Moskwa bardziej niż zwykle prężyła muskuły starając się zaprezentować swoje możliwości przemysłowe i bojowe na jak najwyższym poziomie. Czym zaskoczyli w tym roku Rosjanie i m.in. co pojawiło się na defiladzie w leżącym nieopodal Polski Okręgu Kaliningradzkim? O tym w relacji Tomasza Szulca.
Po wojnie w 2003 roku irackie siły zbrojne faktycznie przestały istnieć i, zgodnie z wolą Amerykanów, są odbudowywane praktycznie od podstaw. Udział w sprzedaży wyposażenia mają przede wszystkim firmy ze Stanów Zjednoczone, ale także inne kraje, m.in. Ukraina i Polska. Jakie zdolności posiadają obecnie siły zbrojne Iraku i jakie są plany ich dalszego rozwoju? O tym w artykule Mariusza Cielmy.
Tegoroczne targi ILA w Berlinie odbyły się w cieniu wydarzeń na Ukrainie i potencjalnego zagrożenia konfliktem symetrycznym. Brak wystawców rosyjskich rekompensowały jednak wystawy krajów europejskich oraz posiadającej ekspozycje wiodącą Turcji. Nowości europejskiego przemysłu wojenno-lotniczego w relacji Tomasza Szulca.
Francuskie okręty desantowe typu Mistral i ich budowa dla Federacji Rosyjskiej od dawna budziły kontrowersje. Z jednej strony zamówienie na nie wygenerowało miejsca pracy we Francji i świadczy o potędze jej przemysłu stoczniowego i zbrojeniowego. Z drugiej coraz więcej krajów NATO postrzega sprzedaż tych wybitnie ofensywnych jednostek jako zdradę interesu sojuszu i wspieranie niebezpiecznego sąsiada zjednoczonej Europy. Czy w tej sytuacji Francuzi nadal są skłonni przekazać okręty kontrahentowi? O tym w artykule Maksymiliana Dury.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie