Reklama

Siły zbrojne

Fot. British Army via Facebook

"Ciężka piechota" trzonem brytyjskich sił w Estonii

Brytyjski sekretarz obrony Michael Fallon udzielił mediom informacji na temat składu wojsk brytyjskich, które trafią do Estonii w ramach batalionu międzynarodowych sił NATO.

Większość personelu batalionu NATO mającego stacjonować na terenie Estonii dostarczy Wielka Brytania. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Michaela Fallona 800 żołnierzy brytyjskich wchodzących w skład tego oddziału będzie pochodzić z 5. batalionu pułku Rifles, stacjonującego na stałe w bazie Bulford Camp w hrabstwie Wiltshire (obecnie jednostka stacjonuje w mieście Paderborn w Niemczech). Trafią oni do Estonii w kwietniu 2017 r.

Wspomniany pułk składa się z pięciu niezależnych batalionów regularnych i dwóch zapasowych. Dowództwo pułku mieści się w Winchester, jednak poszczególne bataliony stacjonują w odrębnych miejscach. 5. batalion to obecnie jedyna jednostka Rifles używająca bojowych wozów piechoty Warrior.

Oprócz ciężkiej piechoty z 5. batalionu Rifles kontyngent brytyjski będzie również zawierał niewielki oddział czołgów Challenger 2 z Queen’s Royal Hussars i wsparcie artyleryjskie, w tym wyrzutnie GMLRS. W skład sił brytyjskich wejdzie też oddział saperski, specjaliści od logistyki i pododdziały rozpoznawcze. Oficer dowodzący 5. batalionem Rifles płk Mark Willson w wywiadzie opublikowanym na oficjalnej stronie armii brytyjskiej dodał, że pozostałe państwa, Francja i Dania, dostarczą ogółem 200 żołnierzy i sprzęt, w tym również czołgi.

Brytyjski sekretarz obrony Michael Fallon wspomniał także, że Brexit nie zmieni brytyjskich dążeń do poprawy sytuacji bezpieczeństwa sojuszników NATO w regionie. Ma temu służyć właśnie wspomniane przebazowanie żołnierzy na terytorium Estonii, kompanii wojsk do Polski i myśliwców Typhoon w rejon Morza Czarnego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. spr

    Wysiłek sojuszniczy Francji na wschodniej flance NATO , imponuje.

  2. Turbo Szwej

    Jak wygląda struktura takiego samodzielnego batalionu ?

    1. Terrier

      wirtualnie bo nigdy tam nie dotrą.

  3. gosc

    Moze i brexit nic nie zmieni ale zmieni wybor trumpa i to Polska najwiecej oberwie. I mamy efekt odsuwanie sie od ue a zblizenia z usa.

    1. 123

      Najwięcej obrywów z wyboru Trumpa będzie miała Polska. Zgadzam się z Tobą ;)

  4. Tajna Polska

    cool !

  5. Gość

    No to wszyscy już wiedzą. A wiedza daje najwięcej podczas ataku, łatwiej walczyć z wrogiem którego się zna. Jeszcze podajcie dane żołnierzy i ich rodzin :) Rosjanie nigdy nie podadzą informacji o tym, czym dysponują.

  6. maciek

    wielka armia francji asygnuje tylu żołnieży co dania niech jeszcze ktoś się zastanowi nad słowami Trumpa o zaangażowaniu w NATO

Reklama