Siły zbrojne

Czechy kupią nowe haubice za pół miliarda dolarów

FOT. THE JOINT MULTINATIONAL TRAINING COMMAND PUBLIC AFFAIRS OFFICE FROM GRAFENWOEHR, GERMANY, CC BY 2.0
FOT. THE JOINT MULTINATIONAL TRAINING COMMAND PUBLIC AFFAIRS OFFICE FROM GRAFENWOEHR, GERMANY, CC BY 2.0

Czesi po rezygnacji z modernizacji haubic Dana zdecydowali o zakupie nowego systemu artylerii. Za prawie pół miliarda dolarów do armii ma trafić 50 haubic. Nowy system ma zostać zbudowany przez państwo należące do NATO - pisze Defense News powołując się na agencję CTK.

Informacja o zakupie nowych haubic samobieżnych pojawiła się po anulowaniu przez obecny resort programu modernizacji samobieżnych haubic kalibru 152 mm Dana, którego miała dokonać czeska firma Tatra Trucks. Powodem rezygnacji z modernizacji miała być niezgodność kalibru i donośności armatohaubic Dana odpowiadającym standardom NATO. 

Szacuje się, że zakup nowych 50 haubic samobieżnych będzie opiewał na kwotę 10 mld koron, czyli ok. 490 mln dolarów. Jest to jeden z bardziej kosztownych programów modernizacji w Czechach.

Dlatego też poprzedni rząd socjaldemokratycznego premiera Bohuslava Sobotki zadecydował w lipcu ubiegłego roku, że ministerstwo obrony do roku 2020 zmodernizuje 33 samobieżne haubice Dana i zakupi 17 nowych dział. Prace modernizacyjne oszacowano na 1,23 mld koron (203 mln złotych) bez podatku VAT. Jednakże z uwagi na niskie walory bojowe Dan minister obrony Karla Šlechtová postanowiła całkowicie anulować kontrakt i zakupić nowe haubice produkowane przez jednego z członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. To już kolejna zmiana w programie modernizacji armii Republiki Czeskiej, wcześniej zmieniono też wymagania na śmigłowce wielozadaniowe.

Armatohaubice kal. 152 mm Dana posiada również Wojsko Polskie, w ilości około 110 sztuk. Jak wynika z informacji uzyskanych w styczniu br. przez Defence24.pl trwają obecnie uzgodnienia z WZU w Grudziądzu oraz Szefostwem Służby Uzbrojenia i Elektroniki w Inspektoracie Wsparcia i Zarządem Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych w DGRSZ dotyczące ich modyfikacji.

Komentarze (22)

 1. ghghgh

  Polak ma niezliczone pokłady naiwności. Budowa Gawrona, gdzie przewidywany czas budowy to dwa lata a nad Wisłą prawie 10 lat, modernizacja ORP Orzeł, nierentowne kopalnie należące do skarbu państwa, nie mylić ze sferą prywatną. Polska modernizacja armii to przykrywka do dojenia obywateli z pieniędzy i trzymania stanowisk a za resztę pieniędzy kupimy odzysk zużyty na poligonach.

  1. Lewandos

   ... a możesz mi wyjaśnić czym prywatne „dojenie obywateli z pieniędzy” jest lepsze od państwowego?

  2. Jato

   Tam nie ma o prywatnym dojeniu, lecz o prywatnych kopalniach, które w przeciwieństwie do nierentownych państwowych, nie są dotowane. A państwowe dotacje są właśnie \"dojeniem obywateli z pieniędzy\", niezależnie od tego, czy dotuje się górnictwo, czy też przemysł zbrojeniowy.

  3. zxcvb

   Ale to nie jest wina samej kopalni, czy firmy, tylko zarządów, które są zawsze \"partyjne\". Obiecują cuda na kiju mimo, że na zbrojeniówce i technologii się nie znają.

 2. czyt

  Mimo ze to kraj mniejszy od RP ale posiada takze dobry i uznany na swiecie przemysl zbrojeniowy ( kilka sektorow) racjonalna mysl odnowy i modernizacji armii nielicznej ale majacej miec duza mobilnosc,noweczesne srodki pola walki dla zolnierza i jego wsprcie jest w lepszym toku myslowym i realizacji anizeli w RP gdzie stale sie sciera watek uzbrojenia kupionego za granica RP i wspolpraca w ramach offsetu ale nikt nie umie badz nie chce go jasno zdefiniowac.Czas mija a na placu boju poza drobnymi wyjatkami tylko post sowiecki zlom ,ktorego modrnizacja to wyrzucoen pieniadze i zadna wizja rozwoju tylko na zlom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Lewandos

   Zawsze mnie to zastanawia takie porównania... kraj 3 razy mniejszy porównywać z 3 razy większym... potencjały są różne, kultura inna, doświadczenia... Toc to chyba oczywiste, ze zakupy, prościej realizować w prostszej i mniejszej strukturze...

  2. szejk

   Ten mniejszy kraj nie wystawiał swoich obywateli przez ostatnie 300 lat na rzezie w powstaniach i wojnach. Nie doprowadzał swoich obywateli do masowych imigracji... Skutki widoczne.

  3. zxcvb

   Zobacz tylko na przemysł jaki miała Czechosłowacja i który nie został tak mocno zniszczony w czasie wojny. Ogromny park technologiczny, wystarczy spojrzeć na ilość czołgów w \'38.

 3. wed

  155 mm haubice ultralekkie M777 NIE LEPIEJ TEGO NAKUPIĆ? pociągnie to traktor, przejedzie przez bagno, może stać w remizie itd.itp

  1. ABRAMS

   Ultra lekkie (wykonane z tytanu), ale i ultra drogie

 4. dropik

  Dla uprzytomnienia. Finowie właśnie kupili 48 koreańskich K9 za 146 mln €. Używanych , ale to oznacza , że zapewne i Czesi mogą kupić podobne lub prawie nówki ;)

 5. LeśnyDziad

  Dlaczego rząd RP kupuje drogi sprzęt wojskowy made in Poland? Czy naprawdę stać nas na rozrzutność?Mamy tanią siłę roboczą, mądre głowy, przeciętną broń za duże pieniądze.

  1. gmo

   Rząd RP powinien kupować polskie produkty, bo to gwarantuje serwis, planowy rozwój wojska i ew. uzupełnianie strat w sprzęcie, niezależnie od międzynarodowych koniunktur politycznych i zagrożenia międzynarodowych tras dowozowych. Problemem natomiast jest wymuszenie na polskim przemyśle konkurencyjności. Ale tu nie trzeba \"odkrywać Ameryki\" - są na świecie sprawdzone mechanizmy rządowe i parlamentarne, które na to pozwalają. Trzeba tylko dobrej woli rządzących. Niestety, to jest nasz najsłabszy punkt. Wprowadzenie pozytywnych dla przemysłu i wojska zmian wymaga wprowadzenia na kluczowe stanowiska osób kompetentnych. A teraz w cenie nie są kompetentni, ale \"mierni ale wierni\" i to bez różnicy, z jakiego obozu politycznego. Kupowanie nieco tańszego (teoretycznie) sprzętu za granicą wcale nie obniży wydatków z budżetu, z tego samego powodu.

  2. Lech

   Dlatego by KRAB 2.0 był lepszy niż natoski a każdy wie , że poska optyka to czołówka światowa gdy dojdzie polski satelita pojawią się nowe możliwości.

 6. efrfrfe

  czyli po serii dziwnych oświadczeń wybiorą Panzerhanubitze 2000- pomimo że mogą mieć swoje

  1. Mis AGM

   Duzo za drogo, ale wybiora ta sama armate(troche zmodyfikowana) na Boxerze. Zwie sie Boxer AGM - mozna sobie wpisac w wyszukiwarke!

 7. Xd kek

  Krab jest produkowany przez nas czyli członka NATO więc PGZ do roboty.

  1. sylwester

   krab jeszcze nie jest produkowany w Polsce , wieże otrzymaliśmy z Anglii a podwozia z Korei , zdolność do produkcji podwozi będziemy mieć za około niecałe 2 lata , wież nie budujemy w ogóle

  2. Adam

   Zapomnij. Krab nie leżał koło K9 czy PzH 2000.

  3. Neobus

   Wieże budujemy na licencji

 8. Zielony

  Co oni chcą kupić? Kontrakt na 96 Krabów 4,649mld PLN (ok. 1,4 mld $) czyli 14,5mln $ za sztukę; Czesi 490mln $ za 50szt - 9,8mln $ za szt. Chyba to nie bedzie na kołach.

  1. Nesher

   Tak, będzie na podwoziu tatra z pełnym automatycznym ładowaniem. Ze względu na to, że prawdopodobnie nie kupimy francuskiego Cezara. Na obecnym rynku są tylko trzy rodzaje, które spełniają nasze oczekiwania. Słowacki Zuzana 2 lub Eva i szwecki Archer na podwoziu Tatra.

  2. xawer

   Jak ja uwielbiam dzielenie wartości kontraktu przez ilość szt:-) Każdy kontrakt obejmuje, oprócz sprzętu podstawowego, tyle różnych usług, warunków ekonomicznych, wyposażenia, sprzętu pomocniczego i części, że czasami koszt dodatkowych umów przekracza cenę głównego przedmiotu umowy:-D

  3. Gts

   A moze to my przeplacalismy jak zwykle naszemu przemyslowi? Nie wiem, wydaje mi aie ze haubica na kolach z gotowym wrecz podwoziem bedzie tansza od tej na gaskach.

 9. Jaro

  Wydaje mi się że zakupią armatę od francuzów i w ramach oszczędności osadza na Tatrze i będą posiadać cos na podobieństwo naszego Kryla.

  1. De Retour

   CAESAR już jest na podwoziu Tatry...

  2. Nesher

   Nie, nie kupię, ponieważ Ceasar nie ma automatycznego ładowania

  3. Gts

   Nie musza nic w takiej formie kupowac. Tatra uczestniczy w projekcie Caesara. Wielce prawdopodobne wiec jest ze zamowia wlasnie ten sprzet.

 10. Xyz

  Ciekawie to wyglada bo jeżeli zakładać że dany będą zastępowane jak wskazuje logika przez ciężkie haubice typu archer, krab, k9 itd. A nie lekkie jak kryl to istnieją jedynie 2 konstrukcj3 spełniające wymagania czyli krab i pzh2000 co przy szacowanej cenie oznacza prawie pewną wygraną kraba... Może być ciekawie

  1. Kozi

   Widziałeś ile chcą na to przeznaczyć?? 490ml $ Krab kosztował by co najmniej dwa razy tyle

 11. Harry 2

  KRABa/KRYLa nie zakupią. Koniec tematu

 12. wuwuzela

  Obstawiam, że będzie to zakupiony przez Danię wariant francuskiego Caesar\'a na ciężkim podwoziu Tatra 8x8, jedyny w którym czeskie firmy mają szansę na jakikolwiek zauważalny udział przemysłowy... większość czechosłowackiego potencjału przemysłu ciężkiego albo już nie istnieje, albo jest po słowackiej stronie granicy. Teoretycznie mogłaby być to wersja słowackiej Evy osadzona na tym samym podwoziu, ale to byłoby rzeźbienie od zera, a francusko-czeski system jest aktualnie zamówiony i pewnie w produkcji.

  1. Nesher

   Pan jest prawdopodobnie ekspertem w czeskim przemyśle obronnym. Armia czeska preferuje system z całkowicie automatycznym ładowaniem, Ceasar ma tylko semiutomatyczne ładowanie. Najprawdopodobniej będziemy kupować słowacki system Zuzana 2, a może EVA, a słowacka armia kupi czeski samochód pancerny 4x4 Patriot (w Polsce znany jako Husar). W cywilizowanych krajach takie rozwiązanie nazywa się \"win-win\". Do czasu, kiedy Polska to zrozumie, może zapomnieć, że jakiś kraj grupy Wyszehradzkiej kupi polską broń.

  2. Marek1

   A może Czesi celują najwyżej ... i sprawią sobie nowiutkie Archery ?

  3. Kanonier

   Zuzana 2 przy Krabie czy Archer, to sprzęt bardzo ubogi... Jeżeli Czesi życzą sobie zakup tego typu, to jest to smutna wiadomość dla czeskiej armii...

 13. WPWP

  Kupić od Czechów i całe 150 zmodernizować do kalibru NATO (najlepiej u Słowaków). Kryla na smietnik historii wywalić, a u nas produkować Kraby

  1. mc.

   To bardzo dobry pomysł. Wydaje się dosyć kosztowny (trzeba wymienić lufę, zamek, silnik pełny osprzęt), ale wbrew pozorom będzie tańszy niż rozwijanie Kryla (który ma gigantyczną wadę - ładowanie przez obsługę stojącą na zewnątrz wozu). W dodatku na Kryle czekalibyśmy wiele lat, a zlecając Słowakom modernizację Dany, możemy zażądać by kupili u nas np. Rosomaki (oczywiście bez wieży, bo tę Słowacy mają swoją).

  2. Wojciech

   Ja bym postawił na Archery. W porównaniu z innymi to XXI wiek a Kryle i Dany to zabytki.

  3. Duda

   Wpwp po co mam komus placic jak sami mozemy czerpac korzysci materialne z potencjalnej modernizacji. Polska ma sama odpowiednie zaplecze do modernizacji tego typu podmiotow.

 14. Waldi77

  moźns od nich za symboliczną kwotę przejąć ten złom,lepsze to niż nic,będą uzupełnieniem dla krajów zanim zaczniemy produkować własnego kryla.

  1. jpt

   to juz lepsze nic bo paliwa nie bierze i nie strzela za płot

  2. Michał

   Człowieku,czy nasza armia to śmietnik? Powinniśmy uczuć się od naszych sąsiadów.

 15. zxcvb

  Na prawdę to wychodzi 9mln $ za sztukę ?

 16. m.h.

  Pytanie czy kupią kołowe czy gąsienicowe rozwiązania, bo jeśli to drugie, to może HSW wystartuje.

  1. mc.

   Jeśli kupią gąsienicowe - będą pochodzić z Niemiec, jeśli kołowe to tylko Francuskie. Nas na pewno nie wezmą pod uwagę. Polski sprzęt w czeskiej armii ?! My dla nich jesteśmy narodem chłopów i oszustów (zobacz co mówią o nas w czeskiej telewizji).

  2. luka

   Z czym? Licencji na podwozie jeszcze nie mamy, koreańczycy dopiero zaczęli albo zaczną przekazywać dokumentację a HSW nie będzie miała takich mocy wytwórczych żeby robić dla nas i dla kogoś jeszcze.

  3. JSM

   HSW niech lepiej dla naszego wojska produkuje. Haubice 155 mm zrobili Słowacy na podwoziu z Bumaru. Tak, na tym samym, które dla nas było niedobre. Nazywa się DIANA.

 17. Drzewica

  Nadchodzi godzina prawdy. Okaże się jak oceniają sojusznicy nasze Kraby, czy wchodzą one tutaj w grę!

  1. krzysiek84

   Będziesz je składał u siebie w domu razem z somsiadem? Linia w HSW jest zajęta na kilka lat polskim zamówieniem, które MON chce jeszcze rozszerzyć.

  2. tryt

   Prawda będzie trudna do ustalenia bo nie wiadomo czy Polacy w ogóle przystąpią do przetargu ze względu na produkcję na nasze potrzeby i brak dotrzymania realnych terminów dostaw.

  3. Paranoid

   Racja, ale po co w takim razie bajki PGZ o potedze eksportowej i zdjęcia zarzadów przy okazji kazdego wyjazdu za granicę?

 18. WaterStrider

  A co z Diana na podwoziu Bumaru? O ile dobrze pamiętam to była pokazana w Czechach.

 19. KAR

  Niedługo będziemy najsłabiej uzbrojonym państwem w Europie. Z takim poziomem decyzyjności jaki ma miejsce w MON.... Szkoda gadać.

 20. Dana w krainie krabow

  Z naszymi tak samo powinni zrobic podmalowac i na irak sprzedc a za kase kupic nowe kryle i kraby. 25 km pocisku dany nie spelnia dzisiejszego pola walki i dochodzi problem z maskowaniem w terenie aby cos trafic nalezalo by wyjechac z lasu na otwarta przestrzen .

 21. 55555

  Danusie to niezawodny sprawdzony sprzęt, były w iraku problemów z nimi chyba nie było. Ale stare, szybkostezelność 4strzały na minute i donośność strzału na 20km to gorzej jak źle. Dobrze robią wywalili by 200baniek i nadal mieli by słaby sprzęt tylko że zgodny z nato. Dołożą i będzie to użyteczne i na lata

 22. Grzesiek

  Pewnie Francuski Caesar 2 na podwoziu Tatry