Reklama

Siły zbrojne

Ciąg dalszy kontrowersji wokół budżetu Pentagonu. Liczebność czy gotowość bojowa?

W przeciwieństwie do Izby Reprezentantów, komisja obrony amerykańskiego Senatu poparła przekazanie wszystkich śmigłowców AH-64 Apache Gwardii Narodowej jednostkom czynnej US Army. Fot. SSG Roberto Di Giovine/US DoD.
W przeciwieństwie do Izby Reprezentantów, komisja obrony amerykańskiego Senatu poparła przekazanie wszystkich śmigłowców AH-64 Apache Gwardii Narodowej jednostkom czynnej US Army. Fot. SSG Roberto Di Giovine/US DoD.

W Kongresie trwa spór odnośnie kształtu budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2015. Senat zaaprobował znaczną część proponowanych przez administrację cięć, aby chronić fundusze na utrzymanie gotowości bojowej wojsk.

Senacka komisja obrony zatwierdziła większość cięć wydatków proponowanych przez Pentagon, aby zabezpieczyć środki na bieżące funkcjonowanie sił zbrojnych. Oznacza to, że zdominowany przez Demokratów Senat popiera utrzymywanie wyższego stopnia gotowości bojowej wojsk, za cenę cięć kosztów osobowych czy redukcji strukturalnych.

Senacka komisja obrony opowiedziała się za zachowaniem w służbie samolotów szturmowych A-10 i dążeniem do utrzymania floty 11 lotniskowców US Navy. Jednakże, zgodnie z propozycją administracji prezydenta Obamy senatorowie poparli czasowe wycofanie części krążowników typu Ticonderoga oraz przekazanie wszystkich śmigłowców typu AH-64 Apache Gwardii Narodowej jednostkom czynnej US Army. Ponadto, opowiedzieli się oni za ograniczeniem podwyżki uposażeń dla żołnierzy i oficerów w ciągu FY2015 do 1 %, choć Izba Reprezentantów proponowała podwyższenie wynagrodzeń o 1,8 %.

Świat przypomina ludziom w obydwu partiach, że obrona musi być bardzo wysokim, jeżeli nie najwyższym priorytetem rządu federalnego.

Oświadczył wiceprzewodniczący komisji obrony Izby Reprezentantów Mac Thornberry, przedstawiciel Republikanów.

Różnice poglądów dotyczące budżetu obronnego w Senacie i Izbie Reprezentantów są związane z przewidywaniami Demokratów i Republikanów odnośnie dalszego funkcjonowania automatycznych cięć w budżecie Pentagonu. Zdominowany przez partię Demokratyczną Senat chce przygotować służby Departamentu Obrony na obowiązywanie automatycznych cięć budżetowych po 2015 roku. 

Przedstawiciele Republikanów liczą natomiast, że przynajmniej części redukcji wydatków na obronę przewidywanych przez Budget Control Act po 2015 roku uda się uniknąć. Cytowany przez Breaking Defense wiceprzewodniczący komisji obrony Izby Reprezentantów Mac Thornberry stwierdził przy tym, że na kształt budżetu Pentagonu mogą wpłynąć wyniki częściowych wyborów do Kongresu w listopadzie 2014 roku. Warto podkreślić, że zarówno Republikanie jak i Demokraci przedstawiali propozycje zwiększenia wydatków na obronę już w roku fiskalnym 2015. Obydwie partie nie mogą jednak dojść do porozumienia odnośnie sposobu spełnienia wymogów dotyczących deficytu budżetowego, zawartych w Budget Control Act, czyli w ustawie wymuszającej wprowadzanie automatycznych cięć.

Administracja prezydenta Obamy odniosła się tymczasem krytycznie do budżetowych poprawek Izby Reprezentantów zagrażając prezydenckim wetem między innymi jeżeli propozycje Kongresu utrudnią administracji „właściwe kierowanie ograniczonych zasobów do sił zbrojnych”. Krytyce poddano między innymi dążenie do utrzymania w służbie samolotów szturmowych A-10, wycofanie których miałoby przynieść oszczędności na kwotę 4,2 mld dolarów do roku finansowego FY 2019. Biały Dom sprzeciwił się także przyspieszeniu budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce oraz zablokowaniu redukcji liczebności czynnej US Army i Gwardii Narodowej poniżej odpowiednio 490 000 i 350 000 żołnierzy.

Reklama
Reklama

Komentarze