Reklama

Siły zbrojne

Ćwierć miliarda na lotniczy transport na rzecz wojska

Boeing 737-800. Fot. Boeing
Boeing 737-800. Fot. Boeing

2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie poinformowała o wyłonieniu wykonawców, którzy podejmą się transportu lotniczego personelu Sił Zbrojnych RP. Umowy ramowe zawarto z nimi na  6 lat. Ich łączna, maksymalna wartość to nieco ponad 242 mln zł.

Jak czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu, opublikowanym pod koniec listopada 2020 roku w suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 2. RBLog poszukiwała firm, które w ramach umowy ramowej przeprowadzałyby międzynarodowy lotniczy transport osób na potrzeby Wojska Polskiego.

Postępowanie zostało podzielone na 2 zadania: Pierwsze polegało na przewozie samolotem pasażerskim do 200 osób z bagażem oraz dodatkowym ładunkiem o masie do 1 tony, na odległość do 6 000 kilometrów. Drugie natomiast różniło się liczbą osób, wynoszacą do 300, z również bagażami oraz dodatkowym ładunkiem o masie do 1 tony, ale na odległość już do 15 000 km.

Zamawiający zastrzegł, że loty miałyby być prowadzone na całym świecie, z wyłączeniem terenów objętych działaniami wojennymi.

Czas wykonywania transportu personelu został wyznaczony na okres 72 miesięcy (6 lat) od momentu udzielenia zamówienia. Oferty z wnioskiem o udział w postępowaniu (toczonym według procedury ograniczonej) można było składać do 29 grudnia ub.r. do godziny 9:00. Jedynym kryterium, które miało wpływ na udzielenie zamówienia była cena.

Reklama
Reklama

Ostatnimi dniami pojawiło się ogłoszenie o udzieleniu zamówienia. Według niego, wojsko 23 marca wyłoniło trzy spółki, które przez najbliższe miesiące będą się trudniły transportem personelu wojskowego. Są to: konsorcum „Enter Air-Polfrost”, Polskie Linie Lotnicze „LOT”, oraz DSV Air & Sea Sp. z o.o. 

W powyższych zadaniach złożono 5 zamówień. W ten sposób konsorcjum firm „Enter Air-Polfrost” w ciągu najbliższych sześciu lat wykona pasażerskie usługi transportowe za kwotę łącznie maksymalnie 94,369 mln zł (zarówno na dystansie do 6 tys. km jak i od 6 do 15 tys. km), Polskie Linie Lotnicze „LOT” wykonają transport osób na dystans do 6 000 km za kwotę do blisko 54 mln zł, a firma DSV Air & Sea Sp. z o.o. podejmie się zarówno pierwszego, jak i drugiego zadania, za kwotę do 94,369 mln zł. Podsumowując, całkowita wartość usług, jakie mogą zostać zrealizowane w ramach sześcioletnich umów ramowych wynosi nieco ponad 242,5 mln zł. Oczywiście ostateczna wartość będzie zależna od zapotrzebowania Sił Zbrojnych RP i faktycznie zrealizowanych usług.

Reklama

Komentarze

    Reklama